Как да размножим ягодите?
Снимки: Pixabay.com
Ягодите могат да плододават обилно и с пълна сила в продължение най-много на 4 години. След това плодовете стават по-дребни, количеството на реколтата намалява, а растенията започват да боледуват от брашнеста мана, сиво гниене и други болести. Имайте предвид този факт, когато засаждате ягоди в градината. Трябва да отчетете и сеитбооборота: на място, където сте отглеждали ягоди може да засеете отново едва след 5 години.
Как правилно да подготвим лехата?
На първо място най-важно е да изберете мястото. Почвата може да е от всякакъв тип, но е важно да я наторите добре предварително. Препоръчваме ви няколко уникални продукта за целта:
Минерален тор за ягоди: Гранулиран тор, подходяща за подхранване на градински и саксийни ягоди. Този тор допринася за здрави и сладки плодове, увеличава добива и устойчивостта на растенията.
Водоразтворим тор за ягоди - Кристален тор, подходяща за подхранване на градински и саксийни ягоди. Продуктът стига за 250л разтвор.
Имайте предвид и сеитбоборота.
Добри предшественици на ягодите са: детелина, бобови растения, тикви, тиквички, лук, чесън, спанак. Други добри варианти са и места, на които преди това сте отглеждали репички, моркови, целина. Не бива да засаждате ягоди след домати, пипер, картофи и зеле, тъй като те боледуват от едни и същи болести.
Размножаване на ягодите чрез „мустаци“
Градинските ягоди почти през целия вегетационен период дават т.нар. „мустаци“. Наричат ги още въздушни корени, пълзящи издънки и др. Дори и без участието на човека те лесно се вкореняват и се превръщат в нови розетки. Ако решите да размножите ягодите, отделянето на майчините растения трябва да стане през есента. Важно е обаче те да са здрави и да са на възраст 1-2 години.
През пролетта всички мустаци от маркираните растения се отстраняват, като се оставят само 5-те най-дебели въздушни корени. На пълзящо стъбло се отглеждат по три розетки, които след това се вкореняват. Оказва се, че едно такова растение е в състояние да даде 15 нови храста.
Ако сте начинаещ любител изберете по-лесния вариант – оставете само 4 въздушни корена.
Кога е подходящото време?
Вкореняването на мустаците на градинските ягоди може да се направи от средата на юни. От всеки плодоносен храст трябва да вземете 3-4 издънки, като върху тях има по една розетка. По този начин можете много бързо да оформите цяла леха с разсад. Той не изисква някакви специални грижи. Развива се за около месец. Това време е напълно достатъчно за вкореняване и развитие на розетките.
След това растенията трябва да бъдат изкопани и пресадени на постоянно място. До края на юли ще имате добре развит разсад.
Размножаване чрез делене на корените
По принцип по този начин се размножават ремонтантните ягоди и тези, сортове, които не образуват издънки. Но не малка част от градинарите предпочитат този вид пред размножаването с мустаци. За делене са подходящи възрастните растения. Освен това е важно те да са напълно здрави, със силна и развита коренова система. Количеството корени зависи от сорта. Деленето се прави през пролетта или в края на вегетационния период. Предварително от избрания храст се отстраняват цветоносите. Премахват се и изсъхналите листа. Можете да накиснете корените във вода, за да премахнете от тях пръстта. След това с нож се отрязва част от розетката, заедно с корените. Долната част на корените се изрязва с ножица. Така се получава самостоятелно растение.
Размножаването през пролетта включва засаждането на разсада в парник или оранжерия. А ако деленето се прави през есента, то тогава новите растения можете да съхранявате в хладилник като добре измиете долната част на коренището.
И двата метода на размножаване на ягодите имат плюсове и минуси и само чрез опит може да прецените, кой е по-добър във вашия случай.