Да правиш вино е изкуство!

30.10.2018
2018-10-30 00:00:00

 Виното е като човека – диша и живее, казват старите майстори. А за да стане хубаво и ароматно, трябват грижа и любов, допълват те.

Сезонът за производството на вино е! В нашата страна правенето му е вековна традиция. Почти всяко семейство има своя рецепта и тайни, с които да приготвя ароматна и пивка напитка. За някои да направиш хубаво вино е наука, за други - интуиция, а за трети – изкуство.

Едно обаче е безспорно – виното има нужда от прецизна хигиена. Много е важно съдовете, в които ще ферментира, да са добре почистени. Бъчвите е най-добре първо да се измият със сода за дъски, а след това и със серниста киселина, за да се премахнат всички микроорганизми, които могат да развалят виното.

Ако използвате бидони, те също трябва да се измият старателно. Важно е преди това в тях да не сте съхранявали кисело зеле или туршия, например, защото виното поема ароматите, които са останали. Казват че дори когато се претача в помещението не бива да има бидон с кисело зеле или друга силна миризма, защото виното ще я попие. Нужен му е чист въздух, за да диша.

След като се измият, съдовете се опушват със серни ленти.

В нашите магазини ще намерите всичко необходимо за дезинфекция и хигиена на съдовете: сода за бъчви, серниста киселинасерни ленти и др.

Много често чуваме домашните производители да се оплакват, че реколтата е добра, гроздето е с висока захарност, но виното не е станало. Това обикновено се дължи на лоша ферментация.

При този проблем помагат дрождите.

Причините за забавената ферментация може да са няколко:

1. Една от тях е високата захарност. При захарност 26 об% и нормална ферментация се получава 14,6 об% алкохол. При ферментация с диви дрожди, тези които са по зърната, се достига едва до 13,5 об% -14 об% алкохолно съдържание. След това алкохолът убива дрождите и виното остава сладко. Ниският процент алкохолно съдържание е предпоставка за развитие на други бактерии, за оцетна ферментация и вкисване на виното. Затова е добре при висока захарност да се прибавят селекционирани дрожди. Те могат да ферментират захарите до 16-16,5 об% и така да получим нужния ни процент алкохол.

2. Друга причина може да бъдат ниските температури. Ако есента е студена и нощните температури паднат рязко под 17 градуса, изобщо не започва ферментация. И в този случай решението е да се добавят специални дрожди за трудна ферментация. Те могат да стартират процеса и при температура от 12-13 градуса, а веднъж започнал той вече протича докрай.

3. Високата температура също може да бъде проблем. Дрождите стават нестабилни, губят се аромати, има опасност от развитие на оцетна ферментация. Решението е да се охлади виното и отново да се добавят дрожди.

Дрождите помагат да се контролира процеса на ферментация, да я насочват в посоката, в която ние искаме и да извличат най-добрите качества и аромати от гроздето.

В нашите магазини ще намерите дрожди за бели и червени вина.

А ако сте решили да направите пелин ще имате нужда от предлаганата при нас билкова смес за наложен пелин. Тя съдържа над 25 ароматни специално подбрани билки, които ще ви помогнат да приготвите ароматната напитка.

В нашите магазини и в сайта ни ще намерите всичко необходимо за домашното производство на вино – сода за дъски, серниста киселина, серни ленти, дрожди, подобрители и оцветители за вино, откислители, дейонизирана вода, спиртомери, захаромери, дъбов чипс и екстракт, коркови тапи и др.

Може да получите съвет при възникнал проблем и насоки как да използвате даден продукт.