Как да отгледаме азалия в градината?
Снимки: pixabay.com
За много хора азалията е предимно стайно растение, но това изобщо не е така. Някои сортове виреят много добре и в градината. В тази статия ще поговорим именно за тях.
Градинската азалия е красив цъфтящ храст. Съвременните справочници я включват към семейството на рододендроните. Съществуват вечнозелени и листопадни видове.
Грижата за различните видове е специфична. Багрите, с които цъфти азалията, са различни – бели, розови, виолетови, оранжеви, жълти и червени. Те ще ви радват с красотата си от 2 седмици до 2 месеца.
Освен това азалията цъфти много обилно и с гъсти цветове, толкова много, че почти не се виждат листата й. Тази красавица определено няма да остане незабелязана.
Азалията е придирчива към грижите. Трябва да й изберете подходящо място и специална почва и да поддържате влажността й.
Място
Мястото на азалията трябва да изберете много внимателно, защото от това зависи как ще вирее Вашата красавица. Както вече споменахме има разлика между вечнозелените и тези с опадващи листа.
Вечнозелените азалии
Те предпочитат добре осветено място, но не понасят директното слънце. Най-добре е светлината да е разсеяна. Леката сянка е подходяща опция в този случай. Добър вариант ще е също да я засеете на стената на къщата на североизточна или северозападна страна.
Листопадни азалии
Тези сортове предпочитат светло място, но защитено от яркото слънце и ветрове. За тях е подходящо да ги засадите под дървета, които пропускат светлина.
Важно - В сянката тези растения не могат да виреят, а може и да загинат. Ако ги засадите на ярко слънце ще изсъхват листата и цветовете.
Почва
Градинските азалии предпочитат кисела почва. Понякога мястото е подбрано правилно, но почвата не е подходяща и растението жълтее и загива. Затова е важно да подготвите предварително почвата.
Може да купите специална почва, която предлагаме в нашия сайт, и да замените повърхностния слой с нея. Не е необходимо да е много надълбоко, например 40-50 см ще са достатъчни, защото при азалията кореновата система е повърхностна.
Засаждане
Най-добре е то да става през пролетта, но ако сте купили азалията през лятото, може да я засеете и тогава.
Поливане
Има 4 правила за правилното поливане на азалията:
- В периода на бутонизация на растението му е необходимо само обилно поливане. През този период не бива да пръскате с вода азалията.
- Пръскане с вода и обилно поливане са необходими на азалията по време на цъфтежа, при топло време и суха почва.
- Намалете поливките с приближаването на есента, когато въздухът става по-влажен.
- Най-важното правило е да не пресушите азалията. Когато е сухо растението жълтее и загива.
Подхранване на азалията
Подхранването също е изключително важно за азалията.
Торенето се извършва три пъти:
- Рано напролет
- Непосредствено преди цъфтежа – внесете азот, калий и фосфор в равни количества
- В края на цъфтежа – внесете калий и фосфор в съотношение 1:2.
Защита на азалията през зимата
Азалията е нежна и е нужно да я защитите през зимата, независимо, че някои сортове са студоустойчиви. Преди обаче да я зазимите и преди да настъпят студовете трябва добре да я полеете.
Азалиите са много благодарни цветя. След положените грижи те ще ви зарадват с обилен и продължителен цъфтеж и невероятна красота. Най-важното обаче е правилно да се грижите за тях.
В нашия каталог ще намерите невероятно разнообразие от сортове и цветове. Изберете, който на вас ви харесва, и се радвайте на красотата му.
Ако срещнете трудности при отглеждането на азалията, нашите агрономи са на Ваше разположение и ще ви помогнат с професионален съвет.