Защо се появява ръждата по растенията?
Снимки: Pixabay.com
Ръждата е опасно гъбно заболяване. Ще го разпознаете по оранжевите петна по листата. Тази година много стопани се оплакват от това, че градината им е заразена с ръжда. Каква е причината последните месеци тя да се разпространява толкова масово? Какво да правим, за да защитим растенията или ако вече са болни?
Какво представлява ръждата?
Причинители на заразата са гъбички, които са изключително опасни. Те преминават от една фаза на развитие в друга, а също се пренасят от растение на растение. Така болестта поразява цялата градина. Тя може да заразява ябълки, круши, иглолистни дървета, ягоди, цариградско грозде и касис.
Първоначално няма симптоми. След известно време се появяват характерните оранжеви петна. Тези петна преминават във всички части на растението, а след още време образува израстъци подобни на желе, в които всъщност са спорите, чрез които заразата се разпространява към близките растения.
Още щом попадне върху новото растение раждата преминава към следващата фаза: ярки жълто-оранжеви петна по листата на ябълково или крушово дърво обикновено се образуват след цъфтежа на растението. Освен това тази атака се разпространява върху дръжките и може да се образува върху издънки и плодове.
През есента петната по листата се превръщат в израстъци под формата на рога, които съдържат гъбични спори. При ветровито време спорите достигат до иглолистно дърво, където прекарват зимата. В този момент цикълът на развитие на гъбичките се счита за завършен, но с настъпването на топлото време той се възобновява отново.
Защо този сезон има много ръжда?
Метереологичните условия тази година са много нетипични. Хладната и дъждовна пролет създава много проблеми на стопаните. От една страна ако свалят защитното покритие по-рано много от растенията могат да измръзнат при застудянванията. А ако оставят по-дълго време покритието – ще изсъхнат. Изключително неясно беше кой е най-подходящия момент за резитба. Естествено, мнозина допуснаха определени грешки, които доведоха до факта, че растенията се заразиха с патогена. Важно е да запомните, че гъбата е много бързо движеща се и може да измине до 50 км.
Основната опасност от това заболяване е в загубата на способността на листата да фотосинтезират, в резултат на което растението вече не може да се храни пълноценно, поради което имунитетът намалява и зимната издръжливост също. Освен че заразеното дърво умира, то действа като постоянен източник на заразени спори, които се пренасят в други култури.
Можем ли да спасим градината?
Преди да засадите Вашата градина, трябва да се погрижите за нейната защита, като правилно планирате засаждането. Превенцията е основното ви оръжие срещу болестите. Гъбичката на ръждата се развива само върху определени растения. Важно е просто да не засаждате тези култури наблизо. Хвойната е основнтият приносител на заразата, затова ако е възможно, избягвайте да я засаждате.
В случай, че Вашата градина или двор се намира на живописно място и например иглолистна гора расте зад оградата, със сигурност трябва да вземете предпазни средства. За целта засадете дървета с гъста корона, които да са като вид бариера.
Важна е и правилната грижа. Растенията, които се обработват правилно и навреме с защитни препарати практически са неуязвими за заразата.
С какво да пръскаме срещу ръждата?
Агрономите съветват, че е много важно навреме да премахваме и изгаряме заразените с ръжда части на растенията, за да не допуснем разпространение на заразата. Това помага в ранните етапи на появата на опасното заболяване.
Препоръчваме Ви за защита на вашите растения срещу ръжда да използвате биопродуктите на Биона.
Превентивно (за защита) - Биона Мимоза и Биона Кобре.
Двата препарата имат изключително добър ефект. Приложението на Биона Кобре подобрява имунната система на растенията, вследствие на което инфекциите при тях намаляват. Биона Кобре съдържа мед и препоръчваме приложението му в периодите с повишена влажност за предотвратяване на гъбични инфекции.
Биона Мимоза действа срещу патогените на Фузариум, Ризоктония, Склеротиния, Питиум, Алтернария. Действа и срещу болестотворните бактерии, като провокира образуването на съединения, устойчиви на гниенето. Уплътнява клетъчните стени на растенията. Образува филм върху самите растения, като по този начин ги прави защитени от патогените.
При болест – Биона Екуизил. Той е предназначен за защита от гъбични фитопатогенни агенти. Създаден е на основата на растителен екстракт от Полски хвощ (Equisetum arvense). Действа като превантивен и лечебен продукт срещу гъбична инфекция от Oomycetes – оомицетни гъби и други. Ефективен е в борбата с болести като мана, брашнеста мана, сиви петна, гниене. Действа превантивно като увеличава удебеляването на клетъчните стени и този факт дава по-голяма устойчивост на културата срещу атаката на гъбичния патоген. Той предотватява спорообразуването и растежа на мицела.
Когато обработвате овощните култури, не забравяйте и за иглолистните дървета. Проверявайте растенията през пролетта за първите признаци на гъбички. Засегнатите части трябва да бъдат отстранени и изгорени.