Съвети за засяване на семена от петуния
Снимки: Pixabay.com
Може да започнете засяването на семената от петуния за разсад още през януари месец. Тъй като семенцата са малки градинарите често прибягват до някои хитрости за повишаване качеството на разсада. Ще ви споделим няколко полезни съвета, за да отгледате здрав разсад за тези обичани цветя.
Какво е нужно?
- качествен семенен материал;
- сандъчета с височина около 10 см, изработени от дърво или пластмаса;
- смес от пясък и почвена смес;
- лист хартия;
- пулверизатор;
- сняг;
- клечки за зъби;
- фолио или стъкло за покриване;
- специален стимулатор на растежа.
Кога да планираме сеитбата?
Сроковете на засяване се избират взависимост от това, кога искате да цъфти петунията ви. Ако ви е нужен ранен разсад, планирайте сеитбата във втората половина на зимата. Той ще ви зарадва с красиви цветове в края на втория месец на пролетта. Ако искате петуниите ви да цъфтят през май-юни, планирайте сеитбата на семената през втората половина на март.
Подготовка
За сеитбата подгответе:
- Съдове – Пластмаса или дърво са идеални материали за изработка на сандъчета за петунии. Преди да ги напълните с почвена смес обаче трябва да ги дезинфекцирате. Ако изберете сандъче от дървото задължително покрийте дъното му с дебел слой хартия.
- Почва – Най-добре е да използвате готовите торфени смеси. Ние предлагаме литовийски торф Sulinkiai с невероятно качество. Подходящ специално за отглеждане на разсади. Може да добавите по ваше желание пясък или да направите на дъното дренаж от керамзит.
Сеитба:
1. Използвайте специални пелети
Тъй като семената на петунията са много дребни ви препоръчваме да използвате пелети за разсад. При нас ще намерите специални кокосови и торфени пелети, които предоставят оптимални условия за развитието на вашия разсад за петунии. Чисто и лесно.
2. Пясъчна смес:
Семената на петунията са дребни и може би ще ви е трудно да ги разпределите равномерно в съда. Затова градинарите използват следния прийом – смесват семената с торф или пясък. След това изсипват тази смес в сандъчетата и изравняват. Допълнете сандъчетата с почвена смес и полейте внимателно. Може да смесите семената с пясък. След това напръскайте с вода и засипете с почва. Тази пясъчна смес трябва да се постави възможно най-близко до повърхността.
3. Снежна техника
В този случай петуниите се засяват в снежен слой с дебелина 1,5 см. Снегът се полага върху напълнените с пръст сандъчета. За разпределянето на снега, използвайте лъжица. След това в снега се засяват семената на петуниите. Предимството на тази техника е, че семенцата се виждат идеално върху белия сняг и можете да ги разпределите равномерно, използвайти клечка за зъби, например. Снегът ще се стопи и ще издърпа семената вътре в контейнера до оптималната дълбочина. Методът е много лесен за изпълнение.
4. Клечки за зъби
Този метод позволява равномерно да се разпределят семената в сандъчетата и след това лесно да се пикират. Първо разпръснете посевния материал върху бял лист хартия, за да се вижда добре. След това с помощта на клечки за зъби го засейте в сандъчетата. Клечките за зъби ще ви помогнат да вземате малките семенца и да ги засявате на желаното от вас място.
Грижи за разсада
Когато сте засели семената, покрийте съда с фолио или стъкло и го пренесете в топло помещение. Температурата му трябва да е около 20 градуса. За по-бързо поникване на разсада е добре да го полейте с биостумулатора Био Хийл. По-принцип разсада не се нуждае от често поливане, но се водете от състоянието на почвата.
Когато семената поникнат сандъчетата се преместват на светло място. Ранните разсади задължително се нуждаят от допълнително осветление. Оптималните светли часове трябва да са около 12 часа. Разсадът се пикира, когато формира два същински листа. След това пресадете разсада на постоянно място, като се съобразите със средните температури и опасността от слани. За по-обилен цъфтеж през целия период, нашите агрономи съветват да подхранвате петуниите със специалния кристален тор Флорео за петунии.