Пролетната грижа за розите – гаранция за красиви цветове

05.04.2022
2022-04-05 18:11:00

Снимки: Pixabay.com

Изключително важно е да имате предвид, че от това колко грижи и време ще посветите на розите през пролетта ще зависи колко обилен и дълготраен ще е цъфтежът им. Сега е точният момент да се погрижите за тях. Изпуснете ли го няма как да наваксате пропуснатото.

Как да се грижим за розите през пролетта?

С началото на пролетта слънчевите дни стават все повече, а температурите все по-високи. Следете термометъра и ако нощните температури не падат под -6 градуса, заменете покритието на розите с по-леко, например агротекстил с плътност 60 г/м2. Не забравяйте да проветрявате храстите. Така ще ги предпазите от преовлажняване и загниване. Ако сте защитили през зимата розите с дървесни стърготини или листа – задължително разрохкайте този слой.

ПРОЛЕТНАТА ГРИЖА ЗА РОЗИТЕ – ГАРАНЦИЯ ЗА КРАСИВИ ЦВЕТОВЕ

Когато топлото време се установи за постоянно, защитата може да бъде свалена окончателно. Направете това в облачен ден, но ако сте сигурни, че няма да вали дъжд. Сваляйте покритието постепенно – първо премахнете една част, а след ден може да премахнете и цялото. Оставете дървените стърготини, смърчовите клони и сухите листа за още една седмица, след което отстранете и тях.

Резитба

Резитбата на розите трябва да се направи до раззеленяването на листата. Трябва да уцелите подходящия момент. Ако избързате - пъпките, които са започнали да растат, могат да загинат при слана. Ако закъснеете – растението ще изгуби много сили и хранителни вещества да образува издънки, които вие след това ще изрежете.

  1. Направете санитарна резитба - отстранете изсъхналите върхове, тънките странични клонки, издънките, които не са преживели добре зимата. Изрежете до здраво. Болните места ще забележите лесно, те се отличават с характерни тъмни петна оградени в червено.
  2. Премахнете старите издънки. Съвременните рози, особено хибридните-чаени или флорибундата, се считат за стари на възраст от три години. Стволовете, в основата на които е имало силно вдървесяване, вече са дебели и има много странични клонки по цялата дължина. Такива издънки няма да цъфтят добре - отървете се от тях без никакво съжаление.
  3. Скъсете издънките - При къса резитба издънката се съкращава до 3-4 пъпки, при средна резитба - до 5-7, при дълга резитба се отрязва на ниво 8-12 пъпки от основата. Първите два вида резитба се извършват на хибридни чаени рози. Последната е за флорибунда. Храстовидните и катерещите рози изглеждат добре при дълга резитба.

ПРОЛЕТНАТА ГРИЖА ЗА РОЗИТЕ – ГАРАНЦИЯ ЗА КРАСИВИ ЦВЕТОВЕ

Първо торене

То трябва да се направи след резитбата. Така ще стимулирате растежа на розите. Препоръчваме ви да използвате специалния тор за рози на Планта. Може да използвате гранулиран или кристален тор за рози. Те напълно покриват нуждите на растенията от хранителни вещества. Балансираното съдържание на калий гарантира буен и обилен цъфтеж до късна есен.

Второ торене

То е най-добре да се направи в средата или края на месец май. Това е периодът на активен растеж на розите.

ПРОЛЕТНАТА ГРИЖА ЗА РОЗИТЕ – ГАРАНЦИЯ ЗА КРАСИВИ ЦВЕТОВЕ

Засаждане на рози през пролетта

Препоръчваме ви да използвате разсад в контейнери. В нашия каталог ще намерите невероятно красиви рози, засадени в контейнери от 2 л на немската фирма Кордес. Растението не създава проблеми и може да се съхранява в саксията до засаждане в земята в продължение на няколко месеца. Ако са засадени правилно, те ще се вкоренят през целия сезон - от април до средата на октомври.

Преди да засеете разсада, огледайте корените добре – ако те са много и ясно виждате нови бели коренчета значи всичко е наред и можете да го засеете в градината. Но преди това го накиснете за няколко часа във вода. Ако състоянието на корените не ви харесва, накиснете ги отново във вода, но задължително добавете към нея коренов стимулатор.