Няколко култури в една оранжерия едновременно
Снимки: pixabay.com
Който има оранжерия знае, че за да я използва максимално добре обикновено редува няколко култури. След като обере например салатките, зеления лук и репичките, започва засяването на доматите и краставиците. В този случай трябва да помислите за подхранване на почвата в оранжерията, за да не я изтощите.
Тук обаче става въпрос за друго. За ситуацията, в която искате в оранжерията едновременно да засеете домати, краставици, пипер, билки, лук и др.
Какво трябва да вземете предвид?
Първо трябва да разделите на зони оранжерията. Най-студените части са около вратите и прозорците. Когато се отварят оттам влиза студен въздух и затова там е добре да засеете по-устойчиви растения. Краставиците, например, не е добре да сеете в тази зона, защото те обичат топло и трябва да са защитени от студени течения. Доматите няма проблем да виреят в тези части на оранжерията.
Можете да засадите краставици с копър, зеле с репички едновременно, а доматите и пиперът могат да бъдат уплътнени с билки, лук, репички.
В най-студените части може да засадите физалис. След това домати, а в централната част краставици. В края на лехите, в южната част, оставете място за пипер и патладжан.
Освен това растенията трябва да са разположени така, че листата им да не допират.
Предимства и недостатъци на едновременното отглеждане
Както всяко нещо и тук нещата не са черно-бели. Едновременното отглеждане на няколко култури в една оранжерия има своите предимства и недостатъци, с които ще ви запознаем.
Предимства:
- спестяване на пространство. Не винаги може да имате две отделни оранжерии, например
- осигуряване на разнообразие от култури;
- оранжерията ще предпази повече култури от лоши атмосферни условия
Недостатъци:
- растенията могат да бъдат засегнати от вредители, характерни за други култури;
- в малки оранжерии е трудно да се създадат условия, оптимални за всеки вид зеленчук;
- възможност за опрашване – например ако засеете нелюти и люти чушки, те ще се опрашат и най-вероятно всички ще бъдат люти
- съществува риск от сгъстяване на растенията и недобро развитие.
Подходящи комбинации
Макар че е най-често срещаната комбинация домати и краставици, оказва се, че тя е най-неподходящата и най-трудната за отглеждане. Защо?
Доматите не понасят висока влажност, те се нуждаят от умерено поливане, предпочитат минерални торове на базата на калий и фосфор. Краставиците се нуждаят от висока влажност, при липса на вода спират да растат, плодовете стават дребни и горчиви.
Местоположението в оранжерията на зеленчуците трябва да се вземе предвид предварително. Ако планирате да засадите краставици и домати в една оранжерия, важно е да ги засадите в противоположни посоки.
Краставиците се засаждат в най-топлия далечен край. Доматите са разположени на входната част, това ще осигури на зеленчуците прохлада и чист въздух.
Може също да ги разделите с преграда.
Заедно с доматите може да засадите пипер и патладжан. Те като доматите обичат влагата и свежия въздух. С краставиците си подхождат тикви, дини и пъпеши.
Подправките и билките не само повишават рентабилността на оранжериите, но също така прогонват насекомите-вредители. В тази роля особено ефективни са различните видове магданоз, целината и ментата.