Глухарчето и неговите скрити ползи
Снимки: Pixabay.com
Глухарчето е по-скоро диворастящо растение и рядко се отглежда целенасочено в градините ни. Но напоследък тенденцията се промени. Все повече наши клиенти търсят семена от глухарче и искат да го отглеждат в градините си.
Причината - глухарчето може да се окаже универсален помощник, който разполага с множество ползи за здравето.
Много ползи за здравето
Да, глухарчето крие много скрити ползи. Всяка част на растението е лековита.
Цветът от глухарче
Цветът се събира и суши или се консумира пресен. Чаят от глухарче е невероятен източник на витамин А, който е много полезен за очите. Освен това има силен диуретичен ефект. Цветът от глухарче се използва и за детоксикация и намаляване на триглицеридите.
Коренът от глухарче
Коренът е също изключително полезен. Той е по-богат на антиоксиданти от цветовете му и съдържа голямо количество витамин С. Помага при намаляване на холестерола и борбата с бактериалните инфекции.
Как да отглеждаме глухарчето?
Глухарчето е многогодишно тревисто растение. Корените са вретеновидни, дебели и къси, месести и слаборазклонени, дълги 20-60 см и имат множество тънки разклонения.
От пъпките, разположени на корена ежегодно се развиват по няколко тръбести, безлистни цветоносни стъбла, високи до 30 см. Листата образуват приземна розетка. Цветовете са жълти, сравнително едри и цъфтят от април до юни.
Тази култура се сее рано напролет или в третата декада на август – първата декада на септември. Пресните листа се събират през пролетта, лятото и есента. Корените се копаят късно есен, а листата за сушене се прибират пролетта и есента.
При отглеждане на глухарче според технологиите на големите производители в света, като се спазват нормите на разсаждане от 15-20 см междуредия, с 60 бр. растения/кв.м., при 14-месечен цикъл на отглеждане, биха могли да се очакват добиви от 2,5 т/дка свежи корени или 800 кг/дка сухи.
А при 24-месечен цикъл – 2,8 т/дка свежи корени или 1 т/дка сухи.
Засяване
Тъй като семената на глухарчето са много дребни, специалистите препоръчват да не се сеят директно, а да отгледате разсад. Семената се засяват плико на около половин см. Те покълват обикновено за две седмици. Разсаждането на готовия разсад се прави през април.
Място
Вирее добре на слънчеви и проветриви места.
Почва
Предпочита леки и добре дренирани почви.
Поливане
При сухо време глухарчето трябва да се полива регулярно.
Торене
Използвайте нашите специални торове за билки и подправки. Ако използвате азотни торове ще стимулирате развитието на листната маса. Консултирайте се с нашите агрономи кои торове са подходящи и ще осигурят необходимите елементи за развитието на глухарчето.
С какво да внимавате?
Глухарчето се разпространява много бързо и дори по-често на него се гледа като на плевел, отколкото като полезно растение. Затова бъдете внимателни да не се разпространи бързо в градината.
Ние предлагаме различни сортове глухарчета, които да засеете в градината си, а нашите агрономи са на разположение да ви помогнат със съвети как да се грижите за него.