Защо горчат краставиците?

27.08.2021
2021-08-27 19:48:00

Снимки: Pixabay.com

Краставиците са любим зеленчук – свеж и ароматен. Но понякога може да се случи, когато опитате краставицата тя да нагарча. На какво се дължи това и можем ли да го избегнем?

Причина за появата на горчивината в краставиците е кукурбитацинът. Това съединение е напълно естествено за краставиците, а неговото количество в кората може да бъде различно и зависи къде растат и зреят плодовете.

Трябва да разберете защо кукурбитацинът има толкова висока концентрация в краставиците ви и в следващия сезон да се опитате да отстраните проблема, за да се радвате на страхотен вкус.

Какви могат да бъдат причините?

I причина: Неправилно поливане

Важно е да си припомним, че макар и вече много позната и широко разпространена по нашите ширини, всъщност краставицата е родом от тропиците. Тя се е приспособила добре, но все пак това, на което не издържа, е сушата. Краставицата обича влагата и се нуждае от често поливане. Ако градинарите отглеждат краставиците, например, на вилата и идват там само събота и неделя или пък не ги поливат достатъчно - резултатът е един - те горчат.

Но внимание, и преполиването води до същия резултат. Краставицата не обича да стои в локва вода, която е резултат от преполиване. Тя е топлолюбива култура, а много стопани я поливат директно от маркуча. Освен че рязката струя измива корените, но и студената вода причинява на краставиците температурен шок. В резултат корените биват покосени от кореново гниене и не могат да си набавят от почвата нужните им хранителни вещества и концентрацията на кукурбитацин в завръзите рязко се повишава.

Трябва да поливате краставиците така, че те да са постоянно влажни. И, разбира се, не с вода от чешмата, а с престояла.

II причина: Неправилно подхранване

Краставиците започват да горчат и тогава, когато не им достигат хранителни вещества, затова е нужно да ги подхранвате редовно. В противен случай те ще започнат да горчат и освен това ще се изкривят. Но както и при поливането, прекаленото торене също е вредно. Затова най-важно е да се придържате към златната среда между недохранването и прекаленото торене, осигурявайки на краставиците толкова тор, колкото им е необходима.  

Кореновото торене се прави 4 пъти в сезон, задължително вечер, за да не изгорят листата.

Препоръчваме ви тора Хидро Cal/Mg. Той е течен продукт с висока концентрация на свободни аминокиселини и олигопептиди. Калцият и магнезият се свързват в органичната фракция. Това позволява минералната фракция да бъде под формата на разтвор, т.е. метаболитната форма, която обикновено се използва от растенията.

Аминокиселините, олигопептидите и полипептидите са от съществено значение за процеса на предаване на минералите в клетките. Хидро Cal/Mg е създаден, за да противодейства на растителните заболявания, причинени от недостиг на калций или от недостиг на магнезий.

Препоръчителната дозировка е 4 пъти през 10- 14 дни.

ЗАЩО ГОРЧАТ КРАСТАВИЦИТЕ?

III причина: Светлината

Тя също може да не е достатъчна или да е прекалена. Много градинари просто сеят краставиците на слънце, а всъщност преките слънчеви лъчи са вредни за тях. Отново ви припомняме, че родното място на краставиците са тропиците. Слънчевата светлина там е ярка, но разсеяна. Затова плодовете не бива да бъдат изложени на пряката слънчева светлина, а скрити в листата. Тогава те ще ви зарадват със страхотен вкус.

Но недостатъчната светлина също може да стане причина за горчивината в краставиците.

IV причина: Стрес

Краставиците са деликатен зеленчук и реагират зле на всякакви сътресения и промени в условията. Резките температурни промени, силният поривист вятър, продължителният дъжд – всичко това им оказва лошо влияние. И в този случай краставиците реагират по единственият възможен начин – отделят повече кукурбитацин. Разбира се, няма как да повлияете на климатичните условия, но може би ще е по-добре да отглеждате краставиците в оранжерия, за да им осигурите оптимални условия за развитие.

Друг вариант за противодействие е да използвате органичния препарат  Вигор L Рапидо. При отслабване на растенията в резултат на стрес (фитотоксичност), измръзване, градушка или коренова асфикция, Вигор L Рапидо ще ускори тяхното вегетативно възстановяване. Продуктът се нуждае само от 3-6 часа, за да проникне в растенията и да започне да действа. Вигор L Рапидо е изцяло натурален продукт, който дава отлични резултати благодарение на високата концентрация и оптималното взаимодействие на неговите компоненти. Продуктът подпомага фотосинтезата, растежа, образуването на растителни хормони и цветен прашец. Използвайки Вигор L Рапидо ще получите: по-високи добиви, по-голям размер на плодовете, подобряване на органолептичните характеристики на културите и по-дълъг срок на годност на продукцията. Изключително добър продукт, поради съчетанието в себе си на Морски водорасли от вида Sargassum, Хуматни киселини и растителни протеини, фолиева киселина и витамини.

ЗАЩО ГОРЧАТ КРАСТАВИЦИТЕ?

V причина: Особеност на сорта

Тъй като кукурбитацинът се образува естествено в краставиците е добре да избирате такива сортове, които са по-устойчиви на стрес и на промяна в климатичните условия. Това са съвременните хибриди. Те са по-устойчиви на лошите климатични условия, на които старите сортове реагират много остро.

Отличен сорт краставици, който нашите клиенти търсят и предпочитат е Тести голд. Това са много ранни, високодобивни, крехки, хрупкави, дълги краставици, изобилстващи от женски цветове. Сортът е толерантен на брашнеста мана. Подходящ за отглеждане в оранжерии и на открито, устойчив на ниски и високи температури. Плодовете са с дължина 29 - 33 см с тъмнозелен цвят с малки бели бодлички.

Изборът на подходящ сорт, правилната грижа и регулярното поливане ще осигурят на Вашите краставици оптимални условия за развитие, а те от своя страна ще ви се отблагодарят със страхотен вкус.