Как да се справим с болестите и вредителите по краставиците?
Снимки: Pixabay.com
Всеки стопанин, който отглежда краставици, знае, че те биват нападани от болести и вредители. Подложени на атаки са не само растенията, които се отглеждат в градината, но и тези в оранжерията.
Как да предпазим и лекуваме краставиците от болести?
Освен от болести и вредители краставиците могат да пострадат също и от увреждане на кореновата система. Затова трябва да сте внимателни, когато плевите или разрохквате почвата около корените. Важно е да не ги нараните.
Болести по краставиците и лечението им
1. Брашнеста мана
Болестта започва като малко бяло петно, което като че ли е посипано с брашно. След това бързо обхваща целия лист. Листът спира да расте, развитието и растежа на цялото растение също спира. Скоро цялото растение изсъхва.
Какво да направите, когато се появят първите признаци на болестта:
- спрете поливането, проветрете оранжерията;
- отстранете засегнатите листа и изгорете.
Съвет на агрономите на Аграра: Третирайте краставиците с органичния ни продукт Биона Екуизил.
Биона Екуизил - е продукт предназначен за защита от гъбични фитопатогенни агенти. Създаден е на основата на растителен екстракт от Полски хвощ. Действа като превантивен и лечебен продукт срещу гъбична инфекция от Oomycetes – оомицетни гъби и други. Помага да се справите с болести като мана, брашнеста мана, сиви петна, гниене. Действа превантивно като увеличава удебеляването на клетъчните стени и този факт дава по-голяма устойчивост на културата срещу атаката на гъбичния патоген.
ВАЖНО! Спорите на брашнестата мана са много леки и бързо се разпространяват. Затова е важно да пръскате в оранжерията от здравите към болните растения. Защото в противен случай спорите могат да полепнат по дрехите ви и да ги разнесете из цялата оранжерия като заразите всички растения.
2. Кубинска мана
Срещу това опасно заболяване агрономите на Аграра препоръчват прилагането на Биона Екуизил и Биона Кобре.
Биона Кобре - комплексен меден разтвор. Подобрява имунната система на растенията, вследствие на което инфекциите при тях намаляват.
3. Бактериоза, стъблено и кореново гниене
Ако времето е прохладно или студено за профилактика против появата на гниене, препоръчваме умерени поливки на краставиците. Водата, с която ги поливате трябва да е с температура около 25-30 градуса.
Бактериозата се проявява с жълти петна по листата. От долната страна на листа се виждат мътни капчици розова течност. По плодовете се появяват ранички със същите мътни капки. Петната изсъхват. Влажното време провокира рязко увеличаване на болестите по краставиците.
Какво да правим?
- проветрявайте постоянно оранжерията
Съвет на агрономите на Аграра: При поява на бактериоза или гниене, продуктите, които препоръчваме да използвате са: Биона БР Пауър +Биона Мимоза+Биона Кобре. Тази комбинация е изключително ефективна и ще ви помогне да се преборите с болестта. Може да направите поливки с комбинацията Биона Мимоза + Биона Екуизил
Биона БР Пауър - органичен биостимулатор, който насърчава растежа и покълването на растенията. Действа срещу съдови гъбички, като парализира заболяването отвътре. Освен това не блокира съдовете, тъй като има и съдоразширяваща функция.
Биона Мимоза - Продуктът има системно и контактно действие и защитава растенията от гъбни заболявания. Действието му е насочено срещу патогените на Фузариум, Ризоктония, Склеротиния, Питиум, Алтернария. Действа и срещу болестотворните бактерии, които причиняват гниенето. Образува филм върху самите растения, като по този начин ги прави защитени от патогените. Затова може да използвате Мимоза и за защита и профилактика.
4. Антракноза
Антракнозата е гъбично заболяване, което е много характерно и за съжаление често срещано при краставиците. Антракнозата се проявява по почти всички части на растението –листата, стъблата и плодовете. През първата фаза се появява кафяво вдлъбнато петно в областта на кореновата шийка. В последствие болестта се разраства по цялото стъбло, като се появяват закръглени кафеникави петна със светъл кант върху листата и стъблата. При силно развитие на болестта петната се разрастват и сливат.
Съвет на агрономите на Аграра: Прилагайте продуктите: Биона БР Пауър; Биона Мимоза; Биона Кобре и Биона Сулфо Куик.
5. Бяла плесен
Меките, бели дръжки на краставиците са признак за това заболяване.
Какво да правим?
- Проветрете оранжерията, спрете поливането.
- Отстранете болните листа и плодове.
- Напръскайте бялата плака с Биона Екуизил или Биона Силиенка.
Биона Силиенка - е продукт на базата на калиев силикат и има страхотно изсушаващо и стимулиращо действие за растението. Листното приложение образува микрокристали от кварц, който има двойна растителна защита - срещу гъбни патогени и срещу вредителите. Микрокристалите обхващат спорите на гъбичките, премахвайки тяхната инфекция. Действието срещу вредителите е насочено към блокиране на яйчниците на насекомите. По този начин се намалява размножението на вредителите.
Съвет на агрономите на Аграра: За лечение на бяла плесен препоръчваме употребата на комбинация от препаратите Биона Мимоза+ Биона Кобре+ Биона Екуизил. Биона Мимоза е изключително подходяща за употреба и като превантивно средство за защите от бялата плесен.
Вредителите по краставиците и борбата с тях
Краставиците често са нападани и от вредители. Ето как да се справите с най-разпространените от тях. Ние препоръчваме употребата на биопрепаратите на испанската фирма Биона. Те са органични, щадят природата и са безвредни.
Листни въшки и трипс – При появата им приложете комбинацията от препарати: Биона Енхансър + Биона Тич.
Биона Тич – е разработен на базата на растителни екстракти и действа срещу редица вредители. Действа чрез контакт и поглъщане. Блокира развитието на листни въшки, акари, молец, трипс, както и на много други насекоми. Приложенията на Биона Тич имат лечебен ефект върху растенията, елиминирайки атаките на вредителите. Изследване показва, че приложението на продукта в съчетание с омокрителя Биона Енхансър има отлични резултати.
Биона Енхансър - е натурален и екологичен фосфорен олеат, чиито главни съставки са фосфор (6%) и калий (1%). Биона Енхансър има различни приложения и предимства: почиства медената роса след вредителите, има овоциден ефект, също така е подкиселяващ продукт и повърхностно активно вещество.
Белокрилка – друг често срещан вредител по краставиците. Лечението включва приложение на продукта Биона Флай в комбинация с Биона Енхансър.
Биона Флай - В състава му влизат растителни екстракти и етерични масла, които му позволяват да защити растенията от всички степени на нападение на вредителите Оранжерийна белокрилка, Тютюнева листна въшка и други вредители. Продуктът е специфичен, разработен конкретно срещу тези вредители, с действие срещу ларвите и възрастните индивиди.
Коренова нематода – В този случай препоръчваме изключителния продукт Биона Нематик.
Биона Нематик - съдържа екстракти от Тагетес, които гарантират нематоцидното и нематостатичното действие на този продукт срещу нематодите. Лечението с Биона Нематик намалява заболяванията в корените, като подобрява храненето и усвояването на полезните вещества от почвата към корените и в цялото растение. Трябва да се прилага почвено.
Акари – При тяхната поява незабавно приложете комбинация от продуктите на Биона: Енхансър, Лимон и Тич.
Биона Лимон – е създаден на базата на етерични масла от кората на цитруси. Този продукт е предназначен за борба срещу акари и листни въшки. Биона Лимон е със системно и контактно действие.
Как да познаете хранителния дефицит при краставиците?
Плодове със стеснен светъл връх, наподобяващ птичи клюн, малки, твърде светли листа са резултат от липса на азот в почвата. Кафява граница на листата и крушовиден плод са признаци на липса на калий. Листата, насочени нагоре, говорят за липса на фосфор, мраморният им цвят показва дефицит на магнезий, а светлозеленият цвят показва дефицит на микроелементи. При нас ще намерите специалните торове на Хидроферт, които съдържат точно определени елементи, които да добавите в почвата, за да преодолееет дефицитите. Например: Микрап Калций, Микрап Fe, Микрап Mn, Микрап Магнезий, Микрап Боро и др.
Нашите агрономи ще ви помогнат да подготвите специална схема на подхранване, за да избегнете хранителния дефицит.