Отглеждане на лук от семена
Снимки: Pixabay.com
Лукът е традиционен зеленчук за България. Той се консумира, зелен и на глави. Прибавя се в салати, различни ястия и консерви. Почти няма градина, в която да не се отглежда. Може да го засеете в оранжерии или на открито.
Лукът може да се отглежда от арпаджик и от семена. Арпаджикът са дребни лукчета, получени от по-гъсто засяване на семената. Това се случва една година преди засаждането на лука за добив. Много градинари предпочитат именно засяването на арпаджик, защото отглеждането на лука става по-бързо и лесно. Разпространено е мнението, че лукът отгледан от арпаджик не е толкова траен, колкото този от семена. И двата метода могат да се използват за добив на зелен лук, който също е предпочитан на трапезата.
Отглеждане на лук от семена
Сеитба
Засяването на семената директно в почвата става през пролетта. Направете бразди на разстояние около 40-50 см. След това лукът се разрежда, така че растенията да са на разстояние около 25 см.
Грижа
Плевелите се премахват ръчно. Не е препоръчително лукът да се прекопава, защото той расте добре в по-твърда почва.
Поливане
Поливайте лука в сухо време и в края на лятото, когато перата започват да пожълтяват. Точно това е времето, когато е подходящо да ги отрежете, за да могат главите да нараснат.
Прибиране на реколтата
Преди да пристъпите към ваденето на лука подгответе сухо, слънчево място на открито, където да го оставите да изсъхне след изваждането от земята и да доузрее напълно. По време на сушенето 2- 3 пъти седмично лукът трябва да се обръща. За зимата се съхранява в сухо помещение.
Защо да отгледате лук от семена?
Има няколко предимства на отглеждането на лук от семена, които ще ви убедят да изберете този метод.
- Лукът не се стрелкува – практиката показва, че лук, отгледан от семена, избягва стрелкуването.
- Размерът на главите е по-голям - лукът, отгледан от семена, е по-голям от този, отгледан от арпаджик. Популярните сортове Stuttgarter Riesen, Karmen когато се засаждат от арпаджик образуват луковици с тегло не повече от 120-150 г или по-малко. При отглеждане от семена – над 150-210 г.
- Висока устойчивост на болести – това също е доказано в практиката. Много градинари отчитат, че лукът отгледан от семена, боледува по-малко в сравнение с този от арпаджик.
- Не е нужно място за съхранение – арпаджикът трябва да се съхранява до засаждането. Нужно е да полагате грижи за него, за да не се развали. При семената – няма такива проблеми.
- Голямо разнообразие от сортове - Отглеждайки лук от арпаджик, трябва да се задоволите с ограничен брой сортове. Когато сеете семена, можете да се възползвате от огромното разнообразие, което предлагаме.
Агротехника при отглеждането на лук чрез семена
Директна сеитба: почвата се разрохква, изравнява се и след това да се правят лехи. Семената се накисват предварително за 10 часа, за да се увеличи кълняемостта. Резултатът се подобрява чрез уплътняване на почвата след сеитба и мулчиране с угнил оборски тор или торф със слой от 2 см.
Младите растения се разреждат, оставяйки най-силните. Плътността на разсада влияе върху размера на луковиците: колкото по-голямо е разстоянието, толкова по-голяма е луковицата. Следователно, ако трябва да получите арпаджик, не е необходимо разреждане.
Схема на сеитба: оптималната ширина на лехата за отглеждане на лук е 1,2 м, височината е 15-20 см. Разстояние между редовете най-малко 25 см.
Чрез отглеждане на разсад – този метод ви дава възможност да отгледате по-ранна и по-богата реколта с по-едри глави лук. Засадете семената за разсад през втората –третата декада на март. Семената се засяват в добре навлажнена рохкава почва. Ако сеитбата се извършва в сандъчета, тогава редовете се правят на разстояние 3-4 см, при сеитба във форми в тях се поставят 2-3 семена. Почвата след сеитба се напръсква с вода. Сандъчето се поставя на светъл прозорец, остъклена тераса или балкон, но температурата в помещението не трябва да е много висока, защото така разсадът ще се издължи.
До поникването на семената е добре сандъчето да се покрие с найлон или стъкло, за да не изсъхва почвата. Важно е също да се погрижите за добрия дренаж. Задържането на вода е вредно за растенията. Не трябва да допускате нито пресушаване, нито преовлажняване на почвата. Преди пресаждането на разсада на постоянно място трябва да го закалите в продължение на седмица.
Разсадът се пресажда на открито в началото на май без пикиране. За разлика от доматите и пиперът, лукът не се страхува от понижаване на температурата до 2-3 ° и се вкоренява доста добре.
По време на пресаждането може да скъсите централния корен и високите стрели от пера. За по-добро развитие и защита от слънчева светлина лехите трябва да бъдат засенчени. По-нататъшните грижи за насажденията с лук включват плевене, торене и поливане.
Прибирането на лука се извършва изключително при сухо време, когато се забелязва полягане на перата. Преди да се прибере за съхранение, лукът трябва да се изсуши на сухо и слънчево място. По време на процеса на сушене лукът се обръща няколко пъти. Суровите луковици не трябва да се съхраняват.
Предлагаме ви семена на някои интересни сортове лук:
Бял лук TONDA MUSONA - Главите са големи, кръгли, с бял цвят и сладък вкус. Готов за консумация през юни.
Лук Globo - Много голям лук достига до 1 кг! Този сорт лук е късен. Ражда много големи глави (700-750 г) с невероятен деликатен сладък вкус. Лукът има овална форма със сламено жълт цвят на обвивката.
Лук BORETTANA - има жълти глави със сплесната форма, малки по размер и с тънка люспа. Сърцевината е твърда, с цвят на слонова кост и много вкусна. Средно-ранен сорт.
Червен лук GRENADA - Ранен, високодобивен сорт лук. След сеитба реколтата се получава в рамките на 120-125 дни. Главите са с червено-лилава обвивка, мек вкус и тегло около 190 грама.
Дълъг лук Tosca - Средно късен сорт за отглеждане на открито и в оранжерия. Лукът е с тегло 165 г, има характерна удължена форма и светлокафяв цвят на люспите. Сочна бяла сърцевина.
Опитайте този метод за отглеждане на лук и ще видите колко е ефективен!