Целозията е невероятно красиво цвете, към чиято красота няма да останете равнодушни! Пламенната красавица привлича погледите и често се превръща в акцент в градината.
Името на цветето целозия идва от гръцкото kelos, което означава горящ, пламенен. И, естествено, идва от вида на цветовете й, които приличат на огнени езици. У нас е позната още под наименованието „пламък“, но също и „петльов гребен“, заради формата на цветовете на един от видовете.
Целозията изглежда чудесно в градината, включена в различни фигури и композиции, но също така и в сандъчета, украсяваща балкони и тераси.
Характеристики
Целозията е едногодишно, непретенциозно и издръжливо растение. Родът наброява над 60 вида. Огненото цвете произхожда от регионите с топъл климат в Азия, Африка, Северна и Южна Америка.
Взависимост от разновидностите цветовете на целозията могат да са подобни на метличини – прави и високи, приличащи на огнени пламъци. Или кръгли, със струпани малки цветчета – този вид у нас е познат като „петльов гребен“.
Растението достига височина до 40-60 см. Съцветията са компактни и много красиви. Багрите, в които цъфти варират между жълто, розово, златисто, оранжево до тъмно червено. Цъфтежът започва от юни и продължава до падане на сланите.
Обича слънчеви, защитени от вятър места и плодородни почви. Полива се умерено. През лятото редовно се окопава и полива. Изсушените цветове запазват красотата си в продължение на години, поради което се използват за букети от сухи цветя.
Отглеждане на целозия
Целозията освен изключително красива е и лесна за отглеждане. Тя е издръжливо и непретенциозно цвете. Предпочита рохкава, плодордна и некисела почва.
Мястото, на което ще засеете целозията, трябва да е слънчево, топло, защитено от вятър и без застой на вода. Разстоянието между растенията е добре да е около 15 см за ниските сортове и около 30-35 за високите. Целозията е много топлолюбиво растение и не понася студовете.
Подхранвайте цветето с минерални торове, но внимавайте да не прекалите. Ако сложите по-голямо количество азотсъдържащи торове целозията ще расте буйно с много и гъсти листа, но няма да цъфти.
В горещите и сухи летни дни поливайте обилно целозията, защото не понася засушаване. Размножава се чрез семена.
Сухи букети
Вече споменахме, че от целозията може да си направите сухи букети, които да ви радват през зимата и да красят домовете ви.
Как става това? Отрязвате с дълги стъбла цветовете, които сте си харесали. Махате листата. Поставяте ги в хладно, тъмно и проветриво място и изчаквате да изсъхнат добре. След това ги поставяте във ваза без вода и те ще красят домовете ви дълго време.
Болести и вредители
Целозията е устойчива на болести и вредители. Но някои грешки в отглеждането й можат да създадат проблеми. Например:
- Тъмно и хладно място
- Застой на вода
- Повреждане на корените
- Прекалено подхранване с торове
Помощник в градината
Освен красива целозията може и да ви е помощник в градината. Засадена между други растения тя спира растежа на плевелите. А тъй като се нуждае от малко хранителни вещества за растежа си не е конкуренция на плодовете, зеленчуците или другите декоративни растения и цветя.