Поливане на доматите – кога и как?
Снимки: Pixabay.com
Поливането и подхранването са едни от най-важните дейности, които ако спазваме правилно ще се радваме на богата реколта, независимо какви растения отглеждаме. В тази статия ще обърнем специално внимание на доматите и нуждата им от влага. Колко дълго време можем да не ги поливаме и как може да им навреди това?
Разбира се, ако отглеждате домати на открито за тяхното поливане ще се погрижи и природата чрез дъждовете. Ако лятото е дъждовно по принцип поливките се прекратяват. Но ако лятото е горещо и сухо, а вие отглеждате доматите в оранжерия то почвата ще изсъхва изключително бързо. Без достатъчно влага растението няма да получи нужните му хранителни вещества, няма да оформи завръзи и да расте.
До цъфтежа на доматите влажността на почвата в зоната около корените трябва да бъде около 70%. По време на цъфтенето и плододаването нуждата от вода значително се увеличава. Но сигурно се питате – как точно да измерите нивото на влажността, ако нямате специален уред. Отговорът е – ориентирайте се по външните признаци на растенията и следвайте правилата за грижа за доматите.
Важна е почвата
Много зависи на каква почва виреят Вашите домати.
Песъчливите почви изсъхват доста бързо, а хранителните вещества в тях намаляват. Доматите, които растат на такива почви, имат нужда от постоянно поливане и подхранване. За да подобрите почвата и да я направите подходяща за отглеждане на домати добавете към нея торф, компост, трева или хумус. Органичните вещества могат да се добавят към песъчливи и песъчливо-глинести почви, за да се подобри структурата им и да се увеличи плодородието.
Глинестите почви прекрасно задържат влагата, но са много тежки и плътни и корените не могат да се развиват нормално. Прекаленото поливане предизвиква излишък от вода и не позволява правилното развитие на кореновата система. За такъв тип почва е необходимо да добавите торф, перлит, вермикулит или пясък. Важно е също така постоянно да следете киселинността.
Песъчливо-глинести почви - по принцип при тях няма да се наложи да поливате и подхранвате растенията постоянно, но като цяло всичко зависи от съотношението пясък:глина в почвата. Това е идеален вариант по отношение на хранителните характеристики. Но, разбира се, добре е да се погрижите за плодородието на почвата като засеете сидерати, мулчирате или внесете органика.
Как правилно да засеем доматите?
Корените на домата могат да се развият бързо и да прорастат на дълбоко в почвата, търсейки влага. При пикирането основният корен трябва да се скъси, за да може да се стимулира развитието на страничните корени. Част от корените при пресаждането по принцип се повреждат и затова е важно в първите седмици да поливате обилно доматите.
Ако отглеждате доматите по директен начин, без разсад, корените на домата няма да се увредят и по време на вегетацията могат да достигнат дължина метър и половина. Тези домати са най-издръжливи на засушаване и затова не е нужно да ги поливате често.
Важен момент е дълбочината на засаждане. При пресаждането на разсада тя трябва да е около 20 см или по-дълбоко. Скоро след това младите растения започват да формират мощна коренова система.
Мулчиране
Мулчирането не е много разпространено в България, а то е изключително полезно, защото подобрява почвата и нейната структура и намалява грижите за растенията. Чрез мулчирането ще се налага по-рядко да ги плевите и поливате.
Ако за мулчиране използвате органична маса тя ще служи същевременно и за подхранване на растенията. Най-ефективният материал за мулчиране е прясно окосената трева. Полага се в дебел слой за обработка от почвени бактерии и червеи.
Мулчиране с „гореща“ трева. Какво означава това? За превръщането на прясно окосената трева в „гореща“ е необходимо тя да започне да се окислява и усвоява от бактериите. Когато започне този процес, тогава бактериите се размножават ускорено и тя става „активна“. Как да си направим „гореща“ трева? Поставете прясно окосената трева на купчина и я оставете да се затопли – колкото купчината е по-голяма, толкова по-бързо ще стане това. За по-малки количества можем да я съберем в торби и да я оставим да се затопли. След 1-2 часа на слънце купчината става гореща и може да се мулчира. В такава трева вече има много бактерии и процесите на бързо окисляване са стартирали.
Мулчирането с гореща трева повишава в пъти плодородието на почвата и ви позволява да имате богата реколта дори от малки площи.
Имайте предвид, че колкото по-дебел е мулчът, толкова по-рядко ще трябва да поливате. Ако след няколко седмици повдигнете мулча нагоре, ще видите, че под него почвата е влажна. Това означава, че всичко е наред и не е необходимо допълнително поливане.
Кога да поливаме?
Недостатъчната влажност на почвата ще познаете по следните признаци:
- Филизите и листата започват да изсъхват
- Листата се усукват
Ако не предприемете нищо растенията ще престанат да растат и да цъфтят и рязко ще намалее реколтата. Напояването с пръскачки ще увеличи влажността в оранжерията и ще причини различни заболявания. В горещо време водата, когато попада върху листата предизвиква изгаряне. Почвата трябва да се полива на значителна дълбочина и много обилно.
Уверете се, че кореновият слой постоянно е влажен. Ако поливате с малко количество вода, корените ще растат повърхностно и доматите ще страдат от липса на храна и вода. Преди поливане водата трябва да се затопли и да се остави да престои. Оптималната температура за отглеждане на домати е 22 градуса.