Гулията – толкова полезна

18.05.2021
2021-05-18 13:31:00

Снимки: pixabay.com

Гулията е известна с още много имена – земна ябълка, топинамбур, йерусалимски артишок или ерълма. Тя е позната от векове, но като че ли не намира често място на трапезата и в градините ни. А това е огромен минус, защото гулията е изключително полезна.

Тя съдържа:

  • фибри
  • желязо
  • силиций
  • цинк
  • магнезий
  • калий
  • фосфор
  • калций
  • витамините B и C
  • пектин
  • органични киселини и аминокиселини

Но най-полезното в състава й е инулинът. Инулинът е уникален природен полизахарид, състоящ се от 95% фруктоза. Той действа като пребиотик – стимулира растежа на полезните бактерии в чревната флора. Освен това спомага за усвояването на калция в организма, намалява триглицеридите и холестерола и препятства растежа на различни видове рак.

Земната ябълка се отглежда лесно. Освен полезна тя е и много красива, защото цъфти с ефектни жълти цветове и затова може да я срещнете и отглеждана като цвете в градините.

Гулията може да се отглежда в контейнери и в градината. Засаждането на клубените в градината се прави преди зимата, 15–20 дни преди настъпването на постоянни студове.

Може да го направите и през пролетта, след като почвата се загрее добре. Когато засаждате клубените преди зимата те се засаждат цели, а през пролетта може да ги разделите на няколко части.

Място

Изберете й слънчево място. Имайте предвид обаче, че растението достига височина до 300 см и трябва да изберете такъв участък, където гулията няма да засенчва другите култури, засадени в близост. Опитните градинари засаждат земната ябълка до оградата или по границите на участъка.

ГУЛИЯТА – ТОЛКОВА ПОЛЕЗНА

Почва

Гулията расте най-добре в неутрална или слабо алкална почва, а рН-то трябва да бъде 6,0-7,5. Тя не е взискателна към състава на почвата и затова практически можете да я отглеждате във всяка почва.

Освен това има качеството бързо да се приспособява към всякакви климатични условия. Единствено прекалено тежката почва не е подходяща за земната ябълка. Добри предшественици са зелето, картофите и краставиците.

Отглеждане

Всъщност отглеждането на гулията е много лесно. След засаждането на клубените, повърхността на мястото трябва да се разрохква. Когато височината на растенията достигне 30 см ще трябва да ги загърлите.

Тази процедура се прави при необходимост през целия вегетационен период. Когато гулията достигне около метър е добре да я привържете към опора, за да не пострада при силни ветрове.

След като растението започване да образува пъпки, те трябва да бъдат отрязани, в резултат на което земната ябълка няма да изразходва енергия за цъфтежа и образуването на плодове. Със същата цел храстите трябва да бъдат отрязани до височина 150-200 см.

Поливане

Гулията има нужда от поливане само в период на дълго засушаване. Ако през лятото регулярно вали дъжд, земната ябълка няма нужда от поливане.

Подхранване

Когато отглеждате гулията в градината задължително трябва да торите почвата. През пролетта, когато подготвяте почвата внесете гранулиран тор богат на азот и калий. В периода на бутонизацията се препоръчва да използвате течни торове. В средата на лятото е добре да наторите с торове, които съдържат морски водорасли, например Алга микс.

ГУЛИЯТА – ТОЛКОВА ПОЛЕЗНА

В контейнер

Можете да отглеждате гулията и като стайно растение в контейнер. Грижите, от които се нуждае, не са по-различни от отглеждането й в градината. Само в този случай ще е необходимо регулярно да я поливате.

Болести

Гулията е устойчива на болести, но понякога може да се зарази от алтернария, склеротиния или брашнеста мана.

Събиране на реколтата и съхранение

Продължителността на узряване на грудките на земната ябълка е не по-малко от 120 дни.  Не трябва да ги изкопавате по-рано, защото те няма да са узрели напълно.

Кореноплодите се вадят през пролетта, когато почвата се загрее добре, или през есента, когато започва да замръзва. Най-често през есента стопаните изваждат голямо количество гулии, които да стигнат за зимата.

Как се съхранява гулията?

Подобно на другите кореноплодни култури, трябва да поставите гулията в сандъчета и да я засипете с пясък. Преди да пристъпите към съхраняването й трябва да я измиете от пръстта и да я изчакате хубаво да изсъхне.

След това можете да я прибирате. Сандъчетата може да съхранявате в мазата или на остъклен балкон, а ако гулиите са малко – може и в хладилника на мястото отделено за плодове и зеленчуци.

Гулията е изключително полезна затова трябва да направите всичко възможно да я включвате по-често в менюто си. Разбира се, тя е най-полезна когато се консумира веднага след откъсването й, затова най-добре е ако имате възможност, да си я отгледате сами.

Както се убедихте – не е трудно. Нашите агрономи ще ви помогнат със съвети и помощ, ако срещнете трудности при отглеждането й.