7 проблема при отглеждането на разсад за зеле
Снимки: Pixabay.com
Да отгледаш вкусна и богата реколта от зеле не е лесно. Не случайно наричат зелката – царицата на градината. За нея е нужно да се полагат специални грижи, съобразени с изискванията й, но най-важното е, те да започнат от самото начало, още при отглеждането на разсада. Ето някои от често срещаните проблеми:
1. Разсадът расте бавно и е тънък и слаб
Случва се понякога още с поникването разсадът да расте бавно и да е тънък и слаб. Първата причина, за която се сещате е, че най-вероятно са ви подвели семената. Ако не са съхранявани в подходящи условия или са прекалено стари, може те да са причина за лошия разсад. Трябва да имате предвид, че семената запазват кълняемостта си за около 4-5 години и колкото по-голяма е възрасттта им, толкова по-слаба е кълнаяемостта. Затова много е важно да не използвате стари семена. По-добре е да купите нови и свежи. Когато засявате семената обърнете внимание и на обеззаразяването. То е много важно. Може да го направите с Био Хийл или с Биона pH.
Понякога разсадът забавя растежа си след пикиране. В този случай не бива да се притеснявате. Това е нормално. Наранените коренчета ще укрепнат и разсадът отново ще започне да расте.
Важна е и почвата. В кисела почва зелето не расте добре.
2. Разсадът се издължава или прераства
Трябва да уточним още в самото начало – издължаването и прерастването са различни процеси. Прерастването се наблюдава, когато сте засели разсада прекалено рано. Той вече е готов да бъде пресаден на постоянно място в градината, но времето не позволява това да стане. Нужно е да натрупате опит, за да не обърквате сроковете. Имайте предвид, че зелевият разсад се засява в градината обикновено 55 дена след поникването на семената. Но, разбира се, това зависи от климатичните характеристики в района.
Издължаването обаче е съвсем друг проблем. Причините за него могат да са:
- Гъсто засяване на разсада. В този случай растенията буквално се борят за място под слънцето и затова се издължават нагоре за повече пространство.
- Недостатъчно светлина
- Ако температурата в помещението е прекалено висока. Тогава почвата изсъхва по-бързо и са необходими по-чести поливки, което създава условия близки до тропичните. Затова и разсадът не оформя дълги и здрави корени, а расте нагоре като лиана.
Този неприятен процес може да бъде спрян. Трябва да преместите формата с разсада на по-хладно и светло място.
3. Разсадът e „полегнал“
Всъщност може да „полегне“ само израстял разсад. Как да забавите неговия растеж, посочихме по-горе. Но причина за това явление може да е и болестта черен крак - комплекс от заболявания, гъбични или бактериални. Ако причинителят е гъба – по-добре е да изкорените младото растение, отколкото да го лекувате. Ще се наложи да премахнете и съседните растения, за да не се пренесе заразата върху целия разсад. Препоръчваме да направите поливка с Вигор L рапидо и Алга микс
4. Дупчици по листата на разсада
Това е тревожен сигнал, който свидетелства, че разсадът е нападнат от вредители. Най-често това са: белокрилка, бяла пеперуда, зелева нощенка, зелев молец, листни въшки и др. По принцип ако разсадът се отглежда в домашни условия вероятността да се появят вредители не е голяма. Но ако го отглеждате в парници и оранжерии – бъдете внимателни. Желателно е да направите профилактично пръскане 3-4 дена след като поникне разсада. Препоръчваме ви да използвате биологични продукти, например, Биона Флай, Биона Лимон или Биона Тич.
5. Петна по зелевия разсад
Те свидетелстват за болест по разсада. Както и при хората болестите могат да бъдат инфекциозни и неинфекциозни. Например, хлорозата се появява при недостиг на калий и магнезий. Това се получава при бедни почви, лишени от хранителни вещества. Първоначално листата избледняват, а след това пожълтяват. В този случай е нужно да подхраните почвата с подходящия тор и всичко ще е наред.
Още в самото начало на растежа разсадът на зелето може да бъде засегнат от пероноспороза. Това е името на пероносната мана. Причинителят на заболяването е гъбичка, която обикновено се заселва в оранжерии и може да спи там до 6 години. При това заболяване се появяват бледожълти петна по листата на зелето. Зоните, засегнати от гъбичките, постепенно започват да изсъхват, а от обратната страна листът е покрит със сивкав налеп. Листата постепенно изсъхват, пожълтяват и в крайна сметка умират.
Друга често срещана болест е сухото гниене. Причинява се от гъбички, които често се крият в почвата. Ако попадне в листата или стъблото на растението, разсадът не може да бъде спасен.
При зелето има и вирусни заболявания. За тях дори няма превантивни лекарства. Листата изглеждат като мозайка с черни пръстени. Такива разсади трябва да се отстранят незабавно.
За укрепване на разсада и предпазване от по-голяма част от болестите ви препоръчваме следната комбинация: поливка и пръскане Микрап Феро, Биалга и редуване с Вигор L рапидо.
6. Разсадът съхне
Всяко растение трябва регулярно да се полива. Това в особена степен важи за зелето. Ако листата увяхнат и започнат да съхнат – това най-вероятно е в резултат на недостиг на влага.
Но причините може и да са други. Най-неприятната е фузариумът. Това също е гъбично заболяване. Патогенът обикновено живее в почвата и навлиза в растението чрез повредени корени. Често гъбичките се активират след пикиране. След появата му листата започват да се деформират и да увяхват.
7. Разсадът променя цвета си
Това явление не винаги е симптом на някаква болест. Например, жълтият оттенък на листата е сигнал за липсата на азот. Той може да даде начало на страшно заболяване – килова болест. Тя се причинява от гъбички, които се запазват в почвата за период от 15 години. В този случай препоръчваме третиране с продуктите: Био хийл с Алга микс
Както вече стана ясно, отглеждането на зеле е сложен процес и изисква преди всичко опит. Ето защо, ако в началото реколтата не е такава, каквато сте очаквали – не се отчайвайте. С течение на времето царицата на градината със сигурност ще се отблагодари на тези, които се грижат за нея.