Цинерария маритима – сребърната красавица

19.04.2021
2021-04-19 19:49:00

Цинерарията обединява много видове, някои от които доста различни по външен вид. Сега обаче обръщаме поглед към един много запомнящ се и специфичен сорт – цинерария маритима. Нейните листа са уникални – имат сиво-сребрист цвят.

Нарича се още сребърна цинерария, сребриста цинерария или морска цинерария. Това декоративно широколистно растение е многогодишно. Неговата коренова листна розетка включва листни плочи с необичаен сребрист цвят.

То е изключително красиво и оригинално и е много предпочитано в ландшафтния дизайн. Използва се за оформяне на бордюри, ниски граници или като фоново растение за зелени растения или за такива, които цъфтят в ярки цветове.

На „белия“ фон на маритимата те изпъкват прекрасно. Много често ще я видите и в обществени паркове и градинки.

Най-популярните сортове на цинерария маритима са:

  • "Silver Dust" - компактни храсти, които имат малка височина и листа, напомнящи дантела - фини и елегантни.
  • "Cirrus" -  този вид има по-голяма височина, а листата му са овални и назъбени.

Отглеждане на разсад

За да произведете разсад на цинерария е необходимо първо да закупите семената. В нашия каталог ви предлагаме цинерария маритима на няколко фирми. Всички те са с високо качество и много добра кълняемост.

Семената се засяват през първите дни на април. Не засявайте семената много дълбоко, само леко ги притиснете към почвата. След това трябва много внимателно да полеете семената с лейка. Покрийте съда със стъкло или фолио.

Семената ще поникнат след около седмица. След това пренесете съда на място, което е добре осветено. Пикиране на разсада направете, когато се появи втори същински лист.

Място

Мястото, където ще отглеждате Вашата маритима трябва да е слънчево, но все пак и леко засенчено по време на силното обедно слънце. Почвата да е добре дренирана и богата на хранителни вещества.

Добре е тя да е неутрална и слабо алкална. Пресаждането на разсада на постоянно място в градината трябва да става, тогава, когато опасността от замръзване през нощта е отминала. Това обикновено е към средата на май.

Пресаждане

Разстоянието между цинерариите трябва да е около 20-25 см. След като пресадите разсада е добре да го полеете.

Отглеждане

Отглеждането на маритима не е никак трудно, но е много важно да я поливате правилно. При малко вода цинерарията отслабва, а когато влажността е по-висока може да загният корените й.

Имайте предвид, че по-голяма част от сортовете цинерария са устойчиви на засушаване и обикновено дъждовете са им достатъчни. Когато дъждът премине, трябва да разрохквате почвата и да премахнете плевелите.

Когато започне да цъфти, премахвайте увяхналите цветчета, за да се радвате на по-обилен и дълготраен цъфтеж.

През зимата

Цинерария маритима е зимоустойчиво растение и многогодишно. Освен това тя понася и резитба и можете да я оформяте, но е желателно да я оставите по-ниска. Цинерария маритима се размножава чрез разделяне, стъблени резници и семена.

С резници се размножава в края на лятото. За по-голямо производство се използват семена. Видът понася всякакви почви и изложения.

През първата година развива гъста розетка от листа, а през втората образува стъбло и цветове. Цинерария маритима се използва главно за бордюри, за да може чрез сребристобелия й цвят да се подчертаят цветните фигури.