Да произведем собствен разсад!
Снимки: Planta.pl
Още през февруари започва да ни липсва работата в градината. Зимната почивка е дълга за нас и вече мечтаем за пролетта. Времето обаче все още е неблагоприятно: отрицателни температури, студове и понякога дори сняг. Да използваме ентусиазма си и да произведем собствен разсад!
Разсад
Разсадът е младо растение, което можем да отгледаме у дома. Ние подготвяме разсад главно, за да намалим по-късните разходи, свързани със засаждането на декоративни или зеленчукови растения. Разбира се, зеленчукови и декоративни разсади се предлагат в градинските центрове, но нека помислим какво удоволствие и удовлетворение можем да получим от тяхното производство. Фактът, че някои растения са от по-топлите райони и изискват по-дълъг вегетационен период, също е в полза на производството на разсада. Като ги сеем у дома по-рано, можем да бъдем сигурни, че те ще дадат плод навреме, например домат, пипер, патладжан, краставица, пъпеш или диня. Също така се случва да мечтаем за уникално, рядко растение, което едва ли се предлага за продажба под формата на разсад. Като имаме семената му, можем сами да го отгледаме у дома.
Какво ще ни трябва?
Когато се подготвяме да сеем растения у дома, трябва да се погрижим за няколко необходими неща. Най-важното са семената. Ако ги закупите, уверете се, че са в срок на годност. Също така може да използвате и собствените си семена, събрани през предходния сезон.
За производството на разсад е необходим субстрат. Трябва да е без патогени, гъбички и семена от плевели. Такъв субстрат има рохкава структура, подходяща за растежа на растенията в ранните етапи на развитие. Той също така гарантира равномерна поява и развитие на уеднаквен разсад.
Смесете почвения субстрат със стимуланта Био хийл. Той ще предпази от патогени и ще допълни храненето на младите растения.
Освен семена и субстрат за разсад, ще са ни необходими и съдове, в които ще растат вашите растения. Тук можем да бъдем креативни. Можем да си купим и специални мини саксии, изработени от биоразградим материал, специални торфени саксийки, които след това да заровим в земята заедно с разсада. Когато вече сме снабдени с подходящите аксесоари и имаме достатъчно голям, слънчев перваз на прозореца, можем да започнем да сеем семена.
Сеитба на семена
Напълнете съдовете със субстрат. Уверете се, че всички контейнери имат дупки на дъното, така че да не съдържат излишна вода. Леко уплътнете повърхността и я изравнете. Засейте семената. Опитайте се да разпределите по-малките семена равномерно по цялата повърхност. Покрийте семената внимателно със субстрат. Някои растения се нуждаят от светлина, за да покълнат и те остават непокрити на повърхността, например босилек, маруля, импатиенс. След това внимателно полейте семената. Най-добре е да направите това с пръскачка, за да не отместите прясно засетите семена. Също така си струва да надпишете контейнерите, така че да знаете какво сте засяли. Използвайте малки табелки, които ще ви улеснят в по-нататъшните грижи.
Грижа
За да покълнат семената изискват внимание и грижа. Трябва да им осигурим необходимото количество светлина и необходимата температура (20 - 25 ° C). Слънчевият перваз на прозореца е подходящ. Също така трябва да осигурим необходимата влажност. За целта е добре контейнерите да се покрият със специален прозрачен капак или фолио. По този начин създаваме парникови условия за нашите семена. След като семената поникнат, отстранете покритието. Винаги се грижим субстрата в контейнера да не изсъхне. Ако разсадът порасне бързо и установим, че растенията са прекалено на гъсто и започват да докосват листата си, трябва да ги отдалечим едни от други.
Пикиране
Пикирането е следващият етап в производството на разсада. Това позволява на растенията да се развиват по-добре и същевременно дава възможност за подбор само на най-силните растения за по-нататъшното производство. Когато започнем да пикираме, трябва да използваме по-големи контейнери от тези, в които досега се е развивал разсада и подходящ субстрат. Пикирането се извършва 3 - 4 седмици след сеитбата, в зависимост от растението. Избираме най-силните растения и ги прехвърляме в новите контейнери. Всички дейности се извършват внимателно, за да не се повредят нежните растения. Ако пренасяте разсада, като го държите за листата, а не за стъблото, е възможно да го повредите. Важно е корените да не се извиват и да не се чупят. Внимателно поръсете растението със субстрат и притиснете надолу. Поставете пикирания разсад на светло, топло място и го полейте. Препоръчваме да полеете със стимуланта Био хийл.
Закаляване
Разсадът се развива бързо при благоприятни условия. Ако установим, че растенията са достатъчно големи, за да бъдат засадени в градината, първо трябва да ги закалим. Закаляването на разсада е важно, растенията трябва да се приучат към външните условия. Започваме този процес около 2 седмици преди планираното разсаждане. Първоначално намаляваме поливането и постепенно понижаваме температурата. Получаваме по-ниска температура чрез отваряне на прозореца. Постепенно увеличаваме времето за проветряване на разсада и след известно време пикираните растения могат дори да бъдат изнесени навън за целия ден. Закалените растения са по-силни, по-компактни и устойчиви на външни условия. Не забравяйте, че някои видове могат да бъдат засадени в градината в началото на май, някои по-рано. Отглеждането на собствен разсад, може да отнем време, но ще ви достави голямо удовлетворение.
По материали на Planta.pl