Недостиг на желязо при растенията – как да действаме?
Желязото е важен и основен елемент не само за хората, но и за растенията. Когато човек страда от т. нар. желязодефицитна анемия, той няма сили, чувства се отпаднал и жизненият му тонус е намален.
Същото е и при растенията. Желязото е основен елемент за образуване на хлорофил и осъществяване на фотосинтезата. То е неразделна част от сложния механизъм на минералното хранене на растенията. Играейки роля в транспорта на електрони и активирането на кислорода, този микроелемент участва в такива жизненоважни процеси като фотосинтезата и синтеза на хлорофил.
Дефицитът на желязо може да причини жлезиста хлороза в растенията - нарушение на образуването на зелен пигмент в листата. Това състояние се характеризира с пожълтяване и белота на листата, което води до намаляване на въглехидратния метаболизъм и по-бавен растеж.
Какви са симптомите и как да разберете дали вашите растения страдат от недостиг на желязо?
При недостиг на желязо се прекъсва образуването на хлорофил и се наблюдава атрофиране на тъканите в краищата на листата. Стъблата стават по-къси и по-тънки, корените забавят растежа си и стават по-къси. Характерното за железния дефицит е силното пожълтяване (хлороза) в основата на листата.
Заболяването започва като междужилкова хлороза (пожълтяване) на най-младите листа, развива се в обща хлороза и завършва като напълно избелен лист. Често по избледнелите части се получават изгорели (некротични) петна.
Какво трябва да предприемем?
Както и при хората решението е - допълнителен прием на желязо.Освен ако не са напълно избелени, листата имат шанс да се възстановят. При оздравителния процес жилките са тези, които първи си възвръщат яркозеления цвят. Тъй като желязото е с ниска подвижност по растението, симптомите на недостиг се появяват първо върху най-младите листа.
Градинарството – не е просто хоби, а цяла наука, където народната мъдрост и опит през годините се преплитат с най-новите агротехники. Много стопани използват старите и добре познати техники за подобряване растежа и плододаването на овошките.
Един от тези методи е заравянето на железни предмети под овошките: пирони, подкови и други. Причината за тази практика, макар и да изглежда спорна на пръв поглед, си струва да се проучи по-подробно. В крайна сметка желязото играе важна роля в живота на растенията като основен микроелемент.
На пръв поглед изглежда, че няма нищо общо между железните предмети и развитието на дърветата. Но факт е, че липсата на желязо може да причини проблеми в развитието на растенията в метаболизма на кислорода, синтеза на хлорофил и други жизненоважни процеси. Струва си да се проучи дали заравянето на пирони наистина може да компенсира този проблем.
Наличие на желязо в почвата
Въпреки очевидното изобилие от желязо в почвата, по-голямата част от него е в неразтворима форма, която е недостъпна за растенията. Разтворимите съединения на желязото, като железни сулфати и хелати, се абсорбират по-лесно от кореновата система.
Ето защо специализираните торове, съдържащи желязо, например железен сулфат или хелатни комплекси, осигуряват много по-ефективно попълване на дефицита на този микроелемент.
Неефективност на гвоздеите или друг скраб
Заравянето на ръждясали пирони, подкови и друго желязо под дърветата не е ефективен начин за осигуряване на желязо на растенията. Ръждата, образувана от окисляването на желязото във въздуха, е неразтворимо съединение, до което корените на дърветата имат ограничен достъп.
Също така, забиването на ръждясали пирони в ствола или корените може да доведе до механични повреди на дървото и кората, отваряйки пътя за инфекции. В резултат на това, вместо да бъде полезна, тази практика може да причини непоправима вреда на здравето на дървото.
Безопасни методи за внасяне на желязо в почвата
За компенсиране на дефицита на желязо при храненето на растенията трябва да се използват специализирани желязосъдържащи торове. Те съдържат лесно смилаеми форми на този микроелемент, като сулфати или хелатни комплекси.
Тези торове могат да се прилагат чрез кореново или листно приложение в съответствие с инструкциите на производителя. Това ще гарантира, че растението бързо и ефективно абсорбиране на желязото, без риск от увреждане.
В нашите магазини ще намерите няколко подходящи препарата, с които можете да подхранвате растенията при железен дефицит:
Kestrene 6 - Това е специален желязообогатен препарат, създаден от италианската фирма за торове Hydro Fert. Приложен върху болните растения, той действа незабавно и има много добър и бърз ефект. Подходящ е за всички видове почви, особено варовитите, където ефектът е видим след няколко дни. Листата възвръщат свежия си зелен цвят, цъфтежът се усилва, а продукцията се увеличава.
Текнокел Амино Fe - Течен тор, който съдържа аминокиселини, улесняващи усвояването на желязото. Стимулира растежа и подпомага възстановяването на растенията.
Nutrix Fe 4.8 - Разтворима микрогранулирана формула с много висока чистота, която може да се използва за предотвратяване и третиране на желязната хлороза във всички полски култури. Много подходяща е за използване при варовити почви.
Биологична тор Micrap Fe 7L - Съдържа хелатно желязо и може да се използва при недостиг на този микроелемент при ябълки, круши, праскови, сливи, кайсии, череши, цитруси, лозя и декоративни цветя и храсти.
Железен сулфат- Предотвратява пожълтяването на листата и коригира стойността на pH в почвата.
Хумик Ferro 6 - Формула, базирана на екологично и най-вече 100% водоразтворимо желязо (6%). Може да се използва за профилактика и лечение на железен дефицит при всички култури.
Допълнителни мерки за повишаване на плодородието
Въпреки че желязото играе важна роля в живота на растенията, много други фактори влияят върху плододаването. За да се увеличи добивността на дърветата, е необходимо да се следва интегриран подход, включващ балансирано минерално хранене, прилагане на органични торове, правилно поливане и други агротехнически мерки.
Заравянето на железни продукти под корените може само частично да компенсира липсата на желязо в почвата, но няма да реши проблема с дефицита на други важни елементи. Много по-ефективно е да се използват сложни торове, съдържащи целия необходим набор от макро- и микроелементи.
Практиката да се заравят пирони, подкови и други железни отпадъци под дърветата, макар и основана на желанието да се осигурят на растенията необходимите микроелементи, няма научна основа. Желязото, съдържащо се в ръждата, е недостъпно за кореновата система и процесът на забиване на метални предмети в ствола или корените може да бъде травматичен за дървото.
В съвременното градинарство има много по-ефективни и безопасни методи за добавяне на желязо, базирани на използването на специализирани торове. Само интегриран и научно обоснован подход към храненето на растенията може да гарантира техния здравословен растеж и обилно плододаване. Нашите агрономи ще ви консултират какви торове да използвате и как да ги комбинирате, за да осигурите най-доброто хранене за вашите овощни дървета. Доверете се на професионализма и опита им!