Богата реколта от броколи – как?
Снимки: Pixabay.com
Броколите са прекрасна култура, която да засеете в градината си, защото ще ви радват с реколта до късна есен. Те не се страхуват от есенните студове. Освен това са изключително полезни за здравето, защото са богати на витамини, минерали, фибри и антиоксиданти.
За да имате богата реколта от броколи е добре да знаете, че не е нужно да изкоренявате растението след като узреят първите плодове. Всъщност броколи се образуват както на главното стъбло, така и на издънките. Освен това годни за консумация са и стеблата и листата на броколите. След като отрежете главата, която е формирана на централното стъбло, издънките също дават плодове.
Най-важното е да уцелите правилно времето на обирането на съцветията – преди да се отворят. Ако върху броколите вече са се появили малки жълти цветчета, това говори за презряване и те не са годни за консумация.
За да може Вашите броколи да Ви зарадват с богата реколта е необходимо да се погрижите за тях. Трябва да ги поливате, когато почвата изсъхне, да ги подхранвате своевременно и да ги предпазвате от вредители.
Подхранване на броколите
Броколите харесват неутрална почва. Има няколко вида торове, които може да използвате за повишаване на добивите в началото на вегетацията:
- Птичи тор
- Кристалон универсален
В периода на плододаване трябва да използвате торове с повишена концентрация на калий и фосфор. Калият е необходим за образуването на въглехидратни съединения, както и за цялостния протеинов метаболизъм. Този елемент подпомага растенията по-добре да усвояват азота и въглеродния диоксид, прави броколите по-устойчиви на болести, а също така има добър ефект върху вкуса на плодовете им. Фосфорът е нужен за укрепване на кореновата система. Той прави растението по-устойчиво на засушаване и на резки температурни промени. Също така фосфорът подобрява цъфтежа.
По време на цъфтежа е добре да използвате следните торове:
Също така в този период е добре да използвате и суперфосфат и калиев сулфат.
Защита на броколите от вредители
В периода на плододаване използването на химически препарати не се препоръчва. Тук на помощ идват органичните биопрепарати, които може да използвате, за да предпазите броколите от вредители. Ние ви препоръчваме употребата на биоинсектициди на фирма Биона.
Биона Флай - В състава му влизат растителни екстракти и етерични масла, които му позволяват да защити растенията от всички степени на нападение на вредителите Оранжерийна белокрилка, Тютюнева листна въшка и други вредители. Продуктът е специфичен, разработен конкретно срещу тези вредители, с действие срещу ларвите и възрастните индивиди.
Биона Лимон – той е създаден на базата на етерични масла от кората на цитруси. Този продукт е предназначен за борба срещу акари и листни въшки. Биона Лимон е със системно и контактно действие.
Биона Силиенка – това е продукт на базата на калиев силикат и има страхотно изсушаващо и стимулиращо действие за растението. Листното приложение образува микрокристали от кварц, който има двойна растителна защита - срещу гъбни патогени и срещу вредителите. Микрокристалите обхващат спорите на гъбичките, премахвайки тяхната инфекция. Действието срещу вредителите е насочени към блокиране на яйчниците на насекомите. По този начин се намалява размножението на вредителите.
Биона Тич – създаден е за защита от фитопатогенни насекоми. Той е разработен на базата на растителни екстракти, смесени с аминокиселини (6%). Действа чрез контакт и поглъщане. Блокира развитието на листни въшки, акари, молец, трипс, както и на много други насекоми.
Препоръчваме ви заедно с биоинсектицидите да използвате и Биона Енхансер – специален прилепител. Това е важно, защото листата на броколите имат восъчно покритие и прилепителят ще помогне на бионесктицидите да се задържат по-добре и по-дълго време върху растението.
Препоръчва се броколите да се консумират свежи. С тях може да приготвите и вкусни ястия като ги задушите, сварите или изпечете. Броколите могат да се оставят в градината до късна есен. През целия период на плододаване, те ще ви радват със съцветия и млади листа. В листата, както и в стеблата на растенията има голямо количество витамин А и С. Преди да консумирате листата, можете да ги потопите във вряла вода. Това ще ги направи по-меки на вкус. При стеблата първо се отстранява плътната кора. После вътрешната част се нарязва на малки парченца и се използва за готвене заедно със съцветията.