Да отгледаш... грах!
Помните ли приказката за принцесата и граховото зърно? Освен приказен герой, грахът е и кулинарен такъв. Той присъства в супи, ястия, салати, сосове и т.н.
За съжаление обаче, като че ли не е предпочитан за отглеждане в градините, макар че не е трудна или капризна култура. Освен това грахът е изключително полезен, защото подпомага имунната система, предпазва от анемия, подобрява храносмилането и ускорява метаболизма.
Затова ако досега не сте го отглеждали в градината, бъдете смели и експериментирайте. Сигурни сме, че няма да съжалявате. Вкусът на пресния грах е несравним.
Нека започнем с избора на семена. В нашия каталог ще намерите разнообразни сортови семена за грах.
Грах 6 седмици
Много ранен сорт, плодороден, устойчив на болести. Вегетационен период 60-70 дни. Растение с висящи стъбла, изискващи опори. Височината му може да бъде около 100 cм. Шушулките са с дължина до 9 см, пълни с 5-6 семена.
Грах Wonder of Kelvedon
Ранен сорт, устойчив на болести. Високодобивен градински грах. Растенията са високи 50–70 см. Шушулките са дълги около 7 см и съдържат 7–8 големи граха с диаметър 9–11 мм.
Грах Куд Келведон
Ранен, високодобивен градински сорт грах. Вегетационен период - 70-80 дни. Растението е с височина около 45–65 cм. Шушулките са с дължина 7-8 см, тъмнозелени. Грахът е едър и идеален за консервиране и замразяване.
Грах Милор
Средно ранен, високодобивен градински сорт грах, устойчив на болести. Растенията са високи 70–80 см. Шушулките са с дължина около 8 см със 7–8 големи граха.
Грах Meraviglia di Italia
Ранен сорт градински грах. Растенията са ниски - около 45 см. Подходящ за преработка, замразяване и прясна консумация.
Сортът е силно устойчив на болести и лоши климатични условия. Шушулките са тъмнозелени, с дължина 10см, леко извити, със заострен връх. Всяка шушулка съдържа средно 7-9 зърна.
Сеитба
Ако спазвате сеитбооборота важно е да имате предвид, че добри предшественици на граха са краставиците, тиквите, картофите, и зелето.
Самият грах е добър предшественик за всички култури. Освен това той е добър сидерат и обогатява почвата с азот. Това е така, защото в зоната на корените и по самите корени се натрупват полезни микроорганизми, които усвояват атмосферния азот и го натрупват в почвата.
Въпреки това не бива да сеете граха на едно и също място две години подред. На същото място може да засеете грах едва след 5 години.
Грахът е сравнително студоустойчива култура и може да се засява рано напролет, но не преди 20 април. Лятна сеитба може да направите до 10 юли.
Място и почва
Грахът предпочита слънчеви терени, които са защитени от ветрове. Почвата трябва да е плодородна, лека и добре дренирана.
Грижи за граха
Както вече споменахме грахът не е капризен и няма да изисква от вас прекалени грижи. Нужно е да го плевите, поливате регулярно и подхранвате.
Грахът не понася сушата и в по-горещо време е важно да го поливате обилно и регулярно. Най-голяма нужда от вода има в периода на цъфтеж и формирането на плодовете.
Опора
Грахът се нуждае от опорна конструкция. Той започва да цъфти 28-60 дни след засяването. А месец след цъфтежа най-вероятно ще събирате и първата реколта.
Болести и вредители
Принципно грахът е устойчив на болести и не го нападат много вредители. Но ако срещнете проблеми можете да потърсите съвет от нашите агрономи, които ще ви консултират какви препарати да използвате за конкретния случай.