Гладиолът – елегантният красавец!

12.07.2021
2021-07-12 18:27:00

Снимки: Pixabay.com

Гладиолът е познат и обичан и има запазено място в нашите градини. Невероятното разнообразие от багри го прави предпочитан за създаване на флорални композиции. Той е висок и е подходящ за оформяне на граници или за бордюри. Засят на групи, се превръща в акцент.

Гладиолът не е капризен и не е трудно да се отглежда, но все пак има специфични изисквания, които е добре да знаете.

Място

Той е топло и светлолюбиво растение, затова му изберете място, което слънцето ще огрява добре и ще е защитено от ветрове и течение. Ако засадите гладиолите на сянка, те няма да цъфтят. Някои ранни сортове могат да се отглеждат на сянка, но в този случай цъфтежът им ще се забави.

Освен това е важно мястото, което ще изберете за гладиолите, да е проветриво, защото в противен случай те могат да се разболеят от гъбни болести.

Опитните градинари препоръчват теренът на гладиолите да се променя на две години.

Почва

Най-важно е почвата да е добре дренирана. Почви, които имат високо ниво на подпочвени води не са добри за отглеждането на гладиоли. Подходящата почва за гладиолите е песъчливо-глинеста. Виреят добре и върху черноземна почва или леко глинеста. Важно е да е слабо кисела.

ГЛАДИОЛЪТ – ЕЛЕГАНТНИЯТ КРАСАВЕЦ!

Поливане

Поливките трябва да са регулярни, например, веднъж на седем дена. По правило е добре да поливате рано сутрин или вечер. Поливайте в корените, като се стараете да не попадат капки върху листата. След като полеете гладиолите е добре да разрохкате почвата около тях на дълбочина около 5-6 см.

Така няма да позволите да се образува коричка на повърхността. След това гладиолите трябва да бъдат загърлени. Разрохкването на почвата е добре да се прави веднъж на 10 дена, като не е важно колко дъждове са валяли за това време.

В горещо време поливките зачестяват – веднъж на три-четири дена. Ако не поливате регулярно цветята те няма да цъфтят. При засушаване се наблюдава и следния проблем – горните цветове изсъхват без да са се разтворили.

Плевене

Правилото е, че за един сезон гладиолите е добре да се плевят поне 3-4 пъти. Особено важно е то да се прави когато се появяват младите растения, за да не ги задушат плевелите. Освен това тревата в градината често е причина за появата на вредители и болести. 

ГЛАДИОЛЪТ – ЕЛЕГАНТНИЯТ КРАСАВЕЦ!

Подхранване

През различните периоди от развитието си гладиолите се подхранват с различни минерални торове. Първото торене се прави, когато се формират 2 или 3 същински листа и се внасят азотни торове.

Ако цветята изпитват недостиг на азот цветът на листата им ще избледнее. Ако обаче прекалите с азота, Вашите цветя ще развият чудесна листна маса, но няма да цъфтят. Затова е добре да спазвате дозировките и препоръките на агрономите при торене.

След формирането на 5-6 лист се прави подхранване с калиево- азотно-фосфорни торове.

Третото подхранване е с фосфорно-калиева тор. Това торене се прави преди бутонизацията, веднага след като се покаже цветоноса.

Гладиолите се нуждаят също и от подхранване с органични торове, които е добре да са течни, защото тогава хранителните вещества попадат директно в корените на растенията.

В средата на август торенето се спира.

Опора

Гладиолите са високи растения и се нуждаят от стабилна опора. Когато на стъблото се образуват цветове, трябва да привържете гладиола към някаква опора. Не забравяйте също така да премахвате прецъфтелите цветове, за да не губи цветето силата си да формира семена.

Засаждане

Луковиците на гладиолите се засаждат през пролетта. Дълбочината на засаждане за по-малките е 8-10 см, а за по-едрите луковици е 10-15 см. Разстоянието между малките е 7-8 см, а между големите е около 15 см. Ширината между редовете е 20-25 см.

ГЛАДИОЛЪТ – ЕЛЕГАНТНИЯТ КРАСАВЕЦ!

Рязане на цветовете

Гладиолите ще ви радват с красивите си цветове от първите летни дни до есента. Много е важно правилно да отрежете цветовете. Това се прави с остър нож, като остатъка от стъблото трябва да е между листата. Това ще позволи на луковицата да се развива нормално.

След цъфтежа

Изкопаването на луковиците на гладиолите става през есента, когато от края на цъфтежа са минали 35-45 дена. За изкопаването на луковиците на гладиола изберете сух ден. Първо се изкопават ранните сортове, а след това късните.

След като се изсушат добре, луковиците се съхраняват с кутии, като дъното им е покрито с хартия. Важно е да не забравяте да ги обръщате регулярно.

Луковиците на гладиолите се съхраняват в помещение с температура не по-висока от 5-10 градуса и при влажност 60-70 процента.

Важно е поне веднъж на 4 седмици да преглеждате луковиците и да премахвате повредените. Препоръчва се да съхранявате луковиците на гладиолите в сандъчета с решетъчно дъно, за да могат да дишат.

Когато избирате мястото, където да засеете Вашите гладиоли, имайте предвид, че добри предшественици са бобовите растения, зеленчуците и многогодишните билки. Неподходящ е участък, в който сте отглеждали астри и кореноплодни култури.

Красивите гладиоли са желани цветя и присъстват почти във всяка градина. Ако искате и вие да украсите Вашата с тях, разгледайте каталога ни.

В него ще откриете изключително разнообразие от сортове и цветове. Нашите агрономи са на Ваше разположение, ако срещнете трудности при отглеждането им.