Полезното червено цвекло!
Снимки: Pixabay.com
Цвеклото е едногодишно, двугодишно и многогодишно тревисто растение.
Познати са няколко вида:
- кръмно
- трапезно
- захарно цвекло
Полезните му качества са познати от древни векове. Още във Вавилон то е било използвано като лечебно средство. В Древна Гърция го принасяли в жертва на бог Аполон, в качеството му на едно от най-ценните растения.
Червеното цвекло е богато на калий, фолиева киселина и антиоксиданти. То е изключително полезно за организма, защото има много голямо пречистващо действие.
Консумирайки го ние може да премахнем токсините от тялото си, да подобрим действието на черния дроб, бъбреците, далака и жлъчката. То е много полезно и при анемия, атеросклероза, високо кръвно и стомашна язва.
Именно заради изброените ползи за организма обикновеното червено цвекло (Beta vulgaris) се отглежда от много стопани. То вирее добре у нас.
Ако решите да засеете полезния зеленчук в градината си, в нашия каталог ще намерите голямо разнообразие от сортове. Освен салатно, предлагаме и захарно и кръмно цвекло.
Популярни видове червено цвекло
Захарно цвекло
Характерно при отглеждането на захарно цвекло е, че се заплевява лесно, което намалява продукцията. Захарното цвекло може да се отглежда на едно и също място след 4-5 години.
Кръмното цвекло Жълт Екендорф
Този тип червено цвекло се отглежда предимно за фураж. Ражда едри, цилиндрични кореноплоди.
Кръмно цвекло Надморска
Средно ранен, плодороден сорт, устойчив на съхранение. Кремаво-жълта сърцевина, нежна, вкусна, особено при младите растения.
Салатно цвекло Paonazza D’egitto`SG
Средно ранен сорт, с вегетационен период 100-110 дни. Образува средно големи кореноплоди с тъмночервена месеста част. Здрави, гладки и с много хранителни качества. Среден добив 3-5 тона от декар. Подходящ за прясна консумация.
Салатно цвекло Кестрел F1
Сортът е ранен хибрид, с гарантирано японско качество. Ражда изравнени, кръгли тъмночервени кореноплоди. Вътрешността им е хрупкава, сочна, ароматна и вкусна.
Съвети относно отглеждането на червеното цвекло?
Засяване
Семената на червеното цвекло се засяват директно в градината преди зимата или през пролетта, след като въздухът навън се затопли до поне 8-10 градуса. Ранните сортове червено цвекло се отглеждат чрез разсад, докато сеитбата се извършва през април, а засаждането на растенията в открита почва след 12 седмици (през първата половина на май).
Семената трябва да се засявате на 20–30 мм в почвата, като междуредието зависи от сорта и може да бъде 7 сантиметра, ако имате нужда от малки корени за консервиране, и 30–35 сантиметра при отглеждане на голямо цвекло.
В първия случай разстоянието между растенията в един ред трябва да бъде 50-60 мм, докато във втория - около 100 мм.
Ако отглеждате разсад от червено цвекло, той обикновено се нужда от разреждане. Първото такова трябва да се направи, когато се формира първата двойка същински листи.
При тази процедура е добре да оставите между отделните растения около 30-40 мм. Второто разреждане се прави в периода, когато се оформят втория същински лист. След него разстоянието между растенията трябва да бъде от 60 до 100 мм.
Светлина
За да се развива цвеклото добре трябва да му изберете осветено място с достатъчно слънчева светлина.
Почва
Червеното цвекло най-добре расте на глинеста почва, торф, средно глинест чернозем. Тя трябва да е слабо алкална или неутрална. Ако е прекалено алкална, растенията започват да боледуват. Цвеклото не се отглежда на места, където в почвата е бил внесен компост или пресен оборски тор.
Предшественици
Подходящи предшественици са:
- зърнени и бобови култури
- патладжани
- краставици
- домати
- лук
- чушки
От своя страна лоши предшественици на червеното цвекло са:
- моркови
- цвекло
- манголд
- картофи
- всички видове зеле и други кръстоцветни култури
Поливане
Поливането на цвеклото се прави само след като горният почвен слой е напълно изсъхнал, докато в сухия период трябва да е изобилно. При поливане трябва да се използват 20-30 литра вода за 1 квадратен метър. Когато остават 20 дни до прибиране на реколтата – спрете поливките.
Добре е поливането да става във вечерните часове. Подходящо е дъждуването, защото така освежаваме и листата.
Трябва да осигурите регулярна влажност, но не и да преполивате цвеклото, защото застоят на вода може да доведе до гъбни болести.
Особености при отглеждането
Големината на кореноплодите зависи от разстоянието между растенията. Колкото по-нагъсто са те, толкова по-малки ще са главите. Средното по големина цвекло е много по-вкусно от едрото. Освен това последното съдържа много повече нитрати и е неудобно за използване.
За да бъде цвеклото сочно, разсадът се засажда в облачен ден, като разстоянието между растенията трябва да бъде от 40 до 50 мм, а разстоянието между редовете трябва да бъде около 25 сантиметра.
Младото цвекло трябва да се плеви, напоява своевременно и също така да се разрохква почвата между редовете. Разрохкването на почвата трябва да става на дълбочина около 40-60 мм.
Това ще унищожи почвената кора, която пречи за доброто аериране на корените. Кората е много вредна за растенията в периода на развитието на втория същински лист, тъй като на този етап се развива кореново гниене.
За да използвате максимално полезните свойства на растението е добре да го консумирате сурово на салата. Също така е напълно възможно да пиете и сок от червено цвекло. Мнозина дори не подозират предимствата при редовната консумация на сок от цвекло.
Разбира се, то е полезно и варено и печено. С него може да приготвите вкусни салати и ястия, а също така е подходящо и за консервиране.