Марулята – зеленият дар на трапезата ни!
Снимки: Pixabay.com
Марулята е зеленолистен зеленчук, който е изключително полезен. Тя съдържа фибри и целулоза, витамин А, С, Е, К, минералите калий, калций, магнезий, желязо, фосфор, манган, селен и цинк и още много полезни елементи.
Ако включвате по-често маруля в менюто си, тя ще донесе много ползи на организма ви.
Като например :
- подобрява храносмилането
- осигурява вода в организма
- подобрява състоянието на косата и кожата
- помага при безсъние
- притежава противовъзпалителни и антиоксидантни свойства
Макар и много да си приличат и да са от едно семейство, марулята и зелената салата не бива да се бъркат. Марулята е с по- дълги и твърди листа, а салатата е оформена като топка.
Отглеждането на маруля в оранжерия или в градината ще ви даде невероятното предимство да консумирате свежа салата дълго време. Тя е непретенциозна и лесна за отглеждане, но и същевременно много вкусна и както вече се убедихте – полезна.
Сигурни сме, че няма нужда да ви убеждаваме да засеете маруля в градината, затова ще ви предложим няколко много предпочитани от нашите клиенти сортове.
Маруля Черна Гюмюрджийска
Сортът е предназначен за есенно-пролетно засаждане. Растението развива голяма розетка с плътно подредени листа. Теглото на главата достига до 450 г.
Има жълто-зелен цвят и характерен гланц. Марулята Черна Гюмюрджийска е високодобивна и ще ви зарадва с богата реколта. Вкусът й е невероятен. Листата са хрупкави, сочни и много ароматни.
Маруля Бацио
Едра с блестящи листа и тъмнозелен цвят. Отличен вкус. Висока уеднаквеност на растенията. Устойчив на стрелкуване и изгаряния на листата. Препоръчва се за всесезонно отглеждане.
Маруля Parris Island Cos
Този сорт маруля се характеризира с по-дълъг срок на годност и по-висока толерантност към температурата. Растенията образуват слабо извити, елипсовидни, удължени глави, с тегло 800-1000 г.
Най-вкусната част са сочните, хрупкави вътрешни листа. За пролетна реколта, сеитба на закрито през март-април, за лятна реколта направо в земята през април-май и за есенна реколта през юли-август.
Маруля семена на лента (5м)
Семената на марулите са на лента, която е дълга 5 метра. Това позволява изключително бързо и удобно засяване.
Семената на лента се засяват изключително лесно:
- Отрежете от лентата, колкото желаете дълго парче спрямо саксията или съда където ще го засадите.
- Покрийте лентата с лек почвен слой и полейте.
Предимствата на лентите със семена са - по-високи и по-качествени добиви. Когато влажността е достатъчна, семената покълват по-бързо и равномерно. Разсадът е чист, с равномерни интервали между редовете.
Какво е важно да знаете, ако решите да засеете маруля в градината си?
Отглеждане
Марулята може да се отглежда както на открито, така и в оранжерии.
Място
Чувства се добре на слънчево място, защитена от ветрове и течение.
Температура
Температурният режим е много важен за марулите. Ако температурата достигне над 25 градуса в салатата се появява горчивина.
Поливане
Важно е почвата да е непрекъснато влажна, но не и заблатена.
Засяване
Марулята може да се отглежда от разсад, но и чрез директна сеитба на семената.
Почва
Допустимата киселинност на почвата е 5.8-6.8. Марулите виреят добре в леки песъчливи до средно-глинести почви.
Предшественици
Добри предшественици на марулята са бобовите и зърнените култури.
Подходящи съседи са:
- лука
- зелето
- репичките
Прибиране на реколтата
От момента на засяването на семената до откъсването на първите листа за салата минават около 30-50 дни. Марулите се берат рано сутрин, когато листата им са максимално напоени с вода. Надземната част се отрязва на около 3 см от земята.
Не изтръгвайте марулята с ръце, защото така ще повредите съседните растения. Някои градинари предпочитат да отрязват само външните листа, позволявайки на вътрешните да се развият.