Как да отгледаме качествен разсад за краставици?

10.06.2020
2020-06-10 15:28:00

Ние поддържаме тясна връзка с нашите клиенти и обменяме взаимно опит. Радваме се на всеки техен успех, но също така искаме да споделим техния опит и с другите ни клиенти, за да успеят и те. Затова сега споделяме опита на нашия клиент Ивелин Мешничаров, който успя да произведе невероятен разсад за краставици и да получи богата реколта. Може да ви е от полза. Той ни изпрати стъпка по стъпка етапите на отглеждане на краставици.

1.   Отглеждане на разсад от семка

Подготвят се кофички от 0,500 г по възможност прозрачни.

Подготвя се почвата за кофичките – бала торф (200 л) + Био Хийл (200 г)  + Перлит ¼ от чувала - около 25 л.

Кофичките се поставят в отопляема оранжерия.

Дата на засяване 15.02- поддържане на температура 30 градуса до момента на покълване.

2.   Покълване и котиледони

Веднага след покълване температурата се понижава до 18 градуса, за да може разсадът да бъде стабилен.

Всеки ден се следи за влажността на всяка кофичка. Поливат се само поизсъхналите. Не се полива наред, за да не се подсече разсада.

Поддържаме температура 24-25 градуса до максимум 30 градуса.

Оформяне на първи същински лист.

3.   След оформяне на първи същински лист

Като понаедрее малко листа, кофичките се разрохват с някаква клечица.

След това се следи кога ще имат нужда от поливка. /Това зависи от климатичните условия./ Влагата се поддържа оптимална – поливат се само кофичките, които имат нужда.

Следене на влага и температура до наедряване на втори същински лист.

4.   След оформяне на втори същински лист

Като наедрее втори същински лист и започне трети, се полива с фосфорен тор. Следват поливки и следене на температурата, доколкото е възможно (зависи от времето или ако оранжерията е отопляема).

Три дни преди изнасянето на разсада се пръска с фунгицид (може и контактен) и с инсектицид. Разсадът се захлажда, т.е. температурата се понижава, за да се климатизира с времето, когато се мести.

 5.   Изнасяне

Оранжерията е подготвена. Правят се дупки за дадената кофичка. Дупките се правят противоположно, за да може растението да се развива свободно и да диша.

Според климатичните условия, но за по-ранно производство се покриват с втори найлон, в зависимост от това как е приспособена оранжерията. При разсаждане е хубаво младите растения да се полеят с маркуч (кофичките също се поливат преди да се извади растението от тях).

До 10-тия ден след изнасянето на основното място се следят температура и влага. За предпочитане е поливането вече да е капково, което е от голямо значение за бъдещия прираст и плододаване.

6.   Прираст

Прекопаване и наторяване. Какви торове за подхранване ще изберете зависи от метода на отглеждане - биологичен или конвенционален и квадратурата на оранжерията. Ден след наторяването (в зависимост каква е била влагата при прекопаването и времето също) се поливат.

След поливката се пръска с листен тор. Не е задължително това да стане веднага, следи се температурата. Не се пръска при температура над 24-25 градуса. Най-добре е да се пръска вечер или сутрин, като за предпочитане е сутрин. Може да се използва и някакъв вид прилепител. Листният тор е за предпочитане да бъде с повече азот.

Следва отново следене на температурата (15-27/28 градуса, ако е възможно). При доста топло време няма как да се спазва така посочения диапазон. Но може да се поддържа нощната температура в тези граници, ако е отопляема оранжерията или се сложат 3-4 допълнителни найлони.

Следва подхранване на краставицата и подготовка за вдигане на сезал или подобни на него. Аз слагам сезал и щипки, не опъвам телове.

7.   Подхранване и вдигане (подхранване, колтучене, бране и пръскане).

3 дни след пръскането с листен тор започва да се подхранва. Моята схема:

-      Карбамид / след 3 дни Калций/ след 3 дни Ф 13-40-13/ през 7 дни Бор.

-      Бор той се вмъква между торенето, но да е в рамките на 7 дни. Ако съвпада с някоя дата на торене може 1 ден  преди или след това.

-      Продължаваме: Карбамид/ след 3 дни Калций/ след 3 дни 18-18-18/ Бор

-      Пак Карбамид/ след 3 дни Калций / след 3 дни 12-12-36/ Бор

-      Всичко е през капковото напояване с предварителна подложка от вода. След торенето се изплаква системата 5-10 минути.

И така всичко се повтаря.

Пръскат се през 7 дни (фунгицид и инсектицид). Хубаво е на всяко пръскане поне в рамките на 1 месец препаратите да са различни. След което на следващия може да се повтарят.

Пръскане на краставиците с:

Био Хийл – 0,40 гр. – 10 л.в.

Гроу Куик – 0,30 мл. – 10 л.в.

Смесват се двата препарата.