Лилиумът – невероятно разнообразие и красота!
Снимки: Pixabay.com
Лилиумът е изключително красиво цвете и ще направи градината ви шарена и интересна. Някои сортове са толкова омайващи с багрите и формата на цветовете си, че просто не можеш да откъснеш очи от тях. Друго предимство на лилиумите, е че се отглеждат много лесно.
В нашия каталог ще откриете изключително разнообразие от сортове и видове – азиатски, ориенталски, тромпет, мартагон и други. Но безспорно любимци на нашите клиенти са дървовидните лилиуми. Те достигат височина до впечатляващите 180 см.
Търсени са и ниските видове, които пък много градинари отглеждат в саксия. Предлагаме и лилиуми без аромат, за хората, които ги харесват и искат да ги отглеждат, но имат алергия.
Откъм багри разнообразието е наистина трудно за описване – червени, жълти, бели, оранжеви, розови, лилави, двуцветни, напръскани дори и черни. Сигурни сме, че ще намерите Вашата любима цветна комбинация, която ще ви донесе много радост.
Какво трябва да знаете за отглеждането на лилиуми?
Място
Лилиумът може да бъде засаждан на едно и също място в продължение на няколко години, тъй като честите пресаждания могат да забавят растежа му. Затова е много важно да изберете старателно мястото им, за да не го „тревожите“ в близките 3-4 години.
Почва
Лилиумите се развиват добре в рохкава, плодородна и добре дренирана почва.
Засаждане
Най-подходящото време за засаждане е през септември, когато цветята се намират в покой. Изкопават се неголеми дупки с диаметър не по-голям от 40 см и дълбочина 25 см. Поставяте в тях луковицата и внимателно я засипвате с пръст.
Но лилиуми могат да се засаждат и през пролетта и лятото.
Подхранване
Лилиумите както и другите луковични растения се нуждаят от подхранване с минерални торове. Препоръчваме ви да използвате специалните ни кристални торове за луковични растения.
Те съдържат оптимален състав на макроелементи и високото съдържание на микроелементи, които осигуряват дълъг и обилен цъфтеж, а багрите са по-ярки.
Лилиумите е добре да се подхранват два пъти през техния вегетационен цикъл – първия път, в средата на есента – през октомври и през пролетта, когато се покажат първите стръкчета.
Опитните градинари не препоръчват да се използват органични торове за подхранване на лилиуми, защото те могат да заразят цветята с гъбни болести.
Някои специфични особености
Разбира се при такова разнообразие от сортове има и специфични особености при отглеждането на някои видове.
Те са следните:
- Засаждайки ориенталските лилиуми се постарайте да не допускате засушаване на луковиците.
- Азиатските лилиуми не понасят добавянето на вар в почвата. Освен това доста често изискват пресаждане - на всеки две години.
- Всички видове лилиуми се чувстват добре, когато горната им част е на слънце, а долната на сянка. Целта е да не се допусне изсъхване на луковиците. Добро решение е да засадите около тях нискостеблени цветя. Така ще засенчите долната част на лилиумите и почвата няма да се нагрява и да изсъхват луковиците.
Грижи
Лилиумите не са капризни цветя. В периода на цъфтеж те се нуждаят от умерено поливане. При горещо и сухо време, когато почти няма влага в земята, лилиумът се полива обилно. След цъфтежа то може да се прекрати напълно.
Отрязвайки лилиумите трябва да се остави достатъчно листна маса на стъблото. Това ще е полезно за по-нататъшното развитие на луковицата.
Добре е също така срезът да го направите напречно, за да може дъждовната вода да се плъзга лесно по него и да пада, а да не влиза вътре, защото излишната влага може да причини гниене.
През есента е най-добре да отрежете стъблата на лилиумите на височина 8-18 см от земята, а непосредствено преди зимата да ги предпазите с някакъв вид покритие.
Но внимавайте да не ги покриете влажни, защото може да предизвикате загниване. Освен това е важно и навреме да свалите покритието през пролетта, преди появата на първите стръкчета.
Други градинари съветват луковиците на лилиума да се извадят през есента и да се съхраняват на сухо и проветриво място през зимата.