Със сигурност във всяка градина има поне един декоративен храст – ароматен люляк, красиви рози, нежен жасмин или невероятно красива глициния. Освен красиви те са и полезни – често служат като жив плет или за украса на беседки и перголи, пазят сянка или разделят пространството. Веднъж засадени и без особени грижи - храстите ще цъфтят и ще ви радват с красотата си дълги години.
Какво представляват декоративните храсти?
За разлика от дърветата, които имат едно централно стъбло, при храстите вегетативният връх пръв прекратява нарастването си, а страничните разклонения продължават да нарастват интензивно. Поради това храстите се разклоняват непосредствено от земната повърхност на няколко равностойни стъбла. Те могат да бъдат плодни и декоративни.
Като височина декоративните храсти могат да бъдат:
- високи: достигащи до повече от 2,5 м (люляк, калина);
- средни: достигащи височина до 2 - 2,5 м (хортензия, спирея);
- ниски: с максимална височина до 1м височина (рози, рододендрони, японска дюля и др).
Какви видове декоративни храсти ще откриете при нас?
При нас ще намерите невероятно разнообразие от декоративни храсти.
В каталога ни са включени:
- абутилон;
- азалия;
- бругманзия;
- бръшлян;
- бугенвилия;
- будлея;
- вейгела;
- вигна каракала;
- глициния;
- дива лоза;
- дипладения;
- дойция;
- дървовиден божур;
- ерика;
- жасмин;
- камелия;
- клематис;
- люляк;
- пасифлора;
- полигонум;
- фалопия;
- фуксия;
- хибискус;
- хортензия и още много други.
Може да комбинирате няколко вида. Разчитайте на компетентното съдействие на нашите ландшафтни дизайнери, с които заедно ще подберете храстите, които харесвате и ще изберете правилното място за тях.
Как се отглеждат декоративните храсти?
Отглеждането на храстите не е трудно. Те не изискват някакви специални грижи. Най-важното е да ги засадите на подходящо място в градината и след това трябва само да ги поливате, торите и подрязвате. Но най-важно, за да се развиват добре декоративните храсти е да откриете най-подходящото място за тях. Това, което удовлетворява техните нужди. Затова преди да пристъпите към закупуването на дадени растения е добре да направите предварително планиране на терена. В тази нелека задача можете да получите съдействие от нашите ландшафтни дизайнери. Те ще огледат мястото и ще изработят проект, съобразявайки растенията с условията на терена. Визуализацията ще ви помогне да „видите“ как ще изглежда градината ви и ако ви харесва резултатът едва тогава да пристъпите към закупуване на разсади и засаждане на декоративните храсти. Някои растения са сенколюбиви и трябва да се засадят в тези части на градината, а други обратно могат да виреят само на слънце.
Помислете и за следните неща:
- наклон на терена;
- подпочвени води;
- количество валежи в района;
- възможност за поливане.
Важно е да се съобразите и с още някои детайли – например, лавандулата с аромата си прогонва комарите и други насекоми. Затова е добре да я засадите около местата за почивка – беседки, маси, шатри и др. Подготовката на почвата преди засаждането на декоративните храсти е от изключително значение. Тя трябва да е рохкава и обогатена с торове, за да се развиват храстите добре. Специалистите препоръчват преди окончателното засаждане на храста да поставите за няколко дни саксията с него на мястото, където планирате да бъде постоянно. Така ще прецените дали то е добро за него и дали ще може да се развива добре, а и ще дадете време на растението да се аклиматизира, преди да го засадите. При засаждането изкопайте дупка с размери 30х30х30 – в зависимост от размера на самите корени. Може да поставите на дъното камъчета за по-добър дренаж и след това запълвате с плодородна почва. Полейте. Последващите поливки трябва да са съобразени с влажността на терена и валежите в района.
Наторяването е много важно за доброто развитие на храстите. При нас ще намерите специално разработени торове за декоративни храсти, които съдържат точното количество микро- и макроелементи, които ще осигурят най-доброто развитие за дадения тип храст. Кастренето и резитбата са изключително важни при отглеждането на декоративни храсти. Препоръчително е храстите се подкастрят регулярно, особено в първите 6 месеца след тяхното засаждане. По този начин се подпомага правилното развитие на кореновата им система. Резитбата се прави след приключване на цъфтежа. Тя бива санитарна, за формиране и подмладяваща.
Съвети и препоръки за защита на декоративните храсти
Като всяко растение и декоративните храсти биват нападани от болести и вредители по време на растежа.
Най-често срещаните са:
- брашнести мани;
- листни петна;
- черни ръжди;
- листни въшки и гъсеници.
За защита нашите агрономи препоръчват да се доверите на биопрепаратите. Те са щадящи, но и ефективни. Създадени са от безвредни, най-често растителни суровини, които пазят и лекуват растенията. Могат да се прилагат неограничено и така гарантират пълна и навременна защита.
Защо да се доверите на Sortovisemena.bg?
През годините ние сме доказали своята коректност и лоялност към клиентите ни. Нашият екип от агрономи винаги е на разположение за съвет при възникнали проблеми или консултации за отглеждане на цветя, храсти или зеленчуци. Стараем се да поддържаме богат асортимент в каталога ни, за да задоволим и най-капризния вкус. Пазаруването в сайта ни е лесно и удобно, а доставките се извършват с избрана от вас куриерска фирма.
Заложете на професионализма и компетентността!