Как да отгледаме ранни краставици?
Снимки: Pixabay.com
Краставиците, заедно с доматите, са задължителни за отглеждане в градината. Свежи и ароматни те са предпочитани през лятото, а освен вкусни са и изключително полезни. Освен да се консумират пресни краставиците (по-специално корнишоните) могат и да се консервират.
По принцип не са капризни растения и се отглеждат лесно, дори и от начинаещи градинари. Но ако искате да отгледате ранна реколта, нещата стават малко по-сложни. Ще ви споделим полезни съвети, които, ако следвате, ще се радвате на вкусни краставици още в началото на лятото.
1. Отгледайте разсад
Принципно отглеждането на разсад не е трудно. Техниката се усвоява лесно, но все пак се изисква да посветите определено време и грижи. Първото най-важно условие е да изберете подходяща почва за краставици. Каква трябва да е тя: пясъчлива и богата на хумус и хранителни вещества. Рано напролет, когато температурите вече са по-високи, но почвата все още не е прекалено суха, посейте семената в добре проветриво място с достатъчно естествена светлина (но не на пряка слънчева светлина). Преди засяване на семената - разбъркване торфа с Био хийл. Засейте около 2-3 семена в саксия на разстояние най-малко 10 см едно от друго. Правете поливка с Руут гард на 7 дни. Поливайте ги редовно и изчакайте да поникнат. Това обикновено става за 1-2 седмици. Когато всичките ви краставички са поникнали и са се подали над почвата - ги огледайте добре. Изберете 3-4 най-силни и добре развити разсада с най-силни корени и ги отделете настрана. След това внимателно извадете всички разсади от саксията и ги засейте в отделни форми.
Тези, които избрахте като най-добри, ги пресадете в по-големи саксии, които сте напълнили с прясна почва и подходящ органичен тор. След около месец те порастват с повече от няколко сантиметра. След това ги пресадете в още по-големи саксии или направо на избрано от вас постоянно място в градината.
2. Отглеждайте краставиците в оранжерия или парник
Краставицата е зеленчук, който много добре вирее в оранжерии. В този случай е важно температурата на почвата да не е по-ниска от 15 градуса. Краставицата е чувствителна на влага, затова почвата не трябва да е нито прекалено суха, нито преовлажнена.
Краставиците се засяват на редове на разстояние 20 см една от друга. При необходимост може да се засадят и по-близо, например на 10 см, но в този случай трябва да подхраните почвата с торове, за да може да има достатъчно хранителни вещества и липсата им да не повляе на растежа и добива на растенията.
3. Подгответе почвата в оранжерията предварително
Преди да засеем краставиците в оранжерията трябва да подготвим предварително почвата. Направете го като следвате следните стъпки:
- Изберете мястото на оранжерията като отчетете нейната ориентация и осветеност. Избягвайте места с пряка слънчева светлина или силен вятър, тъй като това ще затрудни правилното израстване на растенията.
- Добре е краставиците да се отглеждат на т.нар. повдигнати лехи. Изградете ги от дървен материал или други материали, които са достатъчно здрави, за да носят тежък товар, но достатъчно леки, за да бъдат преместени, когато е необходимо.
- Напълнете оранжерията с почва, смесена с тор в съотношение една част към десет части вода - това съотношение работи добре както в саксии, така и в повдигнати лехи. Ако използвате само почва без тор, тогава добавете повече от обикновено, защото краставиците се нуждаят от много хранителни вещества през първите няколко седмици след разсаждането на открито (когато са напълно вкоренени на открито, с течение на времето ще използвате по-малко тор).
- Друг много полезен съвет е да се разбърка повърхностният слой с Органичен компост за зеленчуци на Секлос и гранулирана говежда или птича тор на Планта.
4. Затоплете почвата в оранжерията
За да насърчите ранния растеж и да запазите разсада достатъчно топъл, за да се бори със студените пролетни нощи, най-добре е да започнете да отглеждате картофи в оранжерията.
Можете също да използвате найлон или агротекстил и да покриете лехите с младия разсад. Това ще помогне за пестенето на вода и ще затопли почвата по-бързо, отколкото ако е оставена непокрита.
Накрая можете да използвате органичен мулч като слама или окосено сено около растенията, когато достигнат височина от около 5 см; това ще помогне да се изолират растенията от по-ниски температури, но ще позволи на водата да проникне през порестата повърхност, така че корените да не изгният по време на нощни студове.
Използването на тези методи може да помогне за предпазването на Вашата реколта от увреждане и от измръзване, дори ако температурите паднат под нулата през нощта.
За да имаме ранна и богата реколта от краставици обаче е важно и още нещо – да предпазим краставиците от вредители!
5. Засейте краставиците на топло легло
За да отгледаме ранна реколта трябва да подготвим почвата предварително. Ако е възможно, направете това, когато земята все още е влажна от дъжд или роса. Топлото легло трябва да е широко (3-4 метра) и наклонено на юг (в идеалния случай най-малко 30 градуса). Важно е и да сте му осигурили добър дренаж. В идеалния случай това означава, че около краищата на леглото трябва да има органични материали, като трева или дървесни кори, така че водата да не може да се натрупва от долната страна на леглото по време на проливни дъждове.
Следващата стъпка е разрохкване на почвата: разрохкайте я на дълбочина 30-40 см, като внимавате да не повредите корените!
6. Използвайте стимулатори на растежа (растежни стимуланти)
Има няколко различни начина да използвате стимулаторите на растежа (растежните стимуланти), за да помогнете на Вашите краставици. Един от най-разпространените начини е листното пръскане, тоест нанасянето им директно върху листата на растението. Този метод е добър, защото помага незабавно да се абсорбират хранителните вещества, стимулирайки растежа и повишавайки устойчивостта към болести и вредители.
Друг вариант за употреба на стимулаторите на растежа (растежните стимуланти) е да ги използвате като ги приложите чрез коренови поливки, ако искате да дадете на растенията допълнителен стимул на растеж.
Трети вариант е да ги смесите с почвата преди самото засяване на краставиците. Това ще позволи по-добро усвояване на хранителните вещества от цялото растение, а не само от неговата повърхност, както е при листно пръскане.
Ние ви препоръчваме следните растежни стимуланти:
Биостимулант универсален – подходящ за грижа за почвата и микробиологична стимулация. Биологично активен екстракт от органични вещества от вермикомпост стимулира растежа на всички растения. Основна употреба: януари - декември.
Биостимулант за зеленчуци - за грижа за почвата и микробиологично стимулиране.
Стимулант за зеленчуци - Срещу изресяване, за по-добро опрашване, за намаляване опадването на цветовете и завръзите, за ускоряване на зреенето и повишаване на добива.
Атоник - той стимулира растежа, цъфтежа, увеличава броя на завръзите и ускорява узряването. Като растежен стимулатор, Атоник се прилага в различни фази на развитие на растенията чрез пулверизация на воден разтвор или добавка към работните разтвори от фунгициди и инсектициди.
Гранулиран тор специално за краставиици - Торът е предназначен за краставици и други тиквови култури. Оптималният състав на макроелементи и микроелементи гарантира високи вкусови качества и здрави плодове, като и високи добиви.
Водоразтворим тор за краставици и тиквички – той е лесен за употреба и съдържа всички необходими елементи за развитието на краставиците.
7. Избирайте ранни сортове и хибриди
Най-важното условие, за да се радваме на ранна реколта от краставици е да изберем правилния хибрид. Различните хибриди имат различни характеристики, така че е важно да изберем този, който най-добре отговаря на нашите нужди. Някои сортове се отглеждат специално за бърз растеж и високи добиви, други за устойчивост на болести или вредители.
Друг важен момент е да вземете предвид условията на отглеждане във Вашия район – ако живеете в топъл климат и искате растенията да виреят през цялата година, потърсете ранни сортове, които се справят добре в тези условия.
Ако отглеждате краставици в по-студен климат, изберете семена с по-висока устойчивост на замръзване, така че да не се влияят от ниските температури през първите няколко седмици на растеж.
8. Използвайте мрежа за краставици
За да се развиват добре Вашите краставици имат нужда от вертикална опора. Много удобни за целта са мрежите за краставици, върху които растенията се залавят и катерят. Мрежата е с UV защита. Тя е с двойна нишка в двата края, което я прави достатъчно стабилна. Освен това позволява повече въздух и слънчева светлина да достигнат до растенията, подобрява качеството на реколтата и увеличава добива. Мрежата за краставици ви спестява време. При нея трябва само да оплетете стъблата през мрежата, вместо да привързвате всяко едно растение по отделно към кол, например. В края на сезона, мрежата за краставици може бързо да се разглоби и да се прибере за следващо използване.