Лалетата растат слабо и са дребни – какъв е проблемът?

11.05.2021
2021-05-11 10:08:00

Снимки: pixabay.com

Посадили сте цяла леха с лалета, очаквайки през пролетта те да разцъфтят в цялата си прелест – едри, цветни, в приказни багри. Но... нещата не са се получили така, както сте си ги представяли. Лалетата са дребни и не така идеални и красиви, както очаквахте. Къде може да е проблемът?

Проблем с подхранването

Лалетата започват да боледуват и да загиват, най-често поради липса на хранителни вещества. Ако игнорирате нуждата от подхранване, или внасяте торовете погрешно, то проблемите ще се появат в скоро време. Всъщност, лалетата усвояват най-добре хранителните вещества в периода на бутонизация. Тогава трябва задължително да ги подхраните. Но цветята имат нужда от подхранване по време на целия вегетационен цикъл.

ЛАЛЕТАТА РАСТАТ СЛАБО И СА ДРЕБНИ – КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ?

Особено внимание на торенето трябва да обръщат градинарите, които отглеждат лалетата нагъсто. За да не изпитват лалетата липса на хранителни вещества трябва да ги подхранвате периодично.

При засаждане на лалетата ви препоръчваме да използвате гранулираната тор на полската фирма Планта, специално разработена за луковични растения. А напролет да подхраните с кристалния тор на Планта за луковични растения. Тези торове са специално разработени за лалета, минзухари, нарциси, зюмбюли, лилиуми, гладиоли и др. Правилно подбраният състав подобрява цъфтежа, гарантира правилното оцветяване на цвета, води до оптимален растеж и осигурява подходящи условия на развитие.

Най-добре е да торите във вечерните и сутрешните часове. Процедурата обикновено се комбинира с поливането.

ЛАЛЕТАТА РАСТАТ СЛАБО И СА ДРЕБНИ – КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ?

Как да се грижим за лалетата?

Неспазването на правилата за грижа за лалетата също е причина за лошия им вид и недоброто им развитие. За да може растението да образува в почвата нова млада луковица, то трябва напълно да завърши годишния си цикъл.

Основни изисквания към грижата за лалетата:

  • Изрежете лалетата едва тогава, когато листата им изсъхнат сами и започнат да се отделят от стъблото. Внимателно изрежете всички растения, като преди това стерилизирате работния си инструмент. За да получи младата луковичка максимално количество хранителни вещества стъблата се отрязват така че да останат поне две листенца. Не трябва да отразвате растението до дъно, защото така го лишавате от възможността да получи ценни химически вещества в процеса на фотосинтезата. Ако ги изрежете до дъно лалетата, разбира се, ще получат някакви химични вещества, но те ще бъдат недостатъчни за активен пищен цъфтеж.
  • Продължете с поливането. Тъй като растението продължава своето вегетационно развитие даже след прецъфтяването, то има нужда от регулярно поливане. Но не бива и да прекалявате – много вода е също толкова вредна, колкото и липсата й.
  • Изкопавайте луковиците в края на сезона. Това е задължителна процедура. Съвременните хибриди са доста капризни и имат ниска устойчивост към болести. Затова се препоръчва изваждането на луковиците веднъж годишно. Започнете процедурата, когато пожълтеят две трети от листата. Ако го направите по-рано цветето няма да се развие правилно и по-късно ще боледува или ще изсъхне.
  • Унищожете всички заразени стъбла и корени. За да не заразите другите цветя, изгорете всички растителни остатъци с признаци на болест.
  • Направете сортиране и разделете луковиците по сортове, за да може да спазите указанията за тяхното засаждане и отглеждане.
  • Изсушете добре луковиците. За целта ги поставете в топло помещение с добра вентилация за няколко дни. След това ги съхранявайте до засаждането им. Пълноценно ще се развива само здравото растение.

ЛАЛЕТАТА РАСТАТ СЛАБО И СА ДРЕБНИ – КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ?

След цъфтежа

Недобрият външен вид и загубата на декоративност може да са резултат и от вирусни заболявания. Болните растения постепенно умират, но също така заразяват и другите цветя. При това инфекцията може да се намира в латентно състояние около 4 години, а вие дори и да не подозирате. Затова след прецъфтяването трябва да огледате цветята за следи от заразяване и болните растения, както и тези, които ви се струват съмнителни, трябва веднага да премахнете. Следете за усукани стъбла, деформирани цветове, петна, ивици по листата, малки луковици и други. Колкото по-рано започнете обработката, толкова по-добре. Не губете време.

Подхранвайте с торове, съдържащи по-големи количества калий и фосфор – те повишават устойчивостта на цветята на заболявания. С азота – обратно - трябва да внимавате. Не забравяйте за правилата за сеитбооборота и винаги дезинфекцирайте инструмента си преди да го използвате.