Какво да правим с растителните остатъци от картофите и доматите?
Снимки: Pixabay.com
В края на градинарския сезон идва време да извадим картофите. Също така през септември и началото на октомври се обират и последните домати. Прибирайки реколтата, остава въпросът какво да правим със стърковете на доматите и картофите. Има няколко рационални идеи как да ги оползотворим.
Първата е, че растителните остатъци са чудесен мулч, който не се нуждае от никаква обработка. Подходящи са също така и за компост. Но дали това е така? Можем ли да използваме растителните отпадъци рационално в градината?
Как да използваме отскубнатите стъркове?
Най-популярна е идеята растителните отпадъци от картофите и доматите да се използват за компостиране. Но е много важно да подчертаем, че за целта те трябва да са здрави! Компостът е полезно вещество с органичен произход. В сравнение с прясната говежда тор, то не съдържа големи количества азот и съответно няма да навреди на кореновата система на растенията и да повлияе на състава на почвата.
В компоста се съдържат много полезни за почвата микроелементи. Но понякога в него попадат заразени с бактерии растителни остатъци. По време на процеса гниене те се активизират и в резултат се получава заразяване на почвата, а след това и културите, засадени в нея се инфектират. Това заплашва бъдещатата реколта.
Описаната опасна ситуация може да се предотврати, като обработите растителните остатъци преди да ги добавите към компоста. Тогава болестотворните бактерии просто няма да имат шанс.
Важно е да се знае, че към компоста се добавя само най-горната част на абсолютно здрави растения. Те не трябва да имат никакви признаци на увреждане от бактерии. Трудно е през есента да се разграничат нормалното есенно увяхване от болестното такова. Но е изключително важно да го направите.
Ако се опитвате да предпазите градината си от заразяване, най-добре е да не използвате растителните остатъци за мулчиране на растенията.
Кои растителни остатъци е добре да изгорим?
Ако се съмнявате в здравословното състояние на отскубнатите стъркове, то най-добре е да не рискувате и да ги изгорите. Изгорени те ще принесат голяма полза. Ако са съдържали инфекция, чрез изгарянето тя е била унищожена. Но как могат да бъдат полезни в градината? Благодарение на изгарянето им вече имате така полезната за градината - пепел. Може да я използвате за подхранване на растенията през следващия вегетационен сезон. Тя съдържа много полезни вещества, а също така може да се използва и за борба с вредителите.
Ако планирате да изгорите стеблата не забравяйте, че трябва да го направите на обособените за това специални места. В противен случай добрите намерения могат да завършат катастрофално.
Какви растителни остатъци можем да закопаем в почвата?
Заравянето на стърковете и листата на картофите и доматите в почвата, е често срещан метод за рециклирането им. Това решение е подходящо в случаите когато имате много растителни остатъци, а нямате къде да ги изгорите. Подходящ е и за тези стопани, които не са привърженици на мулчирането.
Обикновено във всяка градина ще се намери място, което да отделите за компостираща яма. Изкопавайки я, градинарят ще може да слага в нея най-различни растителни остатъци, в това число и стеблата и листата на доматите и картофите. Важно е да изкопаете ямата далеч от лехите.
Друг много важен елемент, който трябва да вземете предвид, е нейната дълбочина. Тя трябва да не е по-плитка от 80 см. Именно на тази дълбочина се минимализира рискът почвата да бъде заразена, ако растителните остатъци са инфектирани. Почти невъзможно е да се навреди на почвата, както и на растенията, които ще бъдат засадени в нея в бъдеще, при спазване на посочените условия.
В никакъв случай не трябва да заравяте растителни остатъци, там, където планирате да оформите лехи през следващия сезон или да прекопаете почвата. Заедно с остатъците от доматите и картофите можете да заровите и тези от моркови, цвекло, паднали ябълки. Някои градинари поставят и окосената трева, въпреки че тя е по-подходяща за мулчиране.