Причини за неравномерното узряване на доматите

27.10.2021
2021-10-27 19:32:00

Снимки: Pixabay.com, Stockvault.net

Богата реколта от вкусни и ароматни домати е мечта на всеки градинар, но за съжаление, понякога това се оказва непосилна задача. Един от често срещаните проблеми е неравномерното узряване: в горната си част плодовете остават зелени, а в долната са добре узрели с красив червен цвят. Каква може да е причината за това?

Особеност на самия сорт

Преди всичко трябва да обърнем внимание, че за някои сортове образуването на така наречения „зелен пръстен“ е нормално. То е особеност на самия сорт. Затова е много важно, когато купувате семената за домати да обърнете внимание на характеристиките на сортовете и да изберете такива, за които е посочено, че не образуват зелен пръстен.

Притеснителна е ситуацията когато по описание сортът при узряване трябва да е равномерно червен, оранжев или жълт, а вие наблюдавате появата на неоцветени участъци. Освен това сърцевината до дръжката е много груба и твърда и кожицата на тези места придобива жълтеникав или зелен цвят. Видът на плодовете не е добър, не са апетитни и вкусът им е лош. Каква може да е причината?

Бедна почва

Много често неравномерното оцветяване на доматите е предизвикано от бедна почва. Проблемът се крие в недоброто съотношение между калия и азота в почвата. Когато азотът е в по-големи количества, а калият е по-малко, тогава около дръжката се появяват неузрели петна.

Причината за това е, че калият помага да се поддържа оптималния воден баланс в растенията. Той подобрява качеството на плодовете и повишава устойчивостта им на болести, засушаване и ниски температури.

ПРИЧИНИ ЗА НЕРАВНОМЕРНОТО УЗРЯВАНЕ НА ДОМАТИТЕ

Азотът от друга страна е необходим за доброто развитие на листната маса. Действа и като защита срещу патогенни микроорганизми в доматите. Ето защо е толкова важно и двата компонента в почвата да са в правилното съотношение. За да постигнете добре балансирана почва ще ви помогне специалният тор А-З Ферт 6-12 + 2 Mg. Той е балансиран минерален и органичен тор, който комбинира в състава си макро и микроелементи с качествени органични компоненти и биологичен органичен въглерод. Продуктът е с по-високо съдържание на хранителни вещества и е по-ефективен от обикновените органични и минерални торове. Високият процент биологичен въглерод прави A-Z Fert продукт, който подобрява физическите характеристики на почвата (структура, пропускливост, способност за задържане на вода и мекота).

Неправилно торене

Друга причина за неравномерното узряване на доматите са неправилните добавки. Отново става въпрос за торовете с азот и калий. Калиевите торове трябва да се разтварят добре във вода. Внасят се в почвата през есента или лятото. Към този вид добавки можем да причислим и:

  • дървесна пепел;
  • калиев хумат;
  • калиев нитрат;
  • калий магнезий;
  • калиев сулфат и др.

Много специалисти отхвърлят употребата на калиев хлорид за хранене на домати, защото този агент потиска почвата.

ПРИЧИНИ ЗА НЕРАВНОМЕРНОТО УЗРЯВАНЕ НА ДОМАТИТЕ

Препоръчваме ви употребата на Био Ланд 4-4-2. Органичното вещество, доставено от Био Ланд 4-4-2, като хуминовите и флувинови киселини, стимулира развитието на корена и абсорбцията; благоприятства развитието на полезна микрофлора и микрофауна около корените. Био Ланд 4-4-2 подобрява развитието на добри микроорганизми и предотвратява растежа на почвените патогени със своето съдържание на Trichoderma charzianum, добавена стрита меласа, костен прах и естествен тор. Почва с по-високо съдържание на органични вещества е по-тъмна, по-топла, подобрява кълняемостта на семената и растежа на младите растения.

Не по-малко важно е правилно да се използват и азотните торове. Доматите са много чувствителни към урея, карбамид, амониев нитрат, оборски тор, амониев сулфат и други подобни съединения. Ето защо тези средства трябва да се използват с голямо внимание в началото на лятото или пролетта.

Недостатъчна светлина

Още една често срещана причина за неравномерното зреене на доматите е липсата на достатъчно светлина. Ако растенията са засадени твърде нагъсто, то до някои стръкове ще достига много малко светлина. И в резултат доматите няма да са равномерно узрели и ще има по-светли петна по тях.

За да се осигури достатъчно слънчева светлина на всички домати е важно правилно да пресадите разсада на постоянното място, спазвайки препоръчаните схеми. Също така, не забравяйте и за по-нататъшното разреждане на растенията и прищипването на върховете. Необходимо е правилно да оформите стърковете и да премахнете всички излишни листа.

Израждане на сорта

Препоръчваме ви да обновявате сортовете домати, които сеете. Трябва да разнообразявате видовете домати с нови семена от доказани производители. Защо? Ако всяка година се засаждат само едни и същи сортове домати, те постепенно ще се изродят. Ясен признак за такъв процес е неравномерното оцветяване на плода със зелено петно в близост до дръжката.

ПРИЧИНИ ЗА НЕРАВНОМЕРНОТО УЗРЯВАНЕ НА ДОМАТИТЕ

Един от най-предпочитаните наши сортове е розовият домат Финли.  плодовете са гладки, изравнени, с плоско-кръгла форма. Имат наситено розов цвят. Не образуват зелен пръстен. Теглото на един домат достига средно 250-300 г. Доматът е с чудесни вкусови качества. Има сладка, месеста и зърнеста при разчупване сърцевина. Търговски сорт, издръжлив на съхранение и транспортиране. Добър завръз на плодове, дори и при стресови условия.

Прекомерна влажност

При отглеждането на домати в оранжерия много градинари се сблъскват с проблема на лошото проветрение. В резултат на това влажността на въздуха се повишава. Но доматите са много чувствителни на влажността. Също така не бива да поливате доматите с пръскане. Тази процедура провокира опадване на цветовете, забавяне на завръза и узряването на плодовете. Поради високата влажност доматите не могат да усвояват нормално хранителните вещества. В резултат на това плодовете са с нарушена пигментация.

Колебание в температурите

Ако доматите имат зелен пръстен около дръжката и узряват бавно това може да се дължи и на колебания в температурата. Растенията реагират зле както на ниски температури така и на много високи. Особено са чувствителни в периода на наливането на плодовете. Ако слънцето постоянно пада върху определени области на плода, те се нагряват силно, след което губят способността си да образуват червени пигменти. Ако въздухът е твърде студен, се появяват петна.

Това са едни от най-често срещаните причини за появата на неравномерното узряване при доматите. Надяваме се, че сега, когато ги знаете, няма да имате този проблем в градината си.