Издължаване на разсада – какво да правим?
Снимки: Pixabay.com
Решили сте да отгледате сами разсада за зеленчуците, които ще засеете в градината си. Всичко върви добре, но изведнъж забелязвате, че разсадът ви става висок и тънък. За съжаление това е изключително неприятно и ще ви лиши от богата реколта. На какво се дължи и какво можете да предприемете?
Какви са причините за издължаването на разсада?
1. Нарушени срокове на засяване
Понякога в желанието си да отгледаме ранна реколта засяваме семената за разсад прекалено рано. Но растенията имат свой биоритъм и се съобразяват единствено и само с него. Независимо от нашите желания. В такива случаи попадаме в следната ситуация – разсадът ни е готов за пресаждане, но времето навън не позволява това да се случи, защото температурите са прекалено ниски все още. В резултат разсадът се издължава и растенията са слаби.
2. Неподходяща температура
Когато отглеждаме разсад у дома трябва да имаме предвид, че той се нуждае от специален температурен режим. Комфортната температура е между 15-18 градуса. Но не всеки е готов да мръзне и да живее при такава температура заради разсада и затова често се налага той да вирее при по-високи температури. Това обаче не е добре за младите растения. Затова ние препоръчваме разсадът да се отглежда в нежилищно помещение, където можете да поддържате такава температура и да отваряте прозореца за проветрение, когато това е нужно.
3. Недостиг на светлина
Това е най-често срещаната причина за издължаването на разсада. Засаден преди нормалните срокове, разсадът не получава достатъчно светлина, затова е необходимо да осигурите допълнително осветление.
4. Неправилно торене
Ако сте прекалили с торенето това води до бърз растеж на наземните части. По-голямото количество и по-честото торене не позволява да се образуват здрави корени и тове е причината разсадът да расте висок и тънък.
5. Прекомерна влажност
Когато температурата в помещението е прекалено висока, почвата изсъхва много бързо. Това от своя страна налага почти всекидневно поливане на разсада. И така младите растения растат почти в тропически условия, което не дава възможност да се формира здрава коренова система, защото не им се налага да търсят в дълбочина влага, а растат на височина, подобно на лиани.
6. Прекалено гъсто засяване
Причина за издължаването на разсада освен прекомерното наторяване може да бъде и недостигът на хранителни вещества. Това се случва когато семената са засети в тесен съд. Тогава те не получават достатъчно вещества необходими за формирането на здрава коренова система. Гъстото засяване е и причина за „търсенето на място под слънцето“. Това е причина разсадът да се издължава и да търси светлина.
Какво да направим, за да не се издължава разсадът?
Има някои важни неща, на които трябва да обърнете внимание, за да не прорастне разсадът ви. Първото и най-важно е да нормализирате температурния режим. Добре е да отглеждате разсада на остъклена тераса, например.
Препарати, които ще ви помогнат да отгледате здрав разсад. Схемата на прилагане, която препоръчват нашите агрономи е следната:
- Био Хийл преди засяване на семената - Това е уникален продукт, богат на хуминови киселини, Trichoderma harzianum и 5% екстракти от морски водорасли. Trichoderma harzianum унищожава патогенните гъбички в почвата като питиум, фитофтора, Rhizoctonia, Fusarium, които са причина за гниенето. Също така намалява развитието на токсични съединения, които пречат на растежа. Trichoderma harzianum премахва болестотворните гъби, причиняващи посичането на разпада.
- Руут гард - съчетава хранителни и стимулиращи растежа елементи. Осигурява биостимулиращ ефект, който води до развитие на корените и по-добро усвояване на всички хранителни елементи. Това от своя страна води до балансирано вегетативно развитие. Основните ефекти от приложението на този биологичен стимулант на растежа е образуването на по-голям брой корени, които растат по-здрави и енергични.
- Гроу куик - за перфектен разсад. Поради вложените в него водорасли, хуматни киселини и хидролизиран биостимулант той осигурява доста предимства, като: по-високи добиви, по-здрава коренова система, по-добър растеж на растенията.
Допълнителни мерки срещу прорастване:
- Осигурете допълнително осветление. Може да използвате специални лампи. Важно е да осигурите на разсада продължителност на деня в рамките на 12-14 часа.
- Намалете поливките и торенето. Поливането трябва да е умерено, тогава, когато почвата е изсъхнала, а листата са леко отпуснати. Торенето не трябва да е често.
- Разредете разсада. Недопустимо е да е в тесен съд. Растенията трябва да са на разстояние 8 см едно от друго. В идеалния случай всяко трябва да е в собствен съд. В резултат на пикирането, разсадите насочват сили към образуването на корени.
- Подрязване на разсада. Може да подрежете издължените разсади на пипера, патладжана, доматите. Направете това с ножица, като отрежете върха или стъблото с 2-3 листа. Ако резниците се поставят във вода, те пускат корени.
- Не пренебрегвайте регулаторите на растежа. Чрез използването на специални препарати е възможно да се ограничи растежа на наземната част на растенията. Препоръчително е да се използват от момента, когато растението има 3-4 същински листа.
Опитите да се възстанови издълженият разсад не винаги са успешни. Затова най-важно е да не допускате неговото прорастване, следвайки съветите в статията.