Съхранение на лилиумите през зимата

19.09.2024
2024-09-19 13:25:00

Снимки: Pixabay.com

Лилиумите са топлолюбиви растения, тези, които са ги отглеждали, знаят колко са капризни. С изключение на устойчивите на измръзване сортове, луковиците на всички останали трябва да бъдат изкопани за зимата. Есенната грижа за лилиумите е доста специфична и е важно да следвате точно стъпките.

Всъщност лилиумите са непретенциозни в грижите за тях през другото време, но есенната подготвка за зимата е от изключително значение и е много важно да я направите правилно. Важно е да изкопаете и съхранявате правилно луковиците на лилиумите, защото само в този случай можете да разчитате на изобилен цъфтеж през следващия сезон.

Кои сортове се нуждаят от изкопаване на луковиците?

Градинари, които отглеждат лилиуми от много години, знаят, че подобно на други луковични култури, те могат да растат на едно и също място до 6 години. След това луковиците могат да бъдат пресадени на ново място. В противен случай гнездото ще стане доста голямо, пъпките ще станат по-малки или цъфтежът ще спре напълно. Тази стратегия за отглеждане обаче не е подходяща за всички лилиуми. Някои топлолюбиви сортове са доста капризни, толкова много, че дори климатът на средната зона не е подходящ за тях. Става дума например за дългоцветни и тръбестите видове.

Как правилно да изкопаваме и съхраняваме луковиците през зимата?

Ако цъфтежът е приключил, след месец можете да изкопаете луковиците за съхранение. Точно в този момент те натрупват необходимите хранителни вещества и могат безопасно да презимуват до следващо размножаване. В зависимост от климатичните условия на даден регион, подходящото време е от края на август до средата на октомври.

За изкопаване трябва да изберете сухо време. Това ще ви позволи лесно да извадите луковиците, без да се налага да ги почиствате допълнително. За целта използвайте вила или лопата.

Веднага след изкопаването им луковиците трябва да бъдат внимателно прегледани. Ако има мухъл, плесен или мокри петна по някои от тях, те трябва да се отделят. След това изрежете наранената част с нож и ги обработете с фунгицид. Всщност е добре всички луковици преди съхранение да се обработят с фунгидид. След това луковиците се изсушават на сянка и се прибират за съхранение. Те се поставят в субстрат, дървени стърготини, торф или смес от тях.

Трябва да направите същото с онези лилиуми, които се отглеждат в саксия. На луковиците се дава време да натрупат хранителни вещества, след което се съхраняват, като се спазват всички изброени мерки.

Грижа за лилиумите, които зимуват в градината

След прецъфтяване е необходимо да се поливат растенията в продължение на два месеца, особено ако времето е горещо и сухо. По този начин метаболитните процеси се поддържат напълно и хранителните вещества се натрупват в необходимия обем. Почвата около храстите също трябва да се разрохка. С приближаването на есента, поливките постепенно намаляват. В противен случай луковиците може да загният или да се развият гъбички.

За да се повиши имунитета на растенията и да им се осигури пълна зимна издръжливост, е необходимо допълнително да се натори с калиев сулфат и суперфосфат. Като алтернатива много клиенти избират сложни минерални торове без хлор.

След като листата и стъблата на лилиума изсъхнат напълно, те могат да бъдат отрязани до 15 см. Веднага щом настъпи застудяване и паднат първите слани, като правило това се случва през октомври, кореновата зона се мулчира с торф или компост. Колкото по-лек е материалът, избран като мулч, толкова по-дебел слой трябва да изберете за него. Органичната материя може да осигури защита на луковиците по време на тежките студове, а през пролетта ще действа като допълнително хранене.