Как да предпазим луковиците от гниене и мухъл през зимата?

24.10.2018
2018-10-24 00:00:00

Луковичните цветя са изключително красиви и ни радват с аромата и багрите си. Но за съжаление при съхранението им през зимата, понякога луковиците изгниват и изгубваме безвъзвратно любим сорт или цвят, който обичаме, или подареното от важен за нас човек цвете... 

Затова съхранението на луковиците през зимата е много важна и отговорна дейност и трябва да подходите към нея с нужната сериозност. 

Грижата за здравето на луковицата започва още с нейното изкопаване. Важно е да я подготвите правилно за съхранение през зимата, а също така и да следите за условията, при които я съхранявате. 

Грешките при подготовката и при самото съхранение могат да доведат до развитие на болести, което не само влошават външния вид на растенията, но и може напълно да унищожи посадъчния материал. 

Преди да пристъпите към ваденето, първо изрежете стъблата на цветята на няколко сантиметра от почвата. След това с помощта на права лопата разровете внимателно около всяко растение и извадете луковиците, като внимавате да не ги нараните. Ако все пак това се случи, оставете ги настрани на сухо място, за да могат да „зараснат“ и чак тогава ги приберете.

След като извадите всички луковици, ги оставете няколко дни да изсъхнат. После внимателно почистете останалата по тях пръст. Това се прави, за да премахнете евентуални носители на зарази от почвата.

Отново няколко дни трябва да престоят луковиците на топло и сухо, разпръснати върху вестник, с достатъчно място между тях. Едва след това може да ги приберете.

Специалистите препоръчват да ги съхранявате в хартиени пликове, но ако сте избрали найлонови, задължително трябва да ги надупчите, защото иначе има опасност да мухлясат от конденза, който се образува.

Не забравяйте да надпишете пликовете, за да знаете напролет къде и какви цветя да засеете.

Луковиците се съхраняват на хладно и сухо място, например в гаража или мазата. Проверявайте ги периодично и ако забележите загниване, отстранете веднага развалените.

Разбирането на причините за болестите и познаването на ефективните методи за борба с тях ще помогне на градинарите да предотвратят загубата на луковици и да поддържат здравето на своите растения.

Какви видове гниене има?

Фузарийно гниене

Този вид гниене е особено активно през зимата. Първият признак са дълбоки тъмночервени петна в основата на луковиците, понякога с розов оттенък. Тези петна могат бързо да се увеличат по размер при условия на висока влажност.

Причини

Заболяването се причинява от гъбички Fusarium, които постоянно се задържат в почвата и растителните остатъци. Луковиците, които страдат от липса на хранителни вещества, имат отслабена имунна система или имат рани, причинени от копаене или култивиране на почвата, са особено уязвими към това заболяване.

Лечение

Малките засегнати области трябва да бъдат внимателно отстранени, изрязани до здрава тъкан, след което се препоръчва да се накиснат луковиците в разтвор на Био Хийл. Луковиците със сериозни повреди трябва да бъдат унищожени.

Важно: обработвайте почвата в цветната градина през пролетта, преди да засадите нови растения. Редовната проверка на всяка луковица ще помогне да се открият навреме първите признаци на инфекция и да се предотврати нейното разпространение.

Бактериално гниене

При това заболяване луковиците придобиват характерен розов оттенък, тъканите им стават меки и воднисти. Освен това се появява неприятна миризма. Тези признаци показват активното развитие на бактериална инфекция вътре в растението. 

Причини

Основната причина са някои бактерии, които започват да се размножават бързо при температури над 12-14°C. Те могат лесно да се разпространят от една луковица в друга, особено ако има близък контакт или увреждане.

Лечение

За съжаление, бактериалното гниене не може да бъде лекувано. Поради тази причина всички засегнати луковици, дори тези с минимални повреди, трябва да бъдат унищожени незабавно, за да се предотврати разпространението на инфекцията върху здрави растения.

Важно: вземете предпазни мерки при работа със заразени луковици: ръцете трябва да се измият старателно и да се изсушат или да се използват чисти градински ръкавици. 

Носенето на предпазна маска е препоръчително, тъй като някои видове бактерии и гъбични спори могат да бъдат опасни за хората, особено ако има проблеми с дихателната система.

Бяло гниене

Ако забележите бяло пухкаво покритие върху повърхността на луковиците, това най-вероятно е бяло гниене. С течение на времето заразените места потъмняват, стават меки и влажни, което води до пълно загниване. 

Причини

Това заболяване се причинява от различни видове патогени, които предпочитат висока влажност и киселинни условия.

Лечение

Ефективното лечение е възможно в началния стадий на заболяването. Препоръчително е да използвате разтвор на Био Хийл и да накиснете в него заразените области. 

Луковиците със средни до тежки увреждания трябва да се унищожат, за да се предотврати по-нататъшното разпространение на болестта.

Важно: луковиците, засегнати от бяло гниене, често имат слаба или неравномерна кълняемост или изобщо не покълват.

Сиво гниене

Това заболяване ще разпознаете при появата на меки сиво-зелени петна по луковиците, които с течение на времето се превръщат в сива плесен. 

Причини

Основната причина за възникване е съхранението на луковици при температура под 12°C и влажност на въздуха над 75%. Заболяването може да се прояви и при други условия.

Лечение

За борба със сивото гниене в началните етапи напръскайте луковиците с 1% разтвор на меден сулфат.

Важно: лекувайте не само засегнатите луковици, но и тези, които са били в непосредствена близост, за да се предотврати разпространението на инфекцията.

Черно гниене

Аспергилозата, известна още като черна плесен, започва с появата на черни петна по повърхността на луковиците, които с течение на времето се развиват в отчетлива черна плесен. Този вид мухъл е лесно разпознаваем и представлява сериозна заплаха както за растенията, така и за хората.

Причини

Развитието на черна плесен обикновено се свързва с висока влажност и лоша вентилация в помещенията, където се съхраняват луковиците.

Лечение

При незначителни повреди може да използвате разтвор на Био Хийл след отстраняване на засегнатите области с нож. В случай на големи повреди се препоръчва луковиците да се изхвърлят. 

Важно: избягвайте близостта на луковиците до лука и чесъна, тъй като те също са податливи на зараза с аспергилоза.

Био Хийл – помага да защитим луковиците

Много често в статията споменавахме препарата Био Хийл като вариант за лечение на луковиците. Нека Ви разкажем малко повече, за неговите предимства. 

Био Хийл е уникален продукт, не само защото е богат на хуминови киселини, но и поради наличието на Trichoderma harzianum и 5% екстракти от морски водорасли. 

Trichoderma harzianum унищожава патогенните гъбички като питиум, фитофтора, Rhizoctonia, Fusarium, които са причина за гниенето. Също така намалява развитието на токсични съединения. 

Точно Trichoderma harzianum е причината разтворът на Био Хийл да помага при лечението на заразени луковици. 

Как да защитим луковиците?

За да предотвратите заболявания по луковиците през зимата, следвайте тези прости правила:

  • Изкопайте луковиците в сухо време.
  • Изберете за съхранение само здравите и отстранете повредените луковици
  • Преди съхранение, третирайте луковиците с разтвор на Био Хийл.
  • Съхранявайте при температура 13-14°C и влажност не повече от 75%.
  • Проверявайте редовно и изхвърляйте луковиците, показващи признаци на болест или вредители.

Ако откриете петна по луковиците, изолирайте засегнатите екземпляри, отстранете гнилите части и третирайте с Био Хийл. Ако лечението е неефективно, такива луковици трябва да бъдат унищожени.