Шафранът – кулинарното злато!
Снимки: Pixabay.com
Шафранът е познат от древни векове и още тогава е бил на почит. Това цвете е било ценено като подправка, лечебно растение и скъпа боя. Красотата му е многократно описвана, но сигурни сме, като видите цветовете му във Вашата градина ще останете без думи.
Любопитно: шафранът е много силна боя: 1 г от цветето може да оцвети в жълто 100 л вода.
В кулинарията е наричан „златна подправка“ заради високата си цена. Все пак шафранът е най-скъпата подправка в света. Цената му е висока, тъй като за получаване на 1 кг подправка е необходимо да отгледате и съберете 200 хиляди шафранови пъпки.
В нашия каталог ви предлагаме семена от шафран, които да засеете в градината си и сами да си отгледате тази ценна подправка. Той не е капризен, но все пак отглеждането му трябва да следва определени правила. Кои са те?
Почва
Развитието на шафрана в най-голяма степен зависи от почвата. Затова ви съветваме да се доверите на готовите почви. В нашия каталог ще намерите смеси с високо качество и обогатени с необходимите хранителни вещества.
Ако планирате да отглеждате шафран от семена, трябва да вземете рохкава почва, без бучки и примеси. Освен това почвата за шафрана не трябва да е кисела.
Шафранът не обича глинести почви. Друго важно условие е добрият дренаж на почвата, а също и да е огрявана от слънчевите лъчи през по-голямата част от деня. Също така е необходимо да я окопаете поне веднъж преди да садите. Ако почвата не е добре дренирана, ще започнат процеси на гниене.
Семена или луковици
Ако целта ви е да видите цъфтежа още през първия сезон, ще трябва да засадите вече зряла луковица. Ако можете да изчакате, посейте семена. В този случай цветовете ще се появят след два сезона. При нас ще намерите и двата варианта.
Поливане
Шафранът е устойчив на суша, така че е по-добре да го засушите, отколкото да го преовлажните. За да му осигурите нормална влажност, го поливайте един път седмично. Поливките продължават докато надземната част на растението напълно увяхне.
Торене
Шафранът не се подхранва често. По принцип е достатъчно да го подхраните при засаждането и при пресаждането. Три пъти на сезон можете да подхранвате шафрана с фосфорно-калиев тор - рано напролет, по време на бутонизацията и в пика на цъфтежа.
Студоустойчивост
Шафранът може да издържи на студове до -15⁰C, така че не във всички региони се нуждае от покритие. Ако растението се отглежда в по-студен климат, то се покрива със смърчови клони през зимата. Може също така да изкопаете луковиците и да ги съхранявате в хладно помещение до пролетта.
Пресаждане
В благоприятна среда шафранът расте до 5 години без пресаждане. През това време той придобива дъщерни луковици, които трябва да бъдат отделени и засадени. По този начин минзухарите се размножават.
Употреба
Шафранът е невероятна подправка с горчиво-сладък послевкус и ориенталски аромат. Добавя се както и към месни, така и към зеленчукови ястия и десерти. Но освен вкуса си, шафранът има и впечатляващ арсенал от лечебни свойства.
Използването му помага за лечението на:
- безплодие
- чернодробни патологии
- дисфункция на нервната система
- заболявания на дихателната система
- храносмилателни разстройства
- депресия
- акне
Важно - Шафранът не трябва да се приема по време на бременност, тъй като предизвиква спонтанен аборт.
Ако искате да съберете своя собствена „златна подправка“, трябва да отделите близалцата от пъпката по време на нейното цъфтене. Ако това време се пропусне, безценните близалца ще избледнеят заедно с цвета и ще загубят стойността си.
Освен това трябва да имате предвид, че за да се получи един грам от подправката са необходими 150 цвята от минзухар.
Как да съберем реколтата?
Най-подходящото време за събиране на близалцата е през слънчеви дни, когато цветчетата са напълно разтворени. Това става само на ръка, с пръсти или с пинсети.
Реколтата се оставя да се изсуши върху хартия, която трябва да бъде сложена на топло и сухо място. Достатъчни са около 3 дни, за да изсъхнат напълно. Като поставите близалцата в бурканче, може да запазите доброто им състояние до 5 години.
Как се използва шафранът в кулинарията?
Ако желаете да използвате шафрана като подправка, трябва да имате предвид, че преди да го сложите в ястията трябва да го накиснете предварително в гореща вода или мляко.
Там той престоява 15-20 минути и след това може да използвате течността, в която е стоял. А ако желаете да получите по-наситен вкус и цвят може да поставите и близалцата. Шафранът е вкусна подправка за ориз, супи, сосове, картофи, различни печива и други ястия.