За красив и обилен цъфтеж на луковичните

28.04.2022
2022-04-28 13:41:00

Снимки: Pixabay.com

Когато стане въпрос за пролетните луковични цветя градинарите се разделят на две мнения. Първите смятат, че за да се радваме на красиви цветове трябва редовно да подхранваме цветята, а според другите това изобщо не е необходимо. Специалистите обаче са убедени, че за да цъфтят с едри и ярки цветове луковичните растения задължително трябва да се торят. Но, уточняват те, много е важно какви торове ще използваме, а също така – кога ще ги използваме.

Растенията от групата на луковиците принадлежат към категорията на ефемероидите. Това са многогодишни растения с ускорена вегетация. За 3 месеца луковиците трябва да имат време да развият зелени части, пъпки, да създадат дъщерни луковици и да се запасят с хранителни вещества.

ЗА КРАСИВ И ОБИЛЕН ЦЪФТЕЖ НА ЛУКОВИЧНИТЕ

Кога да направим първото торене?

Агрономите са на мнение, че първото подхранване на луквичните трябва да се направи в началото на пролетта. Луковицата се вкоренява за 14-20 дни. Този период е в основата на цялото последващо развитие на цветето. Ако корените не се развият добре и останат слаби, то те няма да могат да осигурят необходимата влага и хранителни вещества. Това от своя страна ще се отрази негативно на багрите, големината на цветовете, продължителността на цъфтене и т.н. Ако почвата е бедна на хранителни вещества луковицата ще използва собствените си запаси, но те са крайно недостатъчни. Затова градинарят трябва да помогне на насажденията да развият добри корени - като извърши първото торене седмица след засаждането на луковиците в земята. Препоръчваме ви да използвате гранулиран тор за луковични растения на Планта. Правилно подбраният състав подобрява цъфтежа, гарантира ярко оцветяване на цвета, води до оптимален растеж и осигурява подходящи условия на развитие.

Второ торене

То трябва да стане в периода на оформянето на пъпките. Едновременно с образуването на пъпките в самите луковици протичат сериозни процеси. Там се появяват наченки на свежи листа, залагат се нови луковици (дъщерни), образуват се резервни люспи - и всичко това за сметка на майчината култура. За да се справи с всичко това, цветето се нуждае от хранителни вещества.

Ако пропуснете това торене, хранителните вещества в луковицата няма да са достатъчни. От това ще пострада цъфтежът, както през текущата година, така и през следващите сезони. Растението ще отслабне, ще стане уязвимо към вредители и болести.

ЗА КРАСИВ И ОБИЛЕН ЦЪФТЕЖ НА ЛУКОВИЧНИТЕ

Препоръчваме ви за второто торене да използвате специалния кристален тор на Планта за луковични растения Floreo. Той е предназначен за подхранване на всички луковични цветя, по-специално лалета, минзухари, нарциси, зюмбюли, лилиуми и други многогодишни луковични растения. Оптималният състав на макроелементи и високото съдържание на микроелементи осигурява дълъг и обилен цъфтеж

Третото подхранване

Точно това торене най-често се пропуска. Цветовете са прецъфтели и са опадали. Според повечето градинари, повече нищо не трябва да се прави. Но точно тук те грешат. В този момент трябва да се направи третото подхранване, защото ако го пренебрем няма да се радваме на красиви цветове догодина. Въпреки че цветът е прецъфтял в луковицата продължават вегетационните процеси и тя се нуждае от влага много повече отколкото в началото. Сега се формират зачатъците на цвета, стъблото, листата, попълват се хранителните запаси.

ЗА КРАСИВ И ОБИЛЕН ЦЪФТЕЖ НА ЛУКОВИЧНИТЕ

Опитните градинари не премахват листата след завършване на цъфтежа - това води до спад в образуването на "дъщерни луковици". Поливането се намаля, но не се отменя. Освен това, след като цъфтежът приключи, ще е необходимо да се извърши последното хранене, за да могат луковиците да се подготвят за следващия етап.

За третото подхранване използвайте тор Гран фолиар 10-40 -10. Той е напълно водоразтворим микрокристален тор, богат на фосфор, получен от висококачествени суровини. Добре е да се използва в периода на най-голям растеж, тъй като осигурява по-голяма устойчивост на тъканите и по-високи органолептични свойства на плодовете.