Защо пожълтява и съхне туята?
Снимки: Pixabay.com
Туята е едно от предпочитаните декоративни растения, които се използват за оформяне на ландшафтния дизайн в градините ни. Тя е много красива, не изисква много грижи и се отглежда лесно.
Туята пожълтява – причини?
Въпреки че не е капризно растение и при туята може да се срещнат проблеми при отглеждането й. След зимата, при неправилна резитба или при пресаждане понякога започват да пожълтяват вътрешните части на короната или върха, а после явлението може да се разпространи на цялото растение. Процесът може да е бавен или бърз. Понякога пожълтяването се появява в средата на лятото. Какво да правим? Можем ли да спасим растението?
В какви ситуации пожълтява туята?
Обикновено пожълтяването се появява при младите растения, които са пресадени в градината. По принцип те са издръжливи, но за да се развиват добре след пресаждането имат нужда от добро засенчване и редовно поливане. Ако туята, която сте пресадили започне да жълтее не бързайте да се сбогувате с нея. Опитайте се да я спасите. Какво може да направите?
- Засенчете мястото.
- Полейте добре растението.
- Подхранете туята с имуностимуланти.
Обикновено тези неща са достатъчни, за да съживят младото растение.
Защо съхне възрастната туя?
Какво обаче да правим ако започне да изсъхва възрастна туя? Като начало най-важно е да разберете каква е основната причина за съхненето. Много често проблемът се открива след пресаждането. Ако дървото е станало кафяво и е започнало да изсъхва, вероятно причината се крие в грешния избор на място за него. Обикновено туите пожълтяват ако са изложени на:
- Студено течение
- Торфено блато
- Твърде плътна почва
- Мясото е в близост до подпочвени води
Понякога обаче ситуацията е доста по-сериозна. Ако по време на засаждането кореновата шийка е била оголена или стволът е повреден, туята може да започне да жълтее. Също така, културата често изсъхва поради гъстото насаждане на дърветата. Това може да е причина за загниване на корените, застой на влагата, изкривяване на клоните, появява се загниване в областта на ствола. Как да постъпим в тази ситуация? За да спасим дървото е нужно да го пресадим на подходящо място.
Какво да правим ако жълтее възрастно многолетно дърво?
Много по-трудно е да се определят причините довели до изсъхването на многогодишно дърво, което до момента се е развивало нормално на дадено място, а след това без причина започва да жълтее. Ако това се случва през лятото причините може да са няколко. Една от тях е липсата на санитарна резитба. Много е важно винаги след студените месеци да премахвате повредените клони.
Друга причина за изсъхването е неправилното поливане. През лятото поливките трябва да са регулярни. Младите дървета реагират добре на опръскването с вода. Процедурата е полезна и за възрастните туи. Особено в горещината! Не бива да оставите туята суха, но и не бива да преовлажнявате почвата. Проблемите с поливането често водят до поява на жълтеене. Ако цветът на игличките се е променил драстично, причината може да е липсата на торене. Когато дървото е засято на бедна почва, то тя трябва допълнително да се подхрани с фосфор и желязо.
Това обаче далеч не са всички причини, които могат да доведат до пожълтяване на туите през лятото. Понякога причината може да се крие в незабелязано навреме заболяване. Пожълтяването може да е резултат от:
- Фузариоза
- Стеблено гниене,
- Фитофтора
В тези случаи Ви препоръчваме да използвате комбинацията от биопродуктите на Биона - Екуизил, Кобре, Мимоза.
Ако туята расте на глинести почви, където има застой на вода, то тя може да страда и от гъбно заболяване. Освен това причина за пожълтяването могат да бъдат и вредители. В този случай ще трябва да използвате инсектициди.
Понякога игличките започват да стават кафяви, а самото дърво изсъхва през есента. В този случай не бива да се тревожите. Просто дървото се подготвя за зимата. Игличките могат да променят цвета си в резултат на естествена реакция към понижените температури, но през следващата пролет Вашата туя ще бъде отново със свеж зелен цвят.
Много по-тревожно е ако туята започне да пожълтява през пролетта. В този случай причините може да са няколко. Туята е получила слънчево изгаряне. А понякога просто някои дървета не преживяват зимата. Най-често това се случва с младите дървета, които са пресадени в почвата през есента.
Слънчевото изгаряне на туите през пролетта е често срещано. То се появява, когато слънцето свети ярко, а снегът все още не се е разтопил и се получава отражение на светлината. Засенчването на растението и обилното поливане могат да го спасят.
Друга причина за пожълтяването изобщо на иглостистните растения е липсата на магнезий. В този случай препоръчваме да използвате специалния тор, който предлагаме срещу покафеняване на полската фирма Планта. Препоръчваме Ви употребата и на специалния тор за туи, който предлагаме.
В много от случаите започналите да пожълтяват и изсъхват туи могат да бъдат спасени. Само трябва навреме да откриете причината за това. В този случай може да разчитате на съвета на нашите агрономи, които ще Ви помогнат да откриете проблема и ще ви посъветват какви действия да предприемете.