Не вадете корените на зелето и доматите!
Снимки: pixabay.com
Градинарството е уникална наука, която е свързана с различни експерименти. Много методи на любителите–градинари, които на пръв поглед изглеждат странни, могат лесно и логично да се обяснят и освен това носят много ползи. Например, един от тях е свързан точно с това време на годината – прибирането на реколтата.
Много градинари предпочитат да изкоренят всичко от градината, за да може почвата да почива празна. Други, на местата, където засяват основни култури, засаждат сидерати.
Има и още един вариант, който е нещо средно между двата предходни. Ако искате да помогнете на градинската почва, но не желаете да засявате сидерати, може да оставите корените на зелето и доматите да зимуват в лехите.
Какви са ползите от това?
Обирайки последното зеле много стопани решават да не вадят корените, а да ги оставят да зимуват. Защо се прави това?
Както знаете, специалистите разделят органичните и минералните части на почвата. Първата отговаря за плодородието. В състава на органичната част влизат останки от насекоми, корени, стъбла и листа на всякакви растения. В процеса на разлагане на всички тези компоненти се образува хумус - органична плодородна основа, която е източник на хранителни вещества за бъдещите растения.
Когато говорим за корените на зелето, ако ги оставите в почвата, до пролетта те ще имат време да изгният. Благодарение на това ще се подобри почвеният състав и ефективно ще се възстанови плодородието на почвата след прибирането на реколтата. Освен това оставените корени са примамка за земните червеи, които разрохкват почвата, правейки я „по-въздушна“, което осигурява свободно проникване на кислород.
Любителите-градинари и специалистите препоръчват освен корените да оставите и най-долния ред листа на зелето. Те също ще имат време да изгният до пролетта и ще бъдат отлично допълнение към органичните торове.
ВАЖНО! Този метод е ефективен и корените ще са от полза за градината само ако са напълно здрави. Дори и при най-малко съмнение за някакво заболяване, корените трябва да се извадят и да се изгорят.
Защо се оставят корените на доматите?
Заедно с корените на зелето често градинарите решават да оставят и корените на доматите. Ако те са здрави, е добре да срежете надземната част на стърковете, а корените да оставите в почвата. Те ще изгният през зимата, а през пролетта, след като се стопи снега, ще трябва само да прекопаете градината.
Според много градинари оставянето на корените на зелето и доматите в почвата носи голяма полза. Те действат подобно на сидератите - подобряват почвената структура и повишават плодородието.
Нашите агрономи препоръчват напролет да подхраните почвата с уникалния биопродукт Био хийл. Той е богат на хуминови киселини, Trichoderma harzianum и 5% екстракти от морски водорасли.
Trichoderma harzianum унищожава патогенните гъбички в почвата като питиум, фитофтора, Rhizoctonia, Fusarium, които са причина за гниенето. Също така намалява развитието на токсични съединения, които пречат на растежа.