Разнообразие от семена за дини
Снимки: Pixabay.com
Динята – така разхлаждаща в летните жеги. Освен вкусна обаче тя е и много полезна. Богата е на вода, захари, витамини и минерали, между които витамин С, витамин А, витамините В1, В5 и В6, както и калий и магнезий.
В динята се намират и други полезни вещества като каротини, от които бета-каротин и ликопен, аминокиселината цитрулин и смятания за уникален триптерпеноид – кукурбитацин Е. Динята е полезна за очите, кожата и сърцето.
Ако решите да отгледате този вкусен плод в градината си при нас ще намерите разнообразие от семена за различни сортове дини. Безспорни лидери в последните години са сортовете на фирмата Китано - Naisy F1 и Shany F1. Те са от типа Crimson Sweet. Изключително вкусни и високодобивни са. Издръжливи на болести.
Друг сорт, който определено заслужава Вашето внимание, е ZLOTO WOLICY. Това са дини с жълта кора и червена сърцевина. Много атрактивни и вкусни.
Сигурни сме, че ще останете очаровани и от сорта Гранат, който е без семки. Този сорт може да се отглежда както на открито, така и в оранжерии. Дините са овални, с тегло около 5-7 кг. Сърцевината е без семки, много сладка и сочна.
Нашите клиенти проявяват интерес и към жълтите дини от сорта Жаносик. Вътрешността е жълта, твърда, сочна и сладка с малко количество дребни семена.
Сортът дини Марибо, който предлагаме в нашия каталог, е подходящ за отглеждане при по-хладни метеорологични условия. Вегетационният му период е 80–90 дни. Дините са овални със светлозелена кора с по-тъмни ивици. Сърцевината им е червена, сочна и много сладка.
Който и сорт да изберете да засеете, трябва да се съобразите с някои специфични изисквания за отглеждане на дините, за да се радвате на богата реколта.
Засяване
Времето за засяване зависи от температурните условия. Когато почвата се затопли до 12-15 градуса и опасността от слани е отминала може да засеете семената на дините.
За да поникнат е необходимо да има трайно задържане на температурата около 14-16 градуса. А оптималните температури за развитие на дините са 18-25 градуса. При по-ниски температури или при рязко застудяване семената на дините загиват.
Най-често дините се засаждат в края на април. Те се засяват в гнезда, като между отделните гнезда разстоянието трябва да е около метър, а между редовете около 2 метра. В гнездата се засяват по 4-6 семки, като след поникването се оставят 2 от най-добре развитите растения.
Място
Дините се нуждаят от светлина и затова мястото трябва да бъде открито и слънчево. Предпочита се южно или югоизточно изложение. То трябва да е защитено от ветрове. Когато избирате къде да засеете дините е добре да се съобразите и със сеитбооборота. Добри предшественици са лукови и кореноплодни култури.
Почва
Дините виреят добре в топли, рохкави, проветриви и плодородни почви. Най-подходящи са глинесто-песъчливите.
Окопаване
Десет дена след поникването на семената се прави първото окопаване на растенията, а две-три седмици след това и второто.
Поливане
Правилното поливане на дините е от изключително значение за вкуса и качеството им. Регулярното поливане трябва да продължи, докато дините достигнат диаметър 15 см.
Въпреки мощната коренова система, високата смукателна способност на корените, силно разклонените листа и восъчния налеп по зелените части на растението, за да придобият отлични вкусови качества дините се нуждаят от напояване. За да не се влошат вкусовите им качества в периода на узряването поливките трябва да бъдат прекратени.
Прибиране на реколтата
Кога са готови дините за прибиране? Традиционно това са месеците юли-август, но самите растения ще ви дадат най-точен отговор. Появата на гланц по плодовете и окапването на власинките по дръжките са признаци, че може да започнете беритбата.
Следващият етап е най-желаният от всички – да се насладите на вкусните плодове, които сте отгледали. Може да ги консумирате самостоятелно, да ги включвате в плодови салати или в смутита. Летните жеги определено са по-поносими с дини!