Модерното селъри
Снимки: Pixabay.com
Селърито присъства все по-често на трапезата ни. Вече е много популярно да се сервива с коктейли, сосове, да се добавя в салати. Селърито всъщност е дръжкова целина. То е с много по-слаб вкус от листната или главестата целина. Хрупкаво и много свежо!
Освен вкусно селърито е и полезно и има следните предимства:
- Повишава имунитета
- Детоксикира тялото
- Хидратира организма, защото съдържа голямо количество вода
- Лекува безпокойство и безсъние
- Помага при лошо храносмилане
- При проблеми с черния дроб и далака
- Има диуретичен ефект
Време на засаждане
Дръжковата целина е двугодишна култура. През първата година расте розетка от листа с плътни дръжки. През втората, а понякога и през първата година, при температури под 10°C, растението образува цветонос.
Както и другите видове целина, дръжковата е студоустойчива и може да вирее при температури от 7 до 24°C, като оптималната температура за растеж е 16-18°C.
Отглеждането на селъри в градината е най-добре да става чрез разсад
Вегетационният период на дръжковата целина е 140-180 дена, в зависимост от сорта и условията на отглеждане. На открито разсада се засява, когато е на 70-80 дена.
Отглеждане на разсад
Семената на селърито се засяват за разсад 80-90 дни преди пресаждането на разсада на открито. До поникването на семената формите за разсад се държат на топло (от 22 до 25 градуса).
Когато семената поникнат трябва да преместите съдовете на по-хладно – около 16 градуса. Ако ще пикирате разсада, то това трябва да стане при формирането на първи същински лист. Грижата за разсада се изразява в поливане и подхранване.
Водата, с която поливате не трябва да е студена, защото ще се развият болести. Също така не бива да допускате резки спадове на температурата.
Подхранвайте с водоразтворими комплексни торове. Торенето се извършва веднъж на 7-10 дена. По кореновата система ще определите готовността на разсада за пресаждане.
Преди това обаче трябва да го закалите, за да може да понесе по-леко стреса от пресаждането. Засадете разсада в градината, когато температурите стигнат 16-18 градуса.
Място
Изберете открито и добре осветено място за селърито. Ако спазвате сеитбооборота подходящи предшественици са зеле, краставици, домати, бобови кулутри, тикви и картофи. Не е подходящо да засаждате целината след моркови, магданоз, фенхел, копър, пащърнак.
Почва
Селърито вирее най-добре на глинести почви, които са добре дренирани. Те трябва да са рохкави и слабо алкални или неутрални.
Поливане
За да отгледате добра реколта от селъри, трябва да го поливате редовно, не давайки на почвата да изсъхва. Дръжковата целина се нуждае от повече влага в последния месец на вегетация, когато се наблюдава интензивен растеж.
Затова 5 седмици преди прибирането на реколтата се правят интензивни поливки. 1-2 седмици преди да оберете селърито, полейте обилно почвата.
Подхранване
Дръжковата целина е взискателна по отношение на торенето. Необходимо е да й осигурите достатъчни количества азот, фосфор и калий. Също така за селърито са важни микроелементите цинк, бор и други.
Реколта
Реколтата от селъри е готова три месеца след покълването на семената. Беритбата започва, когато дръжките са узрели и плътни, без кухини. Селърито се бере на ръка, като цялото растение се отрязва с малка част от корена, така че дръжките да не се разпадат.
Почиства се от малките външни листа и се отрязват листата от дръжките. Дължината на дръжките е около 25-28 см.
Селърито може да консумирате в салати, да го хрупате сурово, да го готвите или да го направите на сок. Както и да изберете да го включите в менюто си, то със сигурност ще подобри здравето ви. А ако решите да си отгледате дръжкова целина в градината семена може да закупите от нашия сайт. Агрономите ни ще ви помогнат с полезни съвети за отглеждането й.