Глоксинията – колекционерското цвете

28.04.2020
2020-04-28 16:56:00

Глоксинията или както е по-позната у нас каменно цвете е родом от Бразилия. Наречена е на името на немския писател ботаник Бенджамин Петер Глоксин.

Невероятно красива и стилна, тя безспорно трябва да е част от колекцията ви с цветя. Разнообразието, от което може да избирате наистина е впечатляващо.

Глоксинията предлага богатство от цветове бяла, червена, бордо, лилава, розова, синя както и двуцветни с различни комбинации от багри. Може би затова я наричат колекционерско цвете – започнете ли с отглеждането на една не можете да спрете, искате още и още видове. Ние ви предлагаме голямо разнообразие от сортове глоксинии, които може да разгледате в каталога ни.

ГЛОКСИНИЯТА – КОЛЕКЦИОНЕРСКОТО ЦВЕТЕГлоксинията на вид е малко компактно цвете. Достига височина 25-30 см. Листата и цветовете й изглеждат кадифени. Цветовете имат форма на камбанка, обърната нагоре. Цъфти през цялото лято до късна есен и ще ви радва дълго с красотата си.

Цветовете са много издръжливи. През зимата растението спи, листата му умират, а грудката се съхранява на хладно и проветриво място до пролетта.

Глоксинията макар и да изглежда нежна и капризна, всъщност се отглежда лесно.

Най-важното е поливането!

Поливайте редовно в периода на активния цъфтеж. Към края на лятото започнете да намаляте поливките, за да подготвите растението за сън. Бъдете внимателни не бива да мокрите листата и цветовете. Най-добре е да наливате вода в чинийката на саксията.

Между поливанията горният слой почва трябва да се засуши. Цветето не обича нито засушаването, нито преполиването. И двете са вредни за него.

Подхранване

Добре е да подхранвате глоксинията със специалните торове за цъфтящи растения. Интервалът е през 7-10 дена. В края на лятото спрете с подхранването.

Светлина

Глоксинията обича светлината. Затова трябва да й осигурите място, където до нея да достига достатъчно слънчева светлина. Но внимавайте! Тя не бива да бъде изложена на преки слънчеви лъчи. Ако не можете да осигурите достатъчно светлина помислете за допълнитело изкуствено осветление.

Как да разберете дали светлината е достатъчна?ГЛОКСИНИЯТА – КОЛЕКЦИОНЕРСКОТО ЦВЕТЕ

Самото растение ще ви покаже. Ако листата са тъмнозелени и хоризонтално разположени то всичко е наред. Но ако листата са обърнати нагоре - значи търси светлина.

Важно е също да знаете, че глоксинията не обича течения. Затова, ако я отглеждате на перваза на прозореца, бъдете внимателни с проветряването.

Влажност

Глоксинията обича повишена влажност на въздуха. Но в никакъв случай не я пръскайте с пулверизатор. Както вече казахме върху листата и цветовете й не бива да попада вода. Затова, за да увеличите влажността на въздуха, може да прибегнете до следния трик: сложете до нея купичка с вода.

Температура

Относно температурата глоксинията не е претенциозна. Нормалната стайна температура е подходяща за нейното развитие. Единствено при зимния й сън трябва да й осигурите по-прохладно място – около 10 градуса.

ГЛОКСИНИЯТА – КОЛЕКЦИОНЕРСКОТО ЦВЕТЕРазмножаване

Най-популярният метод за размножаване на каменното цвете е чрез листо или чрез грудки.

Приспиване

В края на лятото постепенно разредете и накрая спрете поливките. Оставете листата да изсъхнат. След това приберете саксията на прохладно място. През пролетта събудете глоксинията като започнете отново с поливките.

4 често срещани проблема:

По листата има кафеви петна – това е признак, че най-вероятно по тях е попаднала вода.
Листата жълтеят – може да се дължи на пресушаване, на попадане на преки слънчеви лъчи, недостатъчна влажност на въздуха.
Листата се завиват най-вероятно причината е наличие на течение.
Обърнати нагоре листа – това е признак за недостатъчна светлина

При правилни грижи глоксинията ще ви радва дълги години с цветовете си и ще ви дарява с красота и финес.