Как да се грижим за разсада, за да отгледаме отлични краставици?
Снимки: Pixabay.com
На всеки градинар му е приятно, когато се възхищават на реколтата му. Хрупкави, сочни, ароматни и ранни краставици – ето това безспорно е повод за гордост. Ранна реколта се получава чрез отглеждането на разсад, а това определено е сложна работа. Какво трябва да знаем?
Кога да засеем семената?
За да получим силен, правилно развиващ се разсад е важно да следваме много правила. Но най-важно е да не пропуснем сроковете за засяване на семената. За да изчислите правилно времето за засяване, трябва да вземете предвид възрастта на разсада. Пресаждането му в лехата става, когато е на възраст между 25-30 дена. Не забравяйте, че към това време трябва да прибавите и още 6 дена, необходими за поникването на семената.
Изчисляването на момента на пресаждане на разсада в лехата (на открито или в оранжерия) се прави, като се вземат предвид климатичните особености в региона. Може да се водите по средните показатели на температурите за последните 4-5 години. Трябва да имате предвид и факта, че краставиците са капризни растения и не понасят добре застудяванията. Затова пресаждането им на постоянно място трябва да става, когато температурите са стабилно положителни и през деня не са по-ниски от 18-20 градуса. След като изчислите предполагаемата дата на пресаждането на разсада на краставиците на постоянно място, връщате назад във времето 5 седмици, необходими за отглеждането на разсада. За да получите богата реколта, трябва да спазвате много условия от самото начало.
Семената: как да ги изберем правилно?
Лесно е да се осигури обилно плододаване от партенокарпен сорт, както и от самоопрашващи се сортове и хибриди. При тях почти няма ялови цветове. Докато сортовете, които се опрашват от пчели, страдат много от този проблем. При нас ще намерите изключително разнообразие от сортове, от които да изберете подходящите за вас.
Освен това добивът зависи и от възрастта на семената и може събраните от миналата година семена да не ви зарадват с богата реколта. Ако използвате двугодишни семена, добивът ще бъде значително по-висок. В идеалния случай са необходими 3-4 годишни семена. Ето защо е много важно да се обърне внимание на датата на производство, която е посочена от производителя върху опаковката. Но ако разполагате само с пресни семена, то може да ги състарите изкуствено. Как става това? Два месеца преди засяването, поставяте семената в платнена торбичка и ги закачате на парното или друг отоплителен уред, чиято температура трябва да е около 30 градуса.
На какво да обърнем внимание при избора на форми за разсад?
Преди засяването е важно да изберете правилните форми за разсад. При изборът им трябва непременно да вземете предвид факта, че краставиците са изключително чувствителни към повреждането на кореновата им система. Това е причината да ви посъветваме още в самото начало да ги засеете в отделни съдове. Краставиците определено не понасят добре пикирането. Препоръчваме ви да използвате торфените саксийки, които предлагаме. Те са натурални и можете без да вадите разсада от тях да ги засеете директно в лехата. След време те се разграждат и се превръщат в обогатител за почвата.
Как да подготвим почвата за разсада?
Ние ви препоръчваме да използвате готовите торфени смеси на латвийската фирма Сулинкиай, които внасяме. Те са разработени специално за отглеждането на разсад. Обеззаразени са и са обогатени с допълнителни хранителни вещества. Ако решите сами да приготвите почвата за отглеждането на разсада, то тогава е много важно да не пропуснете да я дезинфекцирате, за да не заразите растенията, а и цялата си градина с болести. Освен това почвената смес трябва да е въздухо- и водопропусклива и обогатена с хранителни вещества.
Обработка на семената преди засяване
Ние препоръчваме да обработите семената предварително с натуралния препарат Био Хийл. Той е уникален продукт, с много ползи, една от които е дезинфекциране на семената. Как да го приложите? Може да го приложите по няколко начина:
- омокряне на семената
- овалянето им в Био хийл
- разбъркване с пръстта
След сеитбата семената се покриват със слой почва, дебел около 1-2 см, който се напръсква с пулверизатор. За да не изсъхва почвата, съдът се покрива със стъкло, найлон или фолио.
Правила за грижа за разсада
По време на отглеждане на разсада е важно да се осигурят оптимални условия за развитието му, които се състоят в:
- Оптимален температурен режим. Съдовете с покълналите вече семена се съхраняват при 28 градуса на перваза на прозореца като температурата постепенно се понижава до 20 градуса.
- 15 дена след поникването на семената разсадът започва да се закалява. Изнасяйте го на балкона, за да го закалите и подготвите постепенно за външните температури. Започнете закаляването като изнасяте разсада само за 1-2 часа и постепенно увеличавайте времето на престоя му навън.
- Изключително важно е допълнителното осветление, тъй като то не дава възможност на разсада да се издължи. Продължителността на осветяването е 10-12 часа на ден.
- Много важна за развитието на разсада е влажността както на почвата, така и на въздуха. Регулярното поливане и поддържането на оптимална влажност е важно условие за качествен разсад. Не е добре нито засушаването, нито преполиването.
- Всеки полив трябва да е придружен от прекопаване.
Не забравяйте, че особено важно е и подхранването на разсада. Първото торене трябва да се направи месец след засяването. Ние ви предлагаме специален водоразтворим тор за краставици на полската фирма Планта, който съдържа всички необходими елементи за правилното им развитие.
Друг вариант за подхранване на разсада поливки със следните продукти, като ги редувате в следния ред:
1 . Руут гард
2. Гроу куик
Докато расте разсадът е нужно също така да добавяте допълнително пръст в саксиите, а също и да подменяте съдовете с по-големи ако разсадът ги надрасте.
Следвайки посочените съвети, ние сме убедени, че ще се радвате на богата и вкусна реколта от краставици.