Приказно красивата вистерия (глициния)
Снимки: Pixabay.com
Растението е познато като вистерия или глициния. Както и да го наречете, едно е сигурно - то ще ви очарова. Веднъж щом попаднете в градина с цъфнала вистерия, човек се чувства като ’’Алиса в страната на чудесата’’.
Все едно си преминал в някакъв нереален свят, където всичко е в нежно синьо, а ароматът е упойващ. Висящите над главата ти, подобни на гроздове, сини цветове на вистерията, буквално те оставят без думи.
Това красиво растение ще внесе в градината ви екзотика. С нея може да украсите беседката или оградата, може да оформите кът за почивка или да създадете ефектен акцент в дизайна на градината си.
В дивата природа глицинията вирее във влажните субтропични гори в Китай, Корея и Япония. Като декоративно увивно растение вистерията е известна отдавна.
В ландшафтния дизайн тя се използва основно за вертикалното озеленяване. Нейното предимство е, че заема малко място, а може за кратко време да украси цяла стена, беседка, арка и т.н.
Много е важно да й осигурите стабилна опора, защото възрастното растение е доста голямо. Когато расте на височина тя сама си е опора, защото нейните издънки са дебели и надеждни. Но ако искате тя да расте хоризонтално, ще трябва да й осигурите стабилна опора.
Ако вистерията расте по стената на къща, внимавайте, може да повреди водосточните тръби, решетките на прозорците и други подобни съоръжения.
В случай че пък засадите глицинията около беседка, перголи, тераса или балкона – тя освен красота и аромат ще ви осигури и плътна сянка. Но бъдете внимателни тя може да унищожи крехка ограда или стара плевня с тежестта на клоните си.
Как да се грижим за вистерията?
Място
Изберете топло и слънчево място. Най-добре е това да е южната стена на къщата. Колкото е по-топло, толкова по-добре. За да цъфти глицинията, средната температура през лятото трябва да е около 20 градуса.
Почва
Тук специалистите не са единодушни. Според някои се препоръчва слабокиселинна почва, а според други вистерията няма изисквания към почвата.
Поливане
Важно е да поливате младите растения след засаждането. Дълбоките корени на възрастните растения осигуряват влага на глицинията от почвата.
Цъфтеж
Китайската глициния цъфти, когато стане на 3 години, а японската – когато е на 10 години. Но градинските видове започват да цъфтят по-рано. Китайските сортове цъфтят от април, а японските – през май-юни.
След пресаждането може растението да се адаптира дълго време и в края на лятото да ви изненада с красивите си цветове. Цъфтежът може да се забави и ако лятото е прохладно или ако на мястото, където е засадена, има студено течение.
Пресаждане
Пресаждането на вистерията не е желателно, най-добре е да изберете добре мястото й и да не я местите. Ако пресаждането все пак е наложително, е възможно растението дълго време да остане в състояние на покой.
Следователно то няма да дава признаци на развитие, докато не успее да възстанови корените си. Ако купите от разсадник вистерия тя също може да продължи да „спи“ до края на лятото.
Подхранване
Не се препоръчва глицинията да се подхранва с азотни торове, защото ще даде много листа, но ще намалее цъфтежът й. За подхранването й е достатъчно да й осигурите калий и фосфор. А някои специалисти препоръчват, ако растението е посято в плодородна почва, въобще да не се подхранва допълнително.
Зимуване
Възрастните растения, чийто ствол е одървесен преживяват спокойно зимата. Младите растения обаче, ще трябва да защитите.
Болести и вредители
За съжаление вистерията не се характеризира с висока устойчивост на болести. Най-често срещаното заболяване при нея е брашнестата мана.
Симптом на заразяването е белият слой върху листата, който лесно се отмива с вода, но след няколко часа се появява отново. В такъв случай е добре да се доверите на препаратите против брашнеста мана.
Друго често срещано заболяване при глицинията е хлорозата. Причината за нейното появяване е липсата на желязо в почвата. Листата загубват способността си да произвеждат хлорофил и започват да пожълтяват. Специалистите препоръчват да напръскате дървото с железни препарати.
Отровна ли е глицинията?
Когато засявате вистерията трябва да имате предвид, че всички нейни части са отровни. Но отравянето е възможно само, ако частите бъдат погълнати.
Затова ако имате в двора си глициния предупредете децата, че нито цветовете, нито листата, нито каквато и да е част от дървото става за ядене.
Бъдете предпазливи и с домашните си любимци. Използвайте ръкавици, когато подрязвате дървото или премахвате изсъхналите цветове.
Невероятно красивата глициния ще внесе екзотика в градината ви. Тя може да украси беседката или верандата ви, да ви осигури сянка през горещите летни дни, а също и страхотен аромат.