Осигурете калций и магнезий за растенията

12.10.2022
2022-10-12 19:48:00

Снимки: Pixabay.com

За да се радвате на богата реколта е необходимо да осигурите всички нужни хранителни вещества, минерали и витамини на растенията. Така те ще се развиват добре и ще ви радват с вкусни плодове и зеленчуци.

Едни от най-важните елементи, които трябва задължително да осигурите на отглежданите от вас култури, са калцият и магнезият. Защо са толкова нужни и каква е ролята им?

Магнезият – централен миклоелемент

Наричат този микроелемент централен в жизнения цикъл на растенията. Фотосинтезата, както знаем, протича само при наличието на хлорофил. Магнезият е централният елемент от молекулярната структура на веществото, отговорно за образуването на магнезиеви комплекси. Също така взема активно участие в синтеза на белтъци. Благодарение на магнезия протичат нормалните процеси на образуване на протеини от аминокиселинни комплекси. Магнезият действа и като катализатор за синтеза на Аденозин трифосфорната киселина – източник на енергия и стимулант на обмяната на веществата.

ОСИГУРЕТЕ КАЛЦИЙ И МАГНЕЗИЙ ЗА РАСТЕНИЯТА

Какво се случва при дефицит на магнезий?

Липсата на магнезий води до по-слаба реколта. Затова е много важно да се научите да разпознавате симптомите на дефицита и да действате бързо, за да го отстраните. По-често проблемът се появява в оранжериите. Растенията извличат елемента от почвата и ако загубите не се възстановят и оранжерията е надеждно защитена от растителни остатъци – тогава се развива остър дефицит на магнезий.

Насажденията се нуждаят от магнезий в обеми, подобни на фосфора - приблизително 0,07% от общата маса на растението. Ако има дефицит на магнезий се развива хлороза. Първо, светлозелените петна засягат старите листа, след това могат да бъдат засегнати и младите зелени части. Проблемните зони се увеличават по размер, листът може напълно да се обезцвети и да придобие розов оттенък (с изключение на това, че жилките ще бъдат зелени). В резултат на това обезцветените участъци умират и листата се рушат. Процесът се ускорява от яркото слънце.

При системен дефицит на магнезий се увреждат младите листа. Корените също страдат. Намалява количеството на образуваните странични коренови власинки. Растенията изостават в растежа и развитието си, плодовете са по-дребни, опадват завръзите. Формата на плода може да бъде изкривена и размерът може да стане много малък. При многогодишните култури листата пожълтяват, което се забелязва най-вече в периоди на суша. Семената с дефицит на магнезий имат ниска кълняемост и почти не се образуват пъпки.

ОСИГУРЕТЕ КАЛЦИЙ И МАГНЕЗИЙ ЗА РАСТЕНИЯТА

Високите концентрации на калий, фосфор, азот на фона на дефицит на магнезий водят до натрупване на нитрати в плодовете. Последните губят вкуса си поради забавяне на транспорта на въглехидрати и захари.

Калцият и почвата

Калцият променя структурата на почвата и отговаря за нейното плодородие. Достатъчното съдържание на микроелемента води до образуване на почвени колоиди, свързване на частици от тинеста глина. Фината структура на почвата гарантира добра водопропускливост и аерация на почвата.

Калцият е неразривно свързан и с биоактивността на почвата. Той ускорява процесите на разлагане на органични вещества, активира окисляването, насърчава прехвърлянето на сложно разтворими съединения на фосфор и калий в подвижни структури.

ОСИГУРЕТЕ КАЛЦИЙ И МАГНЕЗИЙ ЗА РАСТЕНИЯТА

Това води до повишаване на бактериалната активност и повишаване на качеството на храненето на растенията.

Ролята на калция е:

  • Участие в транспорта на въглехидратни съединения, метаболитни процеси.
  • Контрол на протоплазмата, нейните физични и химични свойства.
  • Влияние върху фотосинтезата.
  • Функция на строителен материал за клетъчни стени.
  • Активиране на усвояването на протеиновите резерви от зародиша по време на неговото покълване.

Как да разпознаем дефицита на калций?

Ако в почвата няма достатъчно калций, издънките ще бъдат слаби, ще започнат забележимо да се огъват и ще бъде нарушен растежа. Листата ще бъдат смачкани и деформирани, понякога зелените части ще започнат да се къдрят. Растенията ще имат нездрав вид, ще са хилави. Чест спътник на калциевия дефицит е гниенето на края на цветовете. Друг симптом е почерняването на корените.

Калций и магнезий – ефективно действие в комбинация

Ca и Mg по желание се използват в комбинация. Достатъчното количество калций повишава усвояването на магнезий от растенията и обратно. Добре е да имате предвид, че магнезият често липсва в песъчливи и глинести почви.

ОСИГУРЕТЕ КАЛЦИЙ И МАГНЕЗИЙ ЗА РАСТЕНИЯТА

Как да действате?

Ако забележите признаци на дефицит на едни от двата или едновременно на двата елемента ви предлагаме следните решения:

При липса на калций – Приложете специалния тор на фирма Хидроферт – Микрап Калций.  Това е течен тор, богат на калций и обогатен с органични вещества с много високо качество. Формулацията на Микрап Калций гарантира мобилността и циркулацията на калция. Течният тор съдържа още бързоусвоими свободни аминокиселини, хуминови киселини, бетаини, въглехидрати, витамини и много други компоненти, полезни за метаболизма на растенията.

Друг подходящ продукт е Калциевата основа. Той е с високо съдържание на калций (15%). Разрешен е за употреба в биологичното земеделие.

При дефицит на Магнезий – прилагайте Микрап Магнезий. Течен тор, който освен магнезий съдържа и аминокиселини, хуминови киселини, бетаини, въглехидрати, витамини и много други, продуктът е полезен за метаболизма на растенията. Магнезият е основен компонент на хлорофила и има голямо значение за вегетативното и продуктивното развитие на растенията. Елементът участва в абсорбирането на азот, в хлорофилната фотосинтеза и в образуването на пектини и въглехидрати. Допринася за нормалното преминаване на вегетацията и узряването на плодовете.

ОСИГУРЕТЕ КАЛЦИЙ И МАГНЕЗИЙ ЗА РАСТЕНИЯТА

Може да прилагате и двойната комбинация на Хидроферт Магни Кал. Това е тор, който е много ефективен при борба с болестите по растенията като гниене на домати, гниене по разсада, ягоди и целина, изсушаване на листата на краставици, изгаряне на марулята, подбиване на ябълки и др. Магни Кал не е токсичен за културите и са му нужни само 3-6 часа за да проникне в растението и да започне да действа. Продуктът може да се използва многократно по време на вегетация, на всеки 10 дни при нужда, до беритба.

Много добър ефект има и торът Хидро Cal/Mg. Течен продукт с висока концентрация на свободни аминокиселини и олигопептиди. Калцият и магнезият се свързват в органичната фракция. Това позволява минералната фракция да бъде под формата на разтвор, т.е. метаболитната форма, която обикновено се използва от растенията.

Следете внимателно за признаци на дефицити на калций и магнезий и ако забележите такива, действайте бързо. При първите симптоми се консултирайте с нашите агрономи, те ще ви дадат точен и професионален съвет.