Как да отгледаме домати без разсад?

29.04.2022
2022-04-29 15:16:00

Снимки: Pixabay.com

Домати се отглеждат почти във всяка градина в България, независимо дали е малка или голяма. Някои любители на червения зеленчук го отглеждат дори на тераси и балкони в големи саксии. Повечето градинари отглеждат домати, купувайки си готов разсад или отглеждайки си такъв сами. Но има и друг начин за отглеждане на вкусни домати  - безразсаден. Семената се засяват директно в почвата. Климатичните условия в България позволяват този метод да ни радва с богата и вкусна реколта.

Основни изисквания към безразсадния метод на отглеждане на домати

Добра реколта от домати по безразсадния метод може да се получи, ако са изпълнени следните изисквания:

  • Избор на подходящ сорт
  • Доматите се засяват в добре затоплена почва
  • Надеждна защита на растенията от ниските температури на въздуха

КАК ДА ОТГЛЕДАМЕ ДОМАТИ БЕЗ РАЗСАД?

При избора на сорт, който да отгледате по този метод, трябва да имате предвид вегетационния период. Той не трябва да е много дълъг, защото все пак растенията трябва да имат време да дадат вкусни плодове. Освен това е важно да вземете под внимание и климатичните условия в региона, където ще отглеждате доматите. Ние предлагаме разнообразие от сортове, подходящи за различен тип климат. За безразсадно отглеждане препоръчваме сортовете:

Домати Чико`SGРанен детерминантен сорт, много родовит, устойчив на високи температури, тютюнева мозайка, вертицилиум и фузариум. Предназначен за прясна консумация и производство на доматени концентрати, кетчуп и други консерви. Плодовете са крушовидни със средно тегло 60-70 грама, с  червена повърхност, твърди, с отлични вкусови качества. Узряват дружно. Издръжливи на транспорт. Среден добив от декар 6-7 тона.

Домати Super Bhoomi F1 хибриден, безколов домат, тип Рио Гранде, средноранен. За полско производство. Тегло на плода: 85-90 г. Устойчив на: TMV2, TYLC, Bacterial Wilt.

Домати TSX-204Сортът е детерминантен, средно ранен. Формира мощни растения, плодовете са с червен цвят с тегло 200 г., непукливи, много вкусни, плътни, наситено червени с тънка кожица и без зелен пръстен. Формира по 5-6 плода на китка. Много добър търговски вид с добра съхраняемост. Растенията понасят много добре стресови състояния и високи температури. Подходящ за отглеждане в оранжерии и на открито. Устойчиви са на Fusarium sp., Verticilium sp., TMV, Нематода;

Подбирайте сортовете и спрямо това, за какво точно ще са ви необходими – дали ще ги консумирате свежи или ще приготвяте зимнина с тях. Ако искате да изсушите домати има специални сортове, подходящи за целта. За търговски цели се предпочитат домати с дълъг период на съхранение. Много търсени са и сортовете, които не се нуждаят от колтучене. Ако не обработвате издънките, бъдещата реколта ще бъде доста оскъдна. Предпочитани от всички са и сортовете, които са устойчиви на болести и лоши метереологични условия. Консултирайте се с нашите агрономи, те ще ви помогнат в избора.

КАК ДА ОТГЛЕДАМЕ ДОМАТИ БЕЗ РАЗСАД?

Гаранция за успех  - засейте семената в затоплена почва

Доматите се отнасят към топлолюбивите култури. Семената им покълват при температура на почвата не по-ниска от 14-15 градуса. Колкото по-топли са слоевете на почвата, толкова развитието на растенията е по-активно. Ако засеете семената в хладна почва, те няма да поникнат, докато условията не станат благоприятни. За да затоплите почвата може да използвате няколко работещи метода:

  • Почвата се залива с гореща вода и след това се покрива с черен полиетилен или фолио.
  • Поставяне на инфрачервени нагреватели
  • Инсталиране на специална затопляща система, която подпомага затоплянето на почвата.

Как да предпазим младите растения от ниските температури?

При понижаване на температурата под 10 градуса, доматите спират да растат. Дори незначително снижаване на температурата на въздуха с 1-2 градуса под тази граница – е пагубно за доматите. Това е причината градинарите да предпочитат да купуват хибридни сортове, които са устойчиви на застудяване. Но дори и те не развиват пълния си капацитет при температури около 3-4 градуса. Доматите, които се отглеждат при неблагоприятни условия много трудно понасят болестите. Те първи реагират на фитофтора.

КАК ДА ОТГЛЕДАМЕ ДОМАТИ БЕЗ РАЗСАД?

За да защитите доматите от студове, ви препоръчваме да ги отглеждате:

  • С покритие
  • В оранжерии
  • В лехи с нагреватели

Покритие - За защита на лехите, в които ще засеете домати може да използвате черен агротекстил, фолио или найлон. Засипете краищата му с пръст и ги укрепете с дъски или тухли. Когато засявате семената не махайте покритието, а само направете разрези там, където ще пониква разсада. Препоръчително е да поставите 2-5 броя семена в една дупка. След като поникнат и се появят същинските листа по-слабите растения се отстраняват. Над лехите може да монтирате огънати метални пръчки, върху които да поставите найлон. Това са т.нар. тунели. Много е важно обаче в горещите дни да осигурите проветряване. Препоръчваме ви агротекстил на Планта.

Оранжерии – това е най-добрият начин да защитите растенията от студове и лоши атмосферни влияния. В оранжериите почвата се затопля много по-бързо, отколкото на открито. При необходимост тя може да се нагрее с инфрачервени нагреватели. А ако се очаква сериозно застудяване, оранжерията може да се затопли по няколко начина:

  • Като я покриете със специален термоизолационен материал
  • Като поставите в оранжерията бутилки с гореща вода
  • Като затоплите въздуха в оранжерията със свещи.

При необходимост растенията се третират с адаптогенни средства. При нас ще намерите компактните оранжерии на Планта. 

КАК ДА ОТГЛЕДАМЕ ДОМАТИ БЕЗ РАЗСАД?

Лехи с нагреватели - Съвременните градинари често използват топли лехи за отглеждане на домати, където оптималното ниво на температурата се регулира от специални кабелни елементи. Подреждането на термична система изисква много физически усилия и материални инвестиции. Но всички средства се изплащат от бъдещата добра реколта от домати.

Изборът на метода за отглеждане на домати без разсад зависи от личните предпочитания и възможности. Но при всички случаи, доматите, собствено производство, се отличават с прекрасен вкус и съдържат много полезни елементи.