Тънкости при отглеждането на патладжани

17.04.2020
2020-04-17 11:24:00

Снимки: pixabay.com

Отглеждането на патладжани не е трудно, но има своите тънкости, които е добре да знаем преди да засеем този така полезен зеленчук в градината си.

Най-важното, което трябва да знаете за патладжаните е, че те са топло- и влаголюбиви растения.

Друга специфика е чувствителната им коренова система. Затова ако отглеждате разсад на патладжан не го пикирайте, за да не повредите коренчетата. Освен това е добре да използвате торфени саксийки, които да засеете директно в почвата, без да вадите разсада на патладжана.

Патладжаните са влаголюбиви растения.

За да дадат добра и вкусна реколта е нужно да ги поливате редовно, но без да прекалявате с количеството вода. Защото от своя страна преполиването може да довете до загниване на корените.

Правилото е, че почвата трябва да е постоянно влажна, но да не се допуска задържане на водата. Желателно е поливките да са не по-малко от 2 пъти в седмицата в облачно време и най-малко през ден в горещините.

Разбира се, не бива да допускате и засушаване. То води до опадването на цветовете, намаляване темпото на растеж и по-малко завръзи. Най-голяма е нуждата от вода при цъфтеж и плододаване.

И тук, както и при повечето култури, важи правилото поливането да става сутрин преди да започнат горещините.

Важно да следите да не остава вода по листата.ТЪНКОСТИ ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕТО НА ПАТЛАДЖАНИ

Патладжаните са и топлолюбиви растения

Ако ги отглеждате в оранжерия трябва да поддържате оптимален температурен режим. Дневните температури трябва да са около 24 градуса, а вечер да не падат под 14. Избягвайте резките промени на температурата.

Ако ги отглеждате на открито, изберете им слънчево и топло място, за да ви зарадват с добра реколта.

Допълнителни грижи

Веднага след поливането на повърхността на почвата се образува кора. Тя спира проникването на въздух към корените. Недостатъчният кислород спира развитието на корена, а оттам и на цялото растение. Затова за патладжаните е нужно редовно да окопавате почвата около растението.

Не е нужно дълбоко окопаване, до 5 см дълбочина е достатъчно. В противен случай рискувате да повредите корените. Важно е да не наранявате кореновата система, защото при патладжаните тя не се възстановява.

Едновременно с окопаването ви препоръчваме и да загърляте растението.

Подхранване

Подхранването на патладжаните за сезон е около 3-4 пъти.

Първият път е седмица след засаждането, за да могат растенията да се вкоренят добре. Подхранването трябва да е комплексно.ТЪНКОСТИ ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕТО НА ПАТЛАДЖАНИ

При появата на пъпките се наторява с калиеви и фосфорни торове.

Когато има плодове растението се подхранва с азот, фосфор и микроелементи.

Болести

Когато се отглеждат в оранжерия патладжаните често боледуват от сиво гниене, фузариум, мана. Много опасна болест по патладжана е и столбурът.

Задължително редовно проветрявайте оранжерията, обработвайте с фунгициди и следете за сеитбооборота.

Важно е да знаете, че патладжанът не бива да се засява в близост до домати и картофи, както и не бива да се сее върху площи, в които преди това са отглеждани картофи или домати.