Защо орхидеята не цъфти и как да се грижим за нея?
Снимки:pixabay.com
Много е лесно да се грижите за орхидеите - това са едни от най-непретенциозните видове цветя. Нека се опитаме да разберем какво пречи на орхидеята да зарадва собственика си с великолепни цветове.
ЗАБОЛЯВАНИЯ
Много от собствениците на цветята вярват, че навременното поливане и хранене е достатъчно за орхидеята. Това е вярно, ако растението е здраво. Но в ситуации, когато трябва да се бори за оцеляване, не може да се говори за какъвто и да е цъфтеж.
Обърнете внимание на листата и стъблата - признаците на най-често срещаните заболявания са лесни за откриване при визуална проверка. Колкото по-рано започне лечението, толкова по-големи са шансовете да се победи болестта. Редовните превантивни прегледи ще помогнат за откриване на болестта на ранен етап.
БЕЗ ПОЧВА!
Корените на орхидеите се чувстват чудесно в специалния субстрат за орхидеи или в корите за орхидеи. Това са специални субстрати на основата на дървесна кора. Наличието на почвени частици в саксията значително увеличава вероятността от загниване на корените.
Коренът на орхидеята изисква достатъчно светлина през целия живот на растението. Прозрачната саксия е необходима не само в ранните етапи на отглеждане.
ПРАВИЛА ЗА ПОЛИВАНЕ
Не е нужно да поливате цветята по график - орхидеите се нуждаят от вода според нуждите. Ако саксийната среда е суха и корените са сиво-сребърни, тогава цветето се нуждае от влага. Редовното поливане по график не само няма да увеличи честотата на цъфтеж, но и ще увеличи вероятността от загниване на корените.
Препоръчително е да потапяте саксията с орхидеята във вода за 1,5-2 часа. Потапянето на саксията на около една трета ще бъде повече от достатъчно. Поливането може да бъде завършено и с "душ".
В случай на загнили корени, направете лечение с биопродукта Био хийл. Прилагайте го разтворен във вода през около 15-20 дена. Това лечение ще предотврати гниенето на корените и ще стимулира орхидеята да заложи нови листа.
СЛЕДВАЙТЕ ПРАВИЛАТА ЗА ХРАНЕНЕ
Много растения се нуждаят от допълнително хранене за нормално развитие на закрито. Орхидеите също се нуждаят от хранене.
Препоръчително е да комбинирате подхранването с потопено напояване. Хранете не повече от 2 пъти месечно и само със специални торове, предназначени специално за орхидеи.
Също така бихте могли да комбинирате хранене и лечение на растенията - Вигор Л Рапидо+ Био хийл + Алга микс. Това са чудесни стимуланти на кореновия, вегетативния и цветния растеж.
ПОДДЪРЖАЙТЕ ТЕМПЕРАТУРАТА
Вегетационният сезон при отглеждането на орхидеите продължава целогодишно - няма нужда от понижаване на температурата, с изключение на промяна на режима, в зависимост от времето на деня. През деня оптималната температура на въздуха, при която орхидеята се развива напълно, е 20-30 градуса по Целзий. Препоръчително е да го свалите с 7-9 градуса през нощта.
Всъщност е много лесно да поддържате оптималния режим - не забравяйте да отворите за кратко прозореца през нощта. Тази настройка симулира промяната на температурата като в естествената среда на орхидеите.
Оптималното ниво на влажност на въздуха е 70-80%. Разрешеното ограничение е 40%. Проветрявайте редовно стаята. Препоръчително е да поставите един съд с вода до саксията с орхидеята. Можете също да инсталирате овлажнител в стаята. Препоръчва се саксиите с растения да се поставят в тава, пълна с камъчета или експандирана глина - добавете вода, но не забравяйте, че дренажните отвори не трябва да докосват водата.
ОСИГУРЕТЕ ПОДХОДЯЩО ОСВЕТЛЕНИЕ
За нормално развитие на орхидеите е необходим дълъг светлинен ден от 10 часа. Растението трябва да бъде поставено близо до южния, югоизточния или югозападния прозорец.
Избягвайте пряката слънчева светлина върху цветовете и листата! През лятото орхидеите трябва да бъдат засенчени чрез регулиране на светлината - най-лесният начин да направите това е с щори. Ако няма възможност да се осигури достатъчно ниво на осветеност от естествени източници на светлина, тогава използвайте специални фитолампи.
ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ
По-долу има съвети и правила, които не трябва да забравяте - в противен случай орхидеята няма да цъфти или дори може да умре:
- растенията понасят дефицита на вода по-добре от излишната влага;
- не отстранявайте цветоноса след края на цъфтежа - от него могат да израстат листни издънки и ново растение;
- наличието на субстрат не е необходимо, някои орхидеи могат да растат и в празна саксия;
- уплътняването на субстрата и свръхрастежа на корени са причини за пресаждането в нова малко по-голяма саксия;
- при температура от + 17-22 градуса по Целзий цветята живеят по-дълго.
Всички орхидеи имат различна скорост на цъфтеж. Следвайте препоръките по-горе, а орхидеята определено ще ви зарадва с красиви цветове!