Какво трябва да знаем за есенното варосване на дърветата?
Кората на дървото надеждно го защитава от микроби и паразити. Но за да бъде защитата винаги на високо ниво е необходима правилна грижа. Варосването е важна процедура, която е необходима за нашата градина.
Варосването на овошките през есента е задължително. То е лесен и практичен метод и с него се решават едновременно няколко проблема:
- позволява да премахнете паразитите, които живеят под кората и предотвратява разпространението на болести;
- варосването предпазва (особено ако сте добавили фунгициди към варовия разтвор) от вредни бактерии;
- варосването на стволовете позволява да се избегнат пукнатини от замръзване. Дупки от замръзване възникват поради температурни промени през зимния сезон. Трудно е да се лекуват такива пукнатини, много по-лесно е да се предотврати появата им.
Кога да варосваме дърветата?
Някои градинари не знаят точно кога трябва да варосат кората. Препоръчително е тази процедура да се прави два пъти годишно - през есента и пролетта. През есента е по-важно да се направи, тъй като осигурява защита не само срещу вредни микроорганизми и паразити, но и от температурните колебания през зимата.
Подходящият момент за варосване през есента се избира след падане на листата, а температурата през деня трябва да бъде около 5 градуса. Това обикновено се случва в началото на ноември.
Как да подготвим дърветата?
Преди варосването е задължително да направите някои процедури. Първо се почистват стволовете от излишната кора и мъх. Препоръчваме ви да направите това по време на дъжд, тогава ще ви е значително по-лесно да отделите всичко от ствола. Застелете земята под дървото с найлон. Старата кора се отделя. Ако има сериозни увреждания трябва да изчистите ствола до здраво място. Не забравяйте преди това да дезинфекцирате инструмента, с който работите. Това може да направите с Biona Ph, който е създаден на основата на оцетна киселина и може да се използва за дезинфекция на инструменти. Всички боклуци трябва да бъдат събрани и изгорени.
Дезинфекцията – това е друг много важен момент. За отстраняване на гъбични спори е необходимо дървото да се третира с 3% разтвор на меден сулфат. Използвайте фин спрей за обработка.
След като почистите дървото и го дезинфекцирате трябва да обработите наранените части с овощарска замазка. Препоръчваме ви изключителната ни овощарска замазка с мед на Адама. Тя може да се използва върху всички растения, дървета, храсти, за да се предпазят от най-разнообразни рани (рязане, резитба, атмосферни условия и др.). Присъствието на мед прави формулата уникална по рода си. Подобрява устойчивостта на растенията към атаките на гъбични заболявания и атака от вредители. Готова за употреба приложима с четка или шпатула. Подходяща за всички видове присадки.
Когато всички предварителни процедури са изпълнени, може да преминете към варосване на дърветата.
С какво да варосваме?
Препоръчваме ви варта на фирма Планта, която ще намерите при нас. Тя е с високо качество и е лесна за прилагане.
Как да варосваме дървото?
Основният въпрос е за височината, до която трява да се варосват дърветата. Обикновено стволът на дърветата се варосва на височина не повече от 1,5 м от земята. При варосването не бива да пестите варта, но не бива и да прекалявате. Разтворът не трябва да се стича по ствола, а ако е прекалено тънък слоя, той няма да може да изпълни качествено функцията си. Оптималният вариант е дебелина на слоя 2-3 мм. И още нещо - разтворът трябва да е без бучки, по консистенция - нещо като гъста сметана.